Film „Twój Vincent” sukcesem w polskich kinach

Polska premiera pierwszej w historii malarskiej animacji o jednym z najsłynniejszych malarzy w historii – Vincencie van Goghu – odbyła się 30 września we Wrocławiu, a od piątku 6 października film Doroty Kobieli i Hugh Welchmana oglądają widzowie w polskich kinach. Koproducentami obrazu są Miasto Wrocław, Centrum Technologii Audiowizualnych i Dolnośląski Fundusz Filmowy (Odra-Film).


Światowa premiera „Twojego Vincenta” odbyła się w czerwcu na Festiwalu w Annecy, gdzie film zdobył nagrodę publiczności. Wkrótce potem wyjątkową animację obejrzeli jeszcze widzowie Międzynarodowego Festiwalu w Szanghaju, gdzie obraz wygrał konkurs filmów animowanych. Jury argumentowało, że animacja i sztuka malarska łączą się w tym pełnym miłości hołdzie twórczości i życiu wielkiego artysty.

„Loving Vincent” to pierwszy w historii światowej kinematografii pełnometrażowy film animowany, który został w całości... namalowany, co dokładnie oznacza, że wszystkie ujęcia, w sumie 65 tysięcy klatek, wykonano techniką malarstwa olejnego, na początku – na płótnie. Dlatego przy filmie, oprócz ekipy realizatorów, animatorów czy aktorów, pracowało ponad 100 malarzy, którymi w większości byli absolwenci Akademii Sztuk Pięknych – w tym wielu młodych wrocławskich artystów. Wszystkie obrazy, w tym także oryginalne dzieła van Gogha, ożywały i przeradzały się w film dzięki unikatowej technologii PAWS (Painting Animation Work Station), łączącej tradycyjne malarstwo z animacją.

Czytaj: „Loving Vicent” – malują jak van Gogh

W postaci z obrazów holenderskiego mistrza wcieliło się wielu znanych aktorów, w tym nominowana do Oscara Saoirse Ronan („The Grand Budapest Hotel”, „Pokuta”), czy znany z seriali „Gra o tron” i „Ripper Street” Jerome Flynn. Tytułowego Vincenta zagrał Robert Gulaczyk, absolwent wrocławskiej PWST na Wydziale Lalkarskim, oraz aktor legnickich i wrocławskich scen, a Armanda Roulina (van Gogh chętnie go portretował) Douglas Booth („Noe”). W polskiej wersji językowej filmu usłyszymy m.in. Danutę Stenkę,  Jerzego Stuhra, Macieja Stuhra, Roberta Więckiewicza, Józefa Pawłowskiego. Pokazy w oryginalnej wersji językowej (czyli z napisami polskimi) można obejrzeć w Kinie Nowe Horyzonty.

Wybranych 20 obrazów, jakie zostały namalowane podczas pracy nad filmem „Twój Vincent” Doroty Kobieli i Hugh Welchmana (rozmowę z reżyserami przeczytacie w „Twój Vincent” – rozmowa z reżyserami malarskiej animacji) można oglądać w Dolnośląskim Centrum Filmowym. We wrześniu będziemy też podziwiać wielki mural związany z filmem „Twój Vincent” na ścianie kamienicy przy ul. Dąbrowskiego.

Film cieszy się niespotykaną popularnością. Został sprzedany do kin w blisko 140 krajach! Bardzo ważna amerykańska premiera animacji 22 września w Nowym Jorku udała się nadspodziewanie dobrze, a specjaliści przyznają, że jest szansa na powalczenie o Oscara.

Do kin w Polsce „Twój Vincent” trafił 6 października 2017r.

Zgłoś uwagę