Wrocławianie najlepiej rzucają frisbee. Chcesz do nich dołączyć?

Czy wiecie, czym jest ultimate frisbee? Jeśli nie, powinniście to nadrobić, bo Zespół Flow Ultimate Wrocław jest jednym z najlepszych w Polsce. Z Bartłomiejem Specjałem, zawodnikiem wrocławskiego klubu, rozmawia Patryk Załęczny.

  • Wrocławianie to jedna z najlepszych drużyn w ultimate frisbee, fot. Flow Ultimate Wrocław

    Wrocławianie to jedna z najlepszych drużyn w ultimate frisbee, fot. Flow Ultimate Wrocław


Zdecydowaliście się uprawiać dość nietypowy w Polsce sport – ultimate frisbee. Jakie są zasady tej gry?

– Punkty zdobywamy, łapiąc plastikowy dysk w strefie przeciwników, zlokalizowanej na końcu boiska o wymiarach podobnych do piłkarskiego. Rywale próbują go przejąć i podaniami dostać się do naszej strefy. Po złapaniu dysku nie możemy biegać. Obrona stara się przechwycić dysk w powietrzu, ale nie może nam go wyrwać z ręki i musi unikać kontaktu fizycznego. Mecz rozgrywa się na trawie i trwa 90 minut lub do osiągnięcia przez jedną z drużyn 15 punktów. W zespole na boisku przebywa 7 graczy. W naszym sporcie nie ma sędziów, a zespoły mogą być męskie, żeńskie lub koedukacyjne – tak jak nasz Flow Wrocław.

Jesteście jedną z najbardziej renomowanych drużyn w Polsce. Da się odczuć coraz większe zainteresowanie ultimate frisbee?

– W społeczeństwie budzi się świadomość istnienia mniej popularnych sportów. Ultimate zapadł kibicom w pamięci dzięki World Games 2017 we Wrocławiu. Wówczas mocno przebudowaliśmy skład i zaczęła się nasza dominacja – w 2018 i 2019 roku sięgnęliśmy po mistrzostwa Polski oraz dwukrotnie stanęliśmy na 5. miejscu Klubowych Mistrzostw Europy. W tym roku mamy wielką nadzieję na kolejny triumf w Polsce i medal w Europie.

Liczne wyjazdy na turnieje wiążą się z dużymi wydatkami. Czy jako drużyna amatorska jesteście w stanie sami pokryć koszty?

– Każdy z zawodników musi wiele poświęcić, aby móc uczestniczyć w najważniejszych wyjazdach, ale zawsze definiujemy nasze priorytetowe turnieje. W najbliższym czasie bardzo ważne będzie dla nas pozyskanie partnerów, tym bardziej że na horyzoncie mamy KMŚ w Cincinatti w USA.

Gdzie w najbliższym czasie kibice mogą podziwiać wasze zmagania?

– Już 26 września będziemy bronili tytułu mistrza Polski w Brzegu, nieopodal Wrocławia. Gorąco zapraszamy. Z kolei wszystkich tych, którzy chcieliby spróbować swoich sił w ultimate frisbee, odsyłamy do naszych mediów społecznościowych, gdzie znajdują się informacje na temat godzin i lokalizacji treningów.

Rozmawiał: Patryk Załęczny



Zgłoś uwagę