Festiwal Nowe Horyzonty 2017: Hity, które trafią wkrótce do kin

Jesli nie udało nam się kupić biletów na tegoroczny 17. Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty to jeszcze nie znaczy, że nie obejrzymy festiwalowych filmów. Już 25 sierpnia otwierający festiwal „Podwójny kochanek” François Ozona wchodzi na ekrany polskich kin, 1 września obejrzymy „Na pokuszenie” Sofii Coppoli, zaś 30 września wrocławska premiera animacji malarskiej „Twój Vincent”.

 • twój vincent

  Kadr z animacji „Twój Vincent”

 • podwójny kochanek

  Kadr z filmu „Podwójny kochanek”

 • the square

  Kadr z filmu „The Square”

 • na pokuszenie

  Kadr z filmu „Na pokuszenie”


Podwójny kochanek (25 sierpnia)

Choć krytycy nie piali peanów na cześć nowego obrazu francuskiego reżysera zobaczyć go można, bo to po prostu świetnie opowiedziana historia trzymająca w napięciu i doskonale zagrana. Chloe (znana z „Młodej i pięknej” modelka Marine Vacth) z gabinetu ginekologa (odczuwa silne bóle w dole brzucha) trafia na kozetkę psychoanalityka i przy spokojnym Paulu (Jérémie Renier) zaczyna odżywać. Do czasu...Więcej zdradzić nie wolno, film jest natomiast mieszanką wielu gatunków – od thrillera poprzez film erotyczny do dramatu. Składniki reżyser dawkuje umiejętnie, wciąga widza w perwersyjną grę, a piętnuje wiele fałszywych wyobrażeń, przy okazji afirmując kobiece fantazje.

Na pokuszenie (1 września)

Nowy film Sofii Coppoli, będący wyjątkowo udanym remake'em „Oszukanego” z Clintem Eastwoodem w roli głównej. W nowej wersji męską rolę zagrał Colin Farrell, a treść zainteresuje nie tylko feministki. Oto rannego żołnierza (okres wojny secesyjnej) znajduje w lesie podopieczna działającej wciąż ekskluzywnej pensji dla panien. Teraz mieszka w niej zaledwie kilka uczennic i nauczycielki (Kirsten Dunst, Nicole Kidman). Pojawienie się mężczyzny w kobiecym świecie rozpala namiętności i prowokuje nieoczekiwany zwrot akcji. Nagroda za reżyserię w Cannes i świetne role (zwłaszcza Nicole Kidman jako kostycznej przełożonej) oraz subtelny humor scenariusza Coppoli. Propozycja do przemyślenia.

The Square (15 września)

Sensacja tegorocznego festiwalu w Cannes, Złota Palma i rewelacyjne recenzje zarówno krytyków, jak i publiczności. Film Szweda Rubena Östlunda to zjadliwa i przenikliwa satyra na hochsztaplerkę w świecie sztuki i w życiu na przykładzie dyrektora muzum sztuki nowoczesnej, który walczy nie tylko z odpowiednią prezentacją instalacji The Square, ale i z tym, co dzieje się w jego własnym życiu. Zabawny, autentyczny, szokujący, prawdziwy do bólu. Tego dziś trzeba w kinie.

Ptaki śpiewają w Kigali (22 września)

Dokończony przez Joannę Kos-Krauze projekt wspólny jej i zmarłego męża, Krzysztofa Krauzego był jedną z najbardziej wyczekiwanych premier, nie tylko festiwalowych, także w polskim kinie (14 września uroczysta wrocławska premiera w Dolnośląskim Centrum Filmowym).Historia dwóch kobiet, które były świadkami ludobójstwa w Rwandzie i nie mogą wymazać tego ze swojego życia, Joanna Kos-Krauze kręciła we Wrocławiu, na terenie Stawów Milickich oraz w Rwandzie. Film już spodobał się publiczności na świecie. We włoskim Locarno otrzymał nagrodę FIRST LOOK dla polskiego filmu w fazie postprodukcji, a podczas tegorocznych pokazów na festiwalu w Karlowych Warach uznanie zdobyły aktorki Jowita Budnik i Eliane Umuhire, które nagrodzono za najlepsze role żeńskie.

Twój Vincent (6 października)

Historia sztuki holenderskiego mistrza w półtoragodzinnej pigułce, pierwszej na świecie malarskiej animacji, bajecznie stworzonej (Przeczytajcie, jak powstawał „Twój Vincent”) i bardzo dobrze zagranej (w obsadzie są m.in. Saoirse Ronan, Douglas Booth, Jerome Flynn) z ciekawym scenariuszem autorów – Doroty Kobieli i Hugh Welchmana, których wsparł pisarz i poeta Jacek Dehnel. Narratorem jest syn listonosza, Arman Roulin, który rok po zagadkowej śmierci Vincenta van Gogha próbuje odkryć prawdziwą przyczynę, dla której malarz targnął się na swoje życie.

Premierę polską zaplanowano 6 października, ale już 30 września pierwszy wrocławski pokaz. Koproducentami filmu są Miasto Wrocław, Dolnośląski Fundusz Filmowy (Odra-Film), oraz Centrum Technologii Audiowizualnych.

Przeczytajcie o premierze „Twojego Vincenta”.

Zgłoś uwagę