Wrocław Extra

Sylwester we Wrocławiu 2020: Sylwester Życia, czyli wielka domówka

Ze względu na pandemię nie będzie tradycyjnej corocznej zabawy w Rynku. Ale władze miasta zapraszają na Sylwestra Życia, największą domówkę świata transmitowaną z najwyższego budynku w mieście, czyli ze Sky Tower. Start o 20.00, prowadzi Paweł Gołębski, a wśród gości m.in. gotująca Magdalena Orłoś, DJ Gambit, wokalistka Justyna Szafran i aktor Janusz Chabior. Przed północą życzenia widzom złoży prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Magdalena Talik | 23 grudnia 2020

– Od blisko 30 lat mieszkańcy zwyczajowo spędzali ten czas na wrocławskim Rynku. W tym roku, ze względu na pandemię, jest to niemożliwe, jednak spotkamy się wirtualnie na szczycie najwyższego budynku we Wrocławiu, by zgodnie z tradycją przeżyć ten dzień wspólnie – zapowiadał przed imprezą sylwestrową prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Aktualizacja godz. 00.10

– Potraktowałbym przewrotnie ten rok i tego sylwestra jako doskonałą okazję i generalną próbę przed tym co będzie – powiedział tuż przed północą prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. – Od 1990 r. zapraszamy się na miejskie świętowanie sylwestra, gdzie słuchamy razem dobrej muzyki i o północy składamy sobie życzenia. Tak było jeszcze rok temu, gdy składaliśmy sobie życzenia i cieszyliśmy się wierząc że 2020 r. będzie dobrym rokiem. Tak się nie stało.

Prezydent dodał, że to był trudny rok pełen wyzwań. – Rok który pokazał nam jak ważne jest zdrowie, drugi człowiek, jak trudno jest, gdy nie ma go obok nas. Rok, który pokazał nam jak ważne jest miasto, wspólnota. To był rok, w którym musieliśmy poddać się wielkiemu egzaminowi samoizolacji.

Jacek Sutryk dodał, że jest wiele oczekiwań, życzeń i nadziei związanych ze wspólnotą miejską oraz zdrowiem w 2021 r. Tego potrzeba w tolerancyjnym i otwartym Wrocławiu.

Aktualizacja godz. 00.05

Nowy Rok 2021! Wrocław przywitał kolejny rok największą domówką na świecie w Sky Tower w rytmie Monty Pythona i utworu "Always Look on the Bright Side of Life".

Aktualizacja godz. 23.10

Do Nowego Roku pozostało zaledwie kilkadziesiąt minut. Impreza w Sky Tower rozkręca się. 

– Sky Tower centrum galaktycznego sylwestera pozdrawiamy z okolic Saturna. Lecimy dalej a sygnał od Was wciąż mocny! Czekamy na północ! – napisano w jednym z komentarzy pod transmisją na Facebooku. 

Aktualizacja godz. 22.15

Sylwester Życia z Wrocławia dociera na cały świat. Pozdrowienia dla mieszkańców stolicy Dolnego Śląska zostały wysłane z Nowej Zelandii, Szwajcarii, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii czy Hiszpanii. 

Aktualizacja godz. 21.40

W Sky Tower dzieje się bardzo wiele. We Wrocławiu świętuje m.in. honorowy konsul Indii Kartikey Johri czy Agnieszka Franków-Żelazny, profesor Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu.

Z Sylwestrem Życia połączył się też Robert Makłowicz, który ubolewał, że z powodu pandemii nie było w tym roku Europy na Widelcu. – Stęskniłem się za Wrocławiem, to jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie spotkały mnie tylko i wyłącznie dobre rzeczy.

Aktualizacja godz. 20.50

Wrocławska domówka powiększa się z każdą minutą. W Sky Tower zagrał też Konrad Imiela, który zadedykował swój utwór dla całej służby zdrowia walczącej z pandemią koronawirusa.

"Właśnie przyszła noc i pociemniał świat, księżycowe światło daje silny cień. Nie zacznę się bać, nie będę się bać, póki wiem, że wciąż stoisz obok mnie. Więc proszę, zostań obok mnie, obok mnie, proszę bądź, teraz bądź obok mnie".

Tuż po nim pojawił się Maciej Zieliński, legendary koszykarz WKS Śląska Wrocław, który ma nadzieję, że w przyszłym roku kibice szybko wrócą na trybuny i Śląsk znów będzie "napadać" i wygrywać wszystkie mecze.

Aktualizacja godz. 20

– Koronawirus nas nie pokona, to największa domówka na świecie – powiedział na początek zabawy #SylwesterŻycia Paweł Gołębski, prowadzący i reżyser tegorocznego sylwestra, który zapowiedział, że z każdą minutą wrocławska domówka będzie rozkręcać się i rozgrzewać aż do czerwoności. Bo to jest wieczór, to jest noc, podczas której można zapomnieć o pandemii COVID-19.

Największa impreza świata wystartowała prosto ze Sky Tower, najwyższego budynku we Wrocławiu. Po godzinie 20.20 pojawił się na niej wrocławianin Lech Janerka, który podkreślał, że jest domatorem. Na wrocławską domówkę zawitała również Alicja Janosz, laureatka pierwszej polskiej edycji programu Idol.

Obostrzenia sylwestrowe

Premier Mateusz Morawiecki apeluje, aby w nocy z 31 grudnia 2020 r. na 1 stycznia 2021 r. w godzinach od 19.00 do 6.00 nie przemieszczać się. Podkreśla, że nie jest to „godzina policyjna”, ale prośba, również o nieużywanie fajerwerków, aby ten sylwester minął spokojnie.

Czytaj też: Sylwester 2020. Jakie obostrzenia nas obowiązują

Wielka transmisja online

Organizuje ją Strefa Kultury Wrocław, a zaprasza wszystkich wrocławian.

– Sylwester to taki moment, kiedy żegnamy się ze starym rokiem. Myślę, że w tym roku wiele osób chciałoby z hukiem pożegnać rok 2020, jako ten, który zapisał się w historii niezbyt optymistycznie – mówi Krzysztof Maj, dyrektor Strefy Kultury Wrocław. – Chcemy być razem, razem z wrocławianami i wrocławiankami, ale też mieszkańcami Polski i całego świata, ze wszystkimi, którzy zechcą się z nami połączyć. Zostańmy w domach, bawmy się w gronie najbliższych, ale połączmy się z Wrocławiem – dodaje.

Na miejskich kanałach internetowych (na naszej stronie www.wroclaw.pl, na fb Wroclaw [Wroclove], Visit Wroclaw, ale również w telewizji Echo24) będzie można zobaczyć, jak bawią się wrocławianie: Polacy i obcokrajowcy. Po latach wielkich widowisk na Rynku miłośnicy Wrocławia (nawet ci z najdalszych zakątków naszej planety) nareszcie będą mogli pokazać siebie.

– Od wielu miesięcy uczymy się tego nowego modelu komunikowania, łączenia się w internecie. Tak odbywają się konferencje, zebrania, ale też prywatne spotkania. Ten model już znamy. Tak też każdy będzie mógł wpaść na naszą domówkę. W ten sposób możemy spotkać się także z tymi, którzy będą na innych kontynentach – opowiada Paweł Gołębski, prowadzący i reżyser tegorocznego sylwestra.

– Będziemy gotować, opowiadać, jak minął rok, grać, śpiewać, a czasem też walczyć z technologią – dodaje Paweł Gołębski. 

Każdy spędzający ten czas we własnym domu będzie mógł przyłączyć się do wspólnego świętowania online. Połączenie się, pokazanie siebie i swojej imprezy, uczestnictwo tysięcy osób możliwe będzie poprzez podany link.  

Wystarczy użyć hashtaga #SylwesterŻycia – nagrać filmik i wrzucić go do sieci. Organizatorzy go znajdą i pokażą fragmenty nagranego materiału w transmisji.

Zobaczymy z pewnością różne formy spędzania czasu – gry planszowe, książki, filmy, kameralne zabawy z rodziną, nietypowe miejsca, przebrania, autorskie występy muzyczne.

Konkursu #SylwesterŻycia 

Aby wziąć udział w Konkursie Uczestnik powinien wykonać zadanie konkursowe polegające na udzieleniu w dowolnej formie (zdjęcie, tekst, wideo, film itp.)  odpowiedzi na pytanie: "Jak świętujesz #SylwesterŻycia?

Odpowiedz powinna być udzielona w komentarzu pod postem konkursowym na fanpage Wroclaw [Wroclove] lub udostępniona na profilu prywatnym uczestnika z odpowiednim oznaczeniem: #SylwesterŻycia. Post musi być udostępniony jako “publiczny”.

 • Konkurs rozpoczyna się 31.12.2020 od godziny 12.00 i trwa do dnia 31.12.2020 roku do godz. 23.59.
 • Konkursie nagrodą główną są 4 pakiety wrocławskich gadżetów.
 • Dodatkowy konkurs czeka na Was także na miejskim koncie w aplikacji Instagram
  Dzielcie się z nami materiałami z oznaczeniem #SylwesterŻycia! Do wygrania 3 pakiety wrocławskich gadżetów!
 • Regulamin

Sky Tower – tego miejsca nie przeoczymy

Nie tylko dlatego, że jest najwyższy we Wrocławiu. Na sylwestra przygotowano dodatkowe oświetlenie – w oknach Sky Tower zainstalowane zostaną światła, pokazujące, gdzie odbywa się impreza, a STROBOSKOPy obejrzymy o każdej pełnej godzinie. Organizatorzy chcą wiedzieć, kto będzie z nimi, i zachęcają do migania światłami w oknach o każdej pełnej godzinie. 

Bardzo ciekawie i z pandemiczną poprawnością zapowiada się także forma realizacyjna, bo każdy z głównych bohaterów Sylwestra Życia będzie nadawał z innego pomieszczenia Sky Tower.

Zapowiada się świetny muzycznie wieczór, a Sky Tower to idealna scena. Niejednokrotnie organizowano tam już koncerty na wybranych piętrach. Grali muzycy Jazztopadu, a na samym początku pandemii także artyści związani z jazzowym klubem Vertigo. 

Sylwester online dla osób z niepełnosprawnościami

Podczas transmisji obecny będzie tłumacz języka migowego. Organizatorzy obiecywali po ostatnim sylwestrze, że będą pamiętać o osobach z niepełnosprawnościami. 

Bawmy się razem

Radosław Michalski, dyrektor Biura Promocji Miasta i Turystyki, jest świadomy, że akcja „Sylwester Życia” nie zastąpi w 100 procentach doświadczenia wspólnoty, która dzieliliśmy na wrocławskim Rynku, świętując i bawiąc się razem. – Ale jest to alternatywa, która ma nam pozwolić cieszyć się sobą nawzajem i jednocześnie spędzić ten czas w domach, by czuć się bezpiecznie i zapewnić bezpieczeństwo innym. Wrócimy do klimatu dawnych domówek, jednocześnie zrobimy to razem – dodaje.

Co wspólnie zaśpiewamy na Sylwestrze Życia

Czyli jaką piosenkę wykonać o północy? To pytanie do wszystkich. W poprzednich latach grane były przeboje „Show Must Go On” zespołu Queen, „Świecie nasz” Marka Grechuty, „Freedom” George'a Michaela, „I want to know what love is” grupy Foreigner.

Dlaczego Sylwester Życia? Bo to bez wątpienia pierwszy taki sylwester, którego nie możemy spędzić tłumnie i hucznie.

Sylwester Życia

Sylwester Życia

Eventy
Termin od 31 grudnia 2020 do 1 stycznia 2021

Miejsce Wydarzenie online

Zobacz

Jakie gwiazdy będą bawiły się z wrocławianami

 • Paweł Gołębski, prezenter Radia RAM i TVP Wrocław, a także konferansjer dotychczasowych imprez sylwestrowych na Rynku poprowadzi i tym razem sylwestra, z najwyższego punktu w mieście, czyli ze szczytu Sky Tower.
 • Justyna Szafran, charyzmatyczna, obdarzona niezwykłym głosem wokalistka, związana na stałe z Teatrem Muzycznym Capitol, w minionych miesiącach udowodniła, że ma bezbłędny feeling także podczas koncertów online.
 • Konrad Imiela, aktor, muzyk, szef Teatr Muzycznego Capitol, a także wyjątkowa osobowość, która od lat wzbogaca ofertę kulturalną naszego miasta. Uwaga, na Sylwesterze Życia pojawi się z... gitarą.
 • Magda Orłoś, niewidoma wrocławska pedagożka prowadzi w sieci program „Gotowanie w ciemno”, w którym, przygotowując posiłki i podbijając serca fanów kulinariów, przy okazji dzieli się uśmiechem i życzliwością do wszystkich wokół.
 • DJ Gambit, przygotowuje oprawę muzyczną do znanych wydarzeń we Wrocławiu, ostatnio m.in. do gali 30 Kreatywnych Wrocławia. Sylwestrowe chwile spędzimy przy wybranych przez niego rozgrzewających brzmieniach.
 • Janusz Chabior, nietuzinkowy aktor teatralny, telewizyjny i filmowy. Kochają go wciąż fani Teatru Modrzejewskiej w Legnicy, a i podczas sylwestra dołączą nowi, którzy lubią charyzmę i charakterystyczny wokal.
 • Agata Wątróbska, filmowa i serialowa aktorka, ponadto występująca w Kabarecie na Koniec Świata. Prywatnie małżonka Janusza Chabiora.
 • Piotr Świętoniowski, pianista i aranżer czerpiący swoje inspiracje z bluesa, jazzu, popu czy elektroniki.
 • Maciej Maciejewski, aktor teatralny, musicalowy i dubbingowy, od ponad 10 lat związany ze sceną Teatru Muzycznego Capitol

Ale będą też goście specjalni, bo prowadzący łączyć się będą m.in. z pacjentami Przylądka Nadziei i wrocławskimi artystami.

Dlatego władze miasta zapraszają do wspólnego świętowania. Tego dnia mieszkańcy będą mogli łączyć się z prowadzącymi na żywo oraz wysyłać sylwestrowe zdjęcia i filmy z hashtagiem #SylwesterŻycia. 

Pamiętamy o białym personelu i chorych na COVID-19

Sylwester Życia to również idea, która niesie w sobie pamięć o tych, którzy walczą o zdrowie i życie – o pracownikach służby zdrowia oraz chorych na COVID-19. Tej nocy z szacunkiem odniesiemy się do działań białego personelu, jeśli się uda – zobaczymy także, jak oni spędzają ostatnią noc roku. Zarazem to jasny sygnał dla mieszkańców, że przebywanie w większej grupie ludzi w zamkniętym pomieszczeniu zwiększa ryzyko zakażenia. Będziemy przypominać o obowiązujących obostrzeniach.