wroclaw.pl strona główna
wroclaw.pl strona główna Wydarzenia we Wrocławiu. Sprawdź aktualny kalendarz imprez Wydarzenia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 01:00

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wydarzenia
  3. Sport i rekreacja
  4. Wrocławskie Zabytkowe Linie Turystyczne – rozkłady jazdy, harmonogram, cennik

Wrocławskie Zabytkowe Linie Turystyczne – rozkłady jazdy, harmonogram, cennik

Plakat Wrocławskie Zabytkowe Linie Turystyczne – rozkłady jazdy, harmonogram, cennik
Zabytkowe linie tramwajowe we Wrocławiu

FILTRUJ

RODZAJ

OPIS

Atrakcja dla wszystkich lubiących zwiedzać Wrocław w niebanalny sposób. Klub Sympatyków Transportu Miejskiego zaprasza na przejazdy zabytkowymi tramwajami i autobusami. Na ulicach Wrocławia spotkamy takie legendarne pojazdy, jak jelcze ogórki, różnego typu ikarusy czy tramwaje z rodziny N.

Zabytkowa linia tramwajowa we Wrocławiu

Tradycyjnie w wakacje miasto organizuje dodatkowe linie komunikacyjne o turystycznym charakterze. Będą funkcjonować we wszystkie soboty, niedziele, a także święta. Inauguracja już w najbliższą sobotę – 27 maja. Linie funkcjonować będą do 3 września.

Przygotowano dwie trasy – jedną tramwajową oznaczaną literą T oraz jedną autobusową linię B. Centralnym punktem przesiadkowym obu linii jest pl. Teatralny, gdzie znajduje się specjalny tor dla zabytkowych pojazdów. Pierwszy kurs autobusu zaplanowano na godzinę 11.45, który z częstotliwością co półtorej godziny będzie kursował do około 18.00. Z kolei pierwszy tramwaj będzie odjeżdżał o 12.00, a następne co pół godziny aż do 18.00. Trasy zaplanowano tak, aby przebiegały przy zabytkach oraz innych atrakcjach miasta.

Wrocławskie Linie Turystyczne to gratka nie tylko dla gości zwiedzających miasto, ale także dla samych mieszkańców. 

Na liniach zaplanowano całą plejadę klasyków. Największą popularnością cieszą się autobusy marki Jelcz, tzw. ogórki. Pod opieką Klubu znajduje się kilka takich pojazdów. Jeden z nich – Jelcz 272MEX z 1977 r., czyli wersja miejska – zainauguruje sezon w najbliższy weekend. Na linii tramwajowej pojawią się aż trzy wagony. Dwa z nich – tramwaj typu N #1332 z 1949 r. oraz przegubowiec 102Na z 1972 r. – pochodzą z kolekcji Klubu. Trzeci, również przedstawiciel typu N, to tramwaj Gustaw z 1956 r. należący do MPK Wrocław, które obsługuje jedną brygadę. Tramwaj #1332 został właśnie odświeżony przez Klub. 

Na linii autobusowej pojawią się również legendarne ikarusy i to w różnych wersjach. Na linii pojawi się także przegubowy ikarus w swojej klasycznej wersji z lat 80., z harmonijkowymi drzwiami oraz manualną skrzynią biegów (stąd jego przezwisko „lewar”). 

Ceny biletów

Jak za dawnych czasów na pokładzie każdego tramwaju i autobusu oprócz kierującego pojawi się konduktor. Będzie można u niego kupić bilet. Przejazd kosztuje 4,60 zł (normalny) oraz 2,30 zł (ulgowy), ale na liniach turystycznych obowiązuje także miejska taryfa. 

Dodatkowo na wybranych kursach tramwajów pojawi się przewodnik, który opowie o mijanych zabytkach. Taki kurs nie wymaga dodatkowej opłaty. Kto chce posłuchać, powinien stawić się na pl. Teatralnym na godzinę 13.00, 14.30 lub 16.00.

Linia tramwajowa T- trasa

  • Opera – Arkady Capitol – Dworzec Główny PKP – Wzgórze Partyzantów – Galeria Dominikańska – most Grunwaldzki – pl. Grunwaldzki – Zoo
  • Zoo – pl. Grunwaldzki – Szczytnicka – most Pokoju – Galeria Dominikańska – Szewska – Grodzka – Kazimierza Wielkiego – Widok – Opera

Linia autobusowa B - trasa

  • Centrum Historii Zajezdnia – pl. Legionów – Opera – Szewska – pl. Bema – Sienkiewicza – most Pokoju – most Oławski – Hydropolis
  • Hydropolis – Na Niskich Łąkach – Traugutta – Galeria Dominikańska – Opera – Arkady – Sky Tower – Centrum Historii Zajezdnia

Szczegóły dotyczące funkcjonowania Wrocławskich Linii Turystycznych, w tym mapę tras, rozkłady jazdy i cennik wraz z przysługującymi zniżkami będzie można znaleźć na stronie kstm.pl. Linie turystyczne finansuje Gmina Wrocław.

Miejsce

ZDJĘCIA

Zobacz także