17 milionów zł na inwestycje rowerowe [PREZENTACJA]

Oficer rowerowy podsumował dzisiaj sezon rowerowy 2016 i zapowiedział nowe inwestycje na przyszły rok. Na realizację programu rowerowego we Wrocławiu przeznaczono 17 mln zł. 

  • Trasa rowerowa ulica Mickiewicza


Długość tras rowerowych we Wrocławiu na koniec 2016 roku to 255 km, plus 98 km na wałach wokół Odry. Nowe ścieżki dla rowerzystów powstały m.in. na ul. Ślężnej, Powstańców Śląskich, na Bulwarze Dunikowskiego, Grodzkiej, ul. Nowy Świat, czy Racławickiej. Dużo wydarzyło się także przy wrocławskich rzekach. Rowerzyści zyskali kładki, które bardzo ułatwiają im przejazd pod mostem Szczytnickim, pod mostami Jagiellońskimi, mostem Pokoju, mostami Warszawskimi.

We Wrocławiu w tej chwili jest ponad 7000 miejsc parkingowych dla rowerów, 760 z nich jest zadaszona. Oficer rowerowy podjął też wiele interwencji, które ułatwiły jazdę na rowerze po Wrocławia, chodzi m.in. o wymianę włazów w studzienkach telekomunikacyjnych czy przesunięcia latarni, tak aby nie przeszkadzały rowerzystom. 

Promocja jazdy na rowerze 

Ale nie tylko infrastrukturą w tym roku żył świat rowerowy. Wiele działo się też w zakresie promocji jazdy na rowerze. Powstało wiele poradników, jak poruszać się bezpiecznie na rowerze po Wrocławiu. Wrocław kolejny raz brał udział w Europejskim Wyzwaniu Rowerowym, w 24 szkołach została zrealizowana akcja Rowerowy Maj. W stolicy Dolnego Śląska hucznie obchodzono Wrocławskie Święto Rowerzysty, odbył się też konkurs na Rowerowe Twarze Wrocławia i Festiwal Filmów Rowerowych.

Biuro oficera rowerowego prowadziło też pomiary ruchu. Na skrzyżowaniu Powstańców Śląskich/Swodobna naliczyli 822 rowerzystów na godzinę co daje średnią jeden rowerzysta co 4 sekundy. Przez most Grunwaldzki w godzinę przejeżdża 691 rowerzystów. 

- Szacuje się, że w tej chwili ruch rowerowy stanowi 6 procent całego ruchu drogowego we Wrocławiu. Apetyty mamy większe i będziemy pracować, żeby te proporcje zmienić i zwiększać sukcesywnie udział rowerzystów w ruchu drogowym – mówi Daniel Chojnacki. Od 2014 do 2016 ten wzrost był na poziomie 14,8 %. 

Nowe inwestycje w 2017 roku 

Oficer rowerowy zapowiedział też sporo inwestycji na kolejny rok. Z budżetu miasta na program rowerowy będzie przeznaczone 17 mln zł. Inwestycje rowerowe obejmą ul. Piłsudskiego, Sułowską, al. Hallera, ul. Trzebnicką, Żmigrodzką, Na Grobli, Traugutta, Pułaskiego, Wyszyńskiego, Borowską, czy Grabiszyńską. Do 2018 roku planowa są także prace w na trasie Powstańców Śląskich-Orla-Krzycka a także Karkonoska-Krzycka-Francuska. W planach są również wyniesienia przejazdów rowerowych, aby były bardziej bezpieczne.

Na promocję jazdy na rowerze i edukację będzie przeznaczone około 200 tysięcy złotych.

Zobacz prezentację  Zgłoś uwagę