Trwa Festiwal Forum Musicum 2019

Forum Musicum, którego programerem od lat jest Tomasz Dobrzański, wrocławski flecista i szef zespołu Ars Cantus, to jedna ze skromniejszych imprez w festiwalowym portofolio NFM. Ale niech to nie zwiedzie niewtajemniczonych, bo repertuar jest co roku planowany z niezwykłą precyzją, a dedykowana muzyce dawnej impreza stała się w ostatnich latach jedną z najbardziej pomysłowych we Wrocławiu. Tegoroczna edycja od 17 sierpnia, pod hasłem, „Gabinet osobliwości”, to przegląd dawnej muzyki programowej.


Muzyka, która naśladuje

Na dawnej rycinie, która posłużyła do festiwalowego plakatu, widać ów tytułowy gabinet osobliwości, a w nim dojrzymy zarówno wypchane ryby, czy tak samo potraktowanego krokodyla, jak i czaszki gadów oraz muzyczne instrumenty.

A w programie festiwalu muzyka, która naśladuje odgłosy zwierząt, natury, albo ludzi. Oczywiście, wystarczyłoby zagrać wszystkie cztery koncerty z cyklu Antonia Vivaldiego, by przekonać się, jak głośno i zapamiętale może ujadać pies, albo jak potężnie zagrzmi, ale Tomasz Dobrzański nie ułatwił sobie zadania. Zamiast barokowego „the best of” będzie seria mniej znanych utworów, za to z onomatopeicznymi wątkami np. z XVII-wiecznej włoskiej biblioteki, w tym kukułcze nawoływanie, albo dźwięk...opadającego liścia.

Forum Musicum 2019

Forum Musicum 2019

Koncert / Klasyczna / W klubie
Termin od 17 sierpnia 2019 do 25 sierpnia 2019

Miejsce Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia

Zobacz

Repertuarowe rarytasy i potańcówka

Podczas inauguracji Capella Cracoviensis Jana Tomasza Adamusa (przez lata dzisiałającego we Wrocławiu) przygotowała niezwykłe „Symfonie wg Metamorfoz” Owidiusza działającego w XVIII wieku we Wrocławiu  Karla Dittersa von Dittersdorfa, nadwornego kapelmistrza księcia biskupa wrocławskiego Philippa Gottharda von Schaffgotscha.

Czytaj też: Zaproszenie na Symfonie według „Metamorfoz” Owidiusza do NFM-u

Symfonie według „Metamorfoz” Owidiusza

Symfonie według „Metamorfoz” Owidiusza

Termin 17 sierpnia 2019 20:00

Miejsce Narodowe Forum Muzyki (NFM) Wrocław

Zobacz

Wielką frajdą będą dwa koncerty z francuską muzyką barokową. Pierwszy to recital klawesynowy Ewy Mrowcy (dla wielbiących francuskich klawesynistów, bo będą utwory m.in. François Couperina)

Czytaj też: Laboratoire de la Petite Galerie do NFM-u. Wygraj zaproszenia.

Drugi natomiast jest dedykowany w szczególności utworom na violę da gamba (zagrają Justyna i Piotr Młynarczyk). Zapowiada się muzyczna uczta, zwłaszcza dla wszystkich, którzy widzieli przepiękny film „Wszystkie poranki świata” o szczególnej rywalizacji dwóch francuskich kompozytorów i gambistów – Monsieur de Sainte Colombe i Marina Marais.

Podczas finałowego koncertu Ars Cantus wziął z kolei na warsztat XIV-wieczną muzykę, a wśród wybranych kompozycji nie brak i takich opiewających...śpiew słowika. 

Przedostatnim wydarzeniem, w sobotę 24 sierpnia, będzie potańcówka renesansowa, gdzie w tany będą mogli pójść melomani, a tańców dawnych nauczą ich specjaliści.Zgłoś uwagę