10. Festiwal Musica Eletronica Nova od 26 maja

Jubileuszowa edycja festiwalu odbywa się w wyjątkowo trudnym dla artystów czasie, a program zmieniał się niemal do ostatniej chwili ze względu na zniesienie obostrzeń pandemicznych. Udało się uratować koncerty, można też wybrać się na performanse na placu Wolności, bo dzisiejsza musica electronica nova nie oznacza wyłącznie muzyki, to także taniec, wideo, instalacje. Start festiwalu 26, a finisz 30 maja.   

  • agata zubel cezary duchnowski

    Agata Zubel i Cezary Duchnowski, czyli formacja Elettrovoce


Jeszcze do niedawna najważniejszą częścią festiwali muzyki nowej były prawykonania utworów (także tych zamówionych przez organizatorów u kompozytorów). Obecnie to wciąż kluczowy element programu, ale niejedyny. 

Obecny szef artystyczny festiwalu, francuski kompozytor Pierre Jodlowski, związany z Electroniką od ponad pięciu lat (wcześniej przyjeżdżał do Wrocławia m.in. w charakterze wykonawcy), leitmotivem postanowił uczynić hasło „Rytuały”, a rozważać je w trzech kontekstach – ciała, głosu i maszyny.  

Musica Electronica Nova

Musica Electronica Nova

Koncert
Termin od 26 maja 2021 do 30 maja 2021

Miejsce Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia

Zobacz

Rytuał: Głos 

Głos oznaczać może na festiwalu tylko jedną formację, czyli wrocławskie Elettrovoce, które od 20 lat tworzą kompozytorka i sopranistka Agata Zubel wspólnie z kompozytorem Cezarym Duchnowskim, obydwoje pracujący na macierzystej uczelni – Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego, obydwoje odnoszący sukcesy jako twórcy podczas najważniejszych wydarzeń (m.in. Trybuny Muzyki Elektroakustycznej UNESCO w Rzymie), genialnie współpracujący w tandemie, z którego urodziło się wiele fantastycznych utworów (m.in. słynna „monada 3” na głos, fortepian i komputer Duchnowskiego, w której wiodącym jest głos Agaty Zubel). Koncert Elettrovoce 27 maja w Narodowym Forum Muzyki to jedno z najważniejszych wydarzeń MEN. 

Rytuał: Maszyny

Punktem odniesienia będzie tu zamówiony przez festiwal utwór francuskiego kompozytora Davida Hudry'ego „Rituals – Men & Machines” na 11 instrumentów, elektronikę i wideo, dla którego powstania inspiracją były m.in. Wrocławski Park Przemysłowy. Utwór to jednak tylko początek fantastycznego koncertu w NFM 29 maja. Zabrzmią także „La fabbrica illuminata” na sopran i taśmę z 1964 roku włoskiego klasyka awangardy XX wieku, Luigiego Nono. Wystąpi rewelacyjna orkiestra Muzyki Nowej pod batutą Szymona Bywalca.  

Rytuał: Ciało

Publiczność czeka 29 maja w NFM-ie dość nietypowe doświadczenie oglądania spektaklu „Sacre” na dwóch tancerzy w choreografii Davida Wampacha, dla którego inspiracją było „Święto wiosny” Igora Strawińskiego. Ale występujący jako jeden z dwojga wykonawców Wampach nie czerpał z warstwy muzycznej, bardziej skupił się na obserwowaniu rytuału, ceremonii. A na scenie tancerze, w specjalnie zaprojektowanych ruchu, będą oddychać aż do stanu hiperwentylacji. Zgłoś uwagę