Jak dojechać do szkoły, czyli jak kursują autobusy i tramwaje

Zanim twój uczeń wsiądzie do komunikacji miejskiej, sprawdźcie razem, czy dojedzie do szkoły stałą trasą. We Wrocławiu nadal trwają intensywne remonty torowisk, prowadzone są też nowe inwestycje. To oznacza, że nie wszystkie tramwaje będą kursowały jak zawsze. Gdzie trzeba uważać?


Tramwaje

Stałymi trasami w I połowie września będzie kursować 11 linii tramwajowych (linie 1, 2, 4, 6, 7, 8, 9, 11, 16, 17 i 31). 8 linii jeździ objazdami (linie 3, 5, 10, 15, 20, 23, 31 i 33). Pięć linii jest zawieszonych: 0L, 0P. 14, 24 i 32, kursują też tramwaje zastępcze: nr 70 i 74.

3 i 5 nie dojadą na Księże

Od 28 sierpnia trasa "trójki" zostanie skrócona do placu Wróblewskiego, a tramwaje linii 5 pojadą od ulicy Piłsudskiego przez ulicą Małachowskiego i Pułaskiego, również tylko do placu Wróblewskiego. Prace przy budowie skrzyżowania ulicy Krakowskiej z Aleją Armii Krajowej mają potrwać ok. 3 miesięcy.

Torowisko na ul. Krakowskiej, fot. Janusz Krzeszowski/www.wroclaw.pl


Na Księże, od ul. Wierzbowej (niedaleko Wrocławskiego Teatru Lalek), przez plac Dominikański pojadą autobusy zastępcze nr 703, które w godzinach porannego i popołudniowego szczytu będą kursowały co 6 min. 

Sprawdź: Od 28 sierpnia tramwaje nie pojadą ul. Krakowską

Bez tramwaju na Kozanów

Od lipca trwa przebudowa skrzyżowania ulicy Milenijnej i Popowickiej. Tramwaje linii 31 kursują do pętli Pilczyce, natomiast lina 32 jest zawieszona. Na odcinku Kwiska – Stadion Wrocław – Kwiska kursuje autobus nr 731. Tutaj zmiany mają wstępnie trwać do końca października.

Inaczej przez plac Jana Pawła II

Nadal trwa remont torowiska na ul. Św. Mikołaja oraz na ul. Ruskiej. Od placu Jana Pawła II w stronę centrum w obu kierunkach torowisko jest zamknięte, tramwaje skręcają w ul. Podwale. Ukończenie prac planowane jest na październik.

  • Linie 3, 10 i 33 jeżdżą w obu kierunkach przez Legnicką, pl. Jana Pawła II, ul. Podwale, Świdnicką, Teatralną, Piotra Skargi do placu Dominikańskiego.
  • Linia 20 w obu kierunkach kursuje przez ul. Legnicką, plac Jana Pawła II i Podwale do ul. Świdnickiej.
  • Tramwaje linii 31 w obu kierunkach jadą ulicą Legnicką, plac Jana Pawła II i Podwale do placu Orląt Lwowskich.
  • Autobus 144: od 28 sierpnia linia 144 w kierunku ul. Zwycięskiej będzie kursowała objazdem od ulicy Nowy Świat przez ulicę K. Wielkiego, Krupniczą i Sądową do placu Legionów, z pominięciem przystanków "pl. Jana Pawła II" i "pl. Orląt Lwowskich". W kierunku przeciwnym trasa pozostanie bez zmian.

Rondo Reagana, fot. Tomasz Hołod/www.wroclaw.pl

Co wraca na stałe trasy?

Gotowy jest już parking "park & ride" na pętli tramwajowej "Klecina", co oznacza, że 7 i 17 wróciły na stałą trasę. Zakończyła się również wymiana rozjazdów na skrzyżowaniu Powstańców Śląskich/Hallera. Linie 2, 6, 7 i 17 wracają na ul. Powstańców Śląskich do pętli „Krzyki” i Klecina”.

Nowe autobusy

Od 21 sierpnia na drogi wyjechało 10 nowych linii autobusowych, z których korzystają mieszkańcy podwrocławskich miejscowości – na terenie Gminy Czernica, Kobierzyce, Kąty Wrocławskie, Siechnice  i Żórawina. Nowe linie to 903, 907, 909, 913, 920, 927L, 927P, 933, 947 oraz zmiany w kursowaniu linii 612.

Sprawdź: 21 sierpnia ruszają nowe linie autobusowe dla aglomeracji wrocławskiej

Zmiany czekają również na pasażerów linii autobusowej 143, której trasę przedłużono od pętli na Oporowie przez ulicę Solskiego, al. Piastów, ul. Racławicką, Powstańców Śląskich, Kamienną, Borowską, Świeradowską i Morwową do pętli na Tarnogaju. Trasa autobusów linii 132 przedłużono od budynku poczty do pętli tramwajowej na Oporowie, autobus linii 125 z Brochowa jedzie od ul. Solskiego do pętli przy ul. Tynieckiej niedaleko Dolnośląskiego Parku Innowacji i Nauki. Szczytowa linia autobusowa 319, kursująca dotąd z pętli na ul. Kamieńskiego do ul. Tynieckiej, jedzie do pętli na Klecinie. Linia 126 w rejonie Krzyków jedzie przez ul. Sowią i Skarbowców, a następnie do pętli przy ul. Wojszyckiej.

Czytaj też: Od 21 sierpnia łatwiej dotrzemy z południa do centrum Wrocławia

Zmiana cen biletów od 1 września

Od 1.09 za bilety MPK zapłacimy więcej. Będzie to 4,60 zł za bilet jednorazowy normalny i odpowiednio 2,30 zł za ulgowy. Cena za przejazd 15-min. wzrośnie do 3,20 zł. Za bilet 90-min. zapłacimy 7 zł, a za bilet dobowy 15 zł. Zmiana cen dotyczy biletów jednorazowych i czasowych jednorazowych.

Dla osób płacących podatki we Wrocławiu (zarejestrowanych w programie Nasz Wrocław) cena biletów okresowych imiennych nie zmienia się.

Czytaj też: Nowe ceny biletów od 1 września 2021 r. – pytania i odpowiedzi

Uczniowie jeżdżą bezpłatnie

Przypominamy, że we Wrocławiu uczniowie do 21 roku życia (nie dotyczy studentów), jeżdżą tramwajami i autobusami za darmo, niezależnie od miejsca zamieszkania. Należy mieć przy sobie legitymację szkolną. 

Sprawdź: Uprawnienia do ulgZgłoś uwagę