Fundacja Olgi Tokarczuk. Nowy konkurs na mowę noblowską

Fundacja noblistki formalnie rozpoczęła działalność 3 października, ale organizatorzy zdążyli już poprowadzić m.in. spotkania, debaty, dwa konkursy literackie dla dzieci i młodzieży oraz konkurs na hasła (kobiet-artystek) w Wikipedii. Na tym nie koniec, teraz uczniowie szkół ponadpodstawowych mogą spróbować sił pisząca własną...mowę noblowską. Konkurs organizowany wspólnie z Wrocławskim Domem Literatury trwa do 26 lutego.

  • Fundacja Olgi Tokarczuk organizuje nowe wydarzenia


Napisz własną mowę noblowską

Kolejny konkurs, ponownie ze wsparciem Wrocławskiego Domu Literatury, którego mottem są słowa Olgi Tokarczuk: „To, jak myślimy o świecie i – co chyba ważniejsze – jak o nim opowiadamy, ma olbrzymie znaczenie. Coś, co się wydarza, a nie zostaje opowiedziane, przestaje istnieć i umiera”.

Zadaniem uczniów szkół ponadpodstawowych (każda szkoła może zgłosić maksymalnie 5 prac) jest praca wyobraźni, bo trzeba przygotować własną mowę noblowską (do 6 tysięcy znaków ze spacjami), tak, jakbyśmy to my mieli wygłosić owo słynne przemówienie przed publicznością w Sztokholmie. 

„Nie stawiamy żadnych ograniczeń w zakresie tematu mowy, zależy nam, by zawierała przekaz, który autor lub autorka uważają za szczególnie ważny” – podkreślają organizatorzy.

Zgłoszenia do 26 lutego

Termin nadsyłania prac to 26 lutego 2021 r. na adres: konkurs@domliteratury.wroc.pl (w tytule trzeba wpisać „Jak zdobyć Nagrodę Nobla? Konkurs dla szkół ponadpodstawowych”). Zgłoszenie musi zawierać zgodę rodzica lub opiekuna prawnego na udział w konkursie oraz dane kontaktowe nauczyciela. Prace oceni jury w składzie: Marta Mizuro, Waldemar Okoń, Luiza Rzymowska, i Dawid Szkoła. 

Wyniki poznamy 31 marca 2021 roku na stronie internetowej www.literatura.wroclaw.pl (regulamin oraz specjalnie przygotowane, bezpłatne scenariusze lekcji do wykorzystania i przeprowadzenia podczas zajęć w szkołach ponadpodstawowych oraz materiały wideo, które mogą być pomocne w przygotowaniu się uczniów do konkursu).

Warto zachęcać uczniów do udziału. Nagrodami będą książki z autografem Olgi Tokarczuk i zaproszenie do udziału w warsztatach wystąpień publicznych, które odbędą się w pierwszej połowie 2021 roku.Zgłoś uwagę