wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

7°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 11:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Fundacja Olgi Tokarczuk. Nowy konkurs na mowę noblowską
Konkurs na mowę noblowską dla uczniów szkół ponadpodstawowych Wrocławski Dom Literatury
Konkurs na mowę noblowską dla uczniów szkół ponadpodstawowych

Fundacja noblistki formalnie rozpoczęła działalność 3 października, ale organizatorzy zdążyli już poprowadzić m.in. spotkania, debaty, dwa konkursy literackie dla dzieci i młodzieży oraz konkurs na hasła (kobiet-artystek) w Wikipedii. Teraz uczniowie szkół ponadpodstawowych mogą spróbować sił pisząc własną mowę noblowską. Konkurs organizowany z Wrocławskim Domem Literatury trwa do 26 lutego.

Reklama

Napisz własną mowę noblowską

Kolejny konkurs, ponownie ze wsparciem Wrocławskiego Domu Literatury, którego mottem są słowa Olgi Tokarczuk: „To, jak myślimy o świecie i – co chyba ważniejsze – jak o nim opowiadamy, ma olbrzymie znaczenie. Coś, co się wydarza, a nie zostaje opowiedziane, przestaje istnieć i umiera”.

Zadaniem uczniów szkół ponadpodstawowych (każda szkoła może zgłosić maksymalnie 5 prac) jest praca wyobraźni, bo trzeba przygotować własną mowę noblowską (do 6 tysięcy znaków ze spacjami), tak, jakbyśmy to my mieli wygłosić owo słynne przemówienie przed publicznością w Sztokholmie. 

„Nie stawiamy żadnych ograniczeń w zakresie tematu mowy, zależy nam, by zawierała przekaz, który autor lub autorka uważają za szczególnie ważny” – podkreślają organizatorzy.

Termin nadsyłania prac do 26 lutego 2021 r.

Termin nadsyłania prac to 26 lutego 2021 r. na adres: [email protected] (w tytule trzeba wpisać „Jak zdobyć Nagrodę Nobla? Konkurs dla szkół ponadpodstawowych”). Zgłoszenie musi zawierać zgodę rodzica lub opiekuna prawnego na udział w konkursie oraz dane kontaktowe nauczyciela. Prace oceni jury w składzie: Marta Mizuro, Waldemar Okoń, Luiza Rzymowska, i Dawid Szkoła. 

Wyniki poznamy 31 marca 2021 roku na stronie internetowej www.literatura.wroclaw.pl (regulamin oraz specjalnie przygotowane, bezpłatne scenariusze lekcji do wykorzystania i przeprowadzenia podczas zajęć w szkołach ponadpodstawowych oraz materiały wideo, które mogą być pomocne w przygotowaniu się uczniów do konkursu).

Warto zachęcać uczniów do udziału. Nagrodami będą książki z autografem Olgi Tokarczuk i zaproszenie do udziału w warsztatach wystąpień publicznych, które odbędą się w pierwszej połowie 2021 roku.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl