Sylwester 2020. Jakie obostrzenia nas obowiązują

Tegoroczny Sylwester będzie różnił się od tych, hucznie obchodzonych dotychczas. Obostrzenia, które obowiązują w sylwestrową noc to m.in.: ograniczenia w przemieszczaniu się, limit osób podczas imprezy.


Sylwester w tym roku wiąże się z wieloma restrykcjami, dlatego warto go spędzić w domu z najbliższymi. 

Jak to jest z przemieszczaniem

Początkowo rząd zapowiadał, że w nocy z 31 grudnia 2020 r. na 1 stycznia 2021 r. w godzinach od 19.00 do 6.00 w całym kraju będzie obowiązywało ograniczenie w przemieszczaniu się. Wyjątkiem są m.in. niezbędne czynności służbowe oraz inne wskazane w rozporządzeniu. Zakaz zmieniono na prośby i apele, aby nie wychodzić bez potrzeby z domów. 

Przemieszczać można się wyłącznie w celu wykonywania czynności służbowych, zawodowych, wykonywania działalności gospodarczej lub zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego. Możemy się przemieszczać, jeśli pracujemy w sylwestra (np. taksówkarz), jeżeli zostaliśmy wezwani do konkretnej czynności (lekarze, policjanci, położne, opiekunki). Możemy także pójść do sklepu spożywczego po niezbędne zakupy czy do apteki po leki. W tym czasie można wyjść z psem na spacer.

Za nieprzestrzeganie obostrzeń grożą mandaty. Warto jednak pamiętać o tym, że takiego mandatu za wyjście z domu możemy nie przyjąć. 

Powitanie nowego roku tylko w małym gronie

Obowiązuje zakaz zgromadzeń, co oznacza, że podczas sylwestrowej nocy może uczestniczyć maksymalnie 5 osób. Do tego limitu nie wlicza się osoby organizującej sylwestra i osób, które z nią mieszkają.

Zamknięte dyskoteki - zakaz organizowania imprez tanecznych

Dyskoteki i kluby nocne pozostają zamknięte od dłuższego czasu. Zakaz organizacji imprez tanecznych obowiązuje również w sylwestra.

Zamknięte hotele

Od 28 grudnia do 17 stycznia rząd wprowadził tzw. kwarantannę narodową, która polega m.in. na zamknięciu hoteli, stoków i restauracji.

Zgodnie z rozporządzeniem z usług hotelu będą mogli skorzystać przedstawiciele konkretnych zawodów, którzy poświadczą swoją tożsamość.

Odwołane imprezy sylwestrowe w miastach

W miastach odwołano zaplanowane zabawy sylwestrowe. We Wrocławiu w tym roku również nie spotkamy się na Rynku. Jednak miasto organizuje wielką domówkę, na którą zaprasza wszystkich mieszkańców, oczywiście online.

Pozostałe ograniczenia

Przedłużono też dotychczasowe zasady i ograniczenia:

  • Zakaz przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia bez opieki rodzica lub prawnego opiekuna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 -16:00 (wyjątkiem są półkolonie).

  • Ograniczenia w transporcie zbiorowym: 50 proc. liczby miejsc siedzących, albo 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50 proc. miejsc siedzących wolnych.

Jak otwarte są sklepy w sylwestraZgłoś uwagę