Festiwal Forum Musicum już od 13 sierpnia we Wrocławiu. Program

Co roku w sierpniu melomani, którzy ponad wszystko wiellbią muzykę dawną, mają szansę posmakować wyrafinowanego repertuaru, jaki przygotowany został na festiwal Forum Musicum. Szefem artystycznym jest od lat Tomasz Dobrzański, który podczas wyjątkowo pieczołowicie przygotowanej imprezy przybliża kolejne konteksty, w jakich funkcjonowała niegdyś muzyka i jej wykonawcy. W tym roku refleksja nad tym, jak mogły brzmieć dawne zespoły wokalne, a od 13 do 22 sierpnia posłuchamy sześciu koncertów w przestrzeniach Wrocławia.   


Odtworzyć brzmienie dawnych głosów

„Głos to fascynująca ludzka maszyna o nieskończonych możliwościach brzmieniowych. Ponadto to maszyna o nadzwyczajnych zdolnościach wchodzenia w interakcje z innymi głosami i tworzenia z nimi niebywałych współbrzmień. Zespoły głosów ludzkich znajdziemy w wielu tradycjach muzycznych różnych kultur i czasów, w których nieraz ten sposób muzykowania odgrywał rolę pierwszoplanową” – tłumaczy obrazowo Tomasz Dobrzański, szef festiwalu Forum Musicum.

I dodaje, że podczas tegorocznej odsłony wrocławskiej imprezy posłuchamy kilku historycznie i stylistycznie odległych od siebie wcieleń zespołu wokalnego. Jednym z pierwszych będzie próba wejrzenia w średniowieczny klimat i być może z pomocą francuskiego zespołu Diabiolus in Musica (13 sierpnia, godz. 20.00, Ratusz) uda się odtworzyć XIII-wieczny sposób muzykowania. „Ówczesny repertuar motetowy, jego rytmika, współbrzmienia, którym charakter nadają pitagorejskie proporcje interwałów, jest dziś jedynym źródłem oparcia naszych wyobrażeń o śpiewie tamtego okresu” – przyznaje Tomasz Dobrzański.

Estońskie pieśni religijne XVI wieku wypełnią z kolei program kolejnego wieczoru w wykonaniu grupy Heinavanker z Tallina (14 sierpnia, godz. 20.00, Kościół św. Macieja). „Charakter tej estetyki – niemalże mistyczny, krystaliczny w brzmieniu – wywodzi się z długiej tradycji muzyki protestanckiej zespolonej z miejscowym śpiewem tradycyjnym” – wyjaśnia Tomasz Dobrzański.

Zawsze występujący podczas festiwalu, a prowadzony przez Tomasza Dobrzańskiego zespół Ars Cantus przygotował z kolei program z pieśniami wielogłosowymi Franza Schuberta (20 sierpnia, godz. 20.00, Aula Ossolineum). „Są utrzymane w nastroju muzykowania domowego i towarzyskiego. Z pewnością były przeznaczone dla wykształconych muzyków działających na pograniczu świata salonowych koncertów i sceny operowej” – opowiada Tomasz Dobrzański. 

Czekają nas też dwa intrygujące występy – spektakl dla widzów w każdym wieku, czyli „Bajka o czterech księżniczkach” przygotowana przez młodzież z Zespołu Muzyki i Tańca Dawnego Capella Antiqua Bialostociensis (19 sierpnia, godz. 18.00, NFM) oraz tradycyjna potańcówka, ale też wspólne śpiewanie, które poprowadzi Maniucha Bikont (21 sierpnia, godz. 20.00, Mleczarnia).

Ostatnim akordem festiwalu będzie koncert zespołu Morgaine z Wilna, śpiewaków, którzy przy tej okazji zaprezentują się też z towarzyszeniem instrumentów. „Artyści przedstawią polsko-litewskie związki muzyczne w, zapewne najbardziej autentycznym dla czasów renesansu, nastroju muzykowania domowego” – zaprasza Tomasz Dobrzański. 

Forum Musicum 2021

Forum Musicum 2021

Koncert / Klasyczna
Termin od 13 sierpnia 2021 do 22 sierpnia 2021

Miejsce Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia

Zobacz


Zgłoś uwagę