Wrocław Extra

Czas na letni relaks nad Odrą [BIULETYN WROCLAW.PL]

Kalendarzowe lato zbliża się wielkimi krokami, pogoda dopisuje, sezon na plażowanie trwa w najlepsze, więc podpowiadamy, gdzie szukać relaksu i atrakcji nad Odrą. Przypominamy, że 19 czerwca we Wrocławiu znów zabrzmi „Hey Joe” Jimmiego Hendrixa. Tym razem jednak, bijemy Gitarowy Rekord Świata nie w Rynku, a na Pergoli. Przedstawiamy również program 19. edycji Przeglądu Sztuki SURVIVAL, podczas którego będziemy mogli m.in. odkryć stary budynek Pafawagu. Piszemy też o  tym, że restauratorzy poszukują rąk do pracy.

Paulina Czarnota | 17 czerwca 2021

Pobierz biuletyn w pliku pdf

Po raz 19. bijemy Gitarowy Rekord Świata!

W sobotę, 19 czerwca, czas na pospolite ruszenie wszystkich muzykujących. Spróbujcie pobić ubiegłoroczny pandemiczny rekord. W tym roku imprezę udało się zorganizować pod chmurką, jednak nie w Rynku, tylko na wrocławskiej Pergoli. W biciu Rekordu Świata pomogą gwiazdy polskiej i zagranicznej estrady, m.in. Grzegorz Markowski, Jan Borysewicz czy Kenny Carr, gitarzysta Raya Charlesa.

Czytaj na s. 3

W gastronomii zatrudnią od zaraz

Od połowy maja lokale zapełniają się gośćmi, a witryny – ogłoszeniami o poszukiwaniu kucharzy, barmanów, kelnerów i pomocy kuchennych. Wrocławska gastronomia przed pandemią stawała się coraz ważniejszym sektorem usług, atrakcyjnym dla mieszkańców i turystów. Teraz stoi przed wyzwaniem, jakim będzie próba powrotu do tego stanu.

Czytaj na s. 3

Nigdzie stąd nie pojedziecie…, ale zobaczycie sztukę

Kręcą cię pociągi i sztuka? W budynku Państwowej Fabryki Wagonów przy ul. Fabrycznej 14 będzie można zobaczyć m.in. ponad 30 prac: malarskich, instalacji dźwiękowych i wideo. 25 czerwca zaczyna się 19. Edycja Przeglądu Sztuki SURVIVAL. Tegoroczne hasło brzmi „Nigdzie stąd nie pojedziecie”. To też wyjątkowa okazja, aby zobaczyć na co dzień niedostępny budynek, w którym wyprodukowano 1429 składów EN57.

Czytaj na s. 9

Lato we Wrocławiu – tak spędzisz je nad Odrą

Spacer lub wycieczka rowerowa po nadodrzańskich wałach, zwiedzanie Wrocławia z pokładu statku, relaks na jednej z plaż miejskich, a może nieco aktywniej? Odra ma wiele do zaoferowania. Możemy popływać po niej kajakiem bądź rowerem wodnym, a niedawno na mapie odrzańskich atrakcji pojawiło się Odra Centrum – jedyne takie miejsce spotkań na wodzie w Europie. Sprawdziliśmy, gdzie, jak i za ile można bawić się nad naszą główną arterią rzeczną.

Czytaj na s. 10-11

Wakacyjne inwestycje MPWiK Wrocław

W najbliższych miesiącach MPWiK Wrocław będzie realizować szereg inwestycji. Rozpoczęcie prac w okresie letnim ma zminimalizować utrudnienia dla mieszkańców. Zobacz, gdzie prowadzone będą remonty.

Czytaj na s. 7

Emocje, sport i kultura we wrocławskich parkach

Od 26 czerwca wraz z wakacjami startuje tegoroczna edycja projektu Parki ESK Emocje-Sport-Kultura. Dwa pawilony, w których odbywać się będą wydarzenia, za sprawą artystki Anny Bieli, właśnie zmieniły swój wygląd. Spacerowicze mogą już podziwiać te plenerowe dzieła sztuki.

Czytaj na s. 15

Panorama Racławicka otwiera się 27.07

Modernizacja Panoramy Racławickiej rozpoczęta w sierpniu 2020 r. potrwa co prawda do września tego roku, jednak ekspozycja dzieła Kossaka i Styki dostępna będzie dla zwiedzających już od 27 lipca. Ruszyła właśnie sprzedaż biletów.

Czytaj na s. 17

Na osiedlach:

NADODRZE

Zarząd Zasobu Komunalnego szuka firmy, która odnowi elewację w ponad 120-letniej kamienicy przy ul. Księcia Witolda 33. Budynek zostanie też podłączony do miejskiej sieci ciepłowniczej.

OŁBIN

Stowarzyszenie Żółty Parasol, które prowadzi Ołbińskie Centrum Aktywności Lokalnej, rozpoczyna letni sezon wydarzeń plenerowych. Do ich organizowania potrzebuje ekologicznego agregatu solarnego, bo ten dotychczasowy jest spalinowy, hałaśliwy i negatywnie wpływa na środowisko. Na jego zakup stowarzyszenie potrzebuje funduszy, dlatego zorganizowało zbiórkę na zrzutce.

CAŁY WROCŁAW

Strefa Kultury Wrocław zaprasza na sąsiedzkie spacery po ciekawych i często zapomnianych zakamarkach siedmiu wrocławskich osiedli: Różanki, Hub, Przedmieścia Oławskiego, Brochowa, Kleczkowa, Ołbina i Gajowic.

A ponadto:

 • Zrekrutuj się i stań na straży porządku
 • Weź udział w plenerowych grach miejskich
 • Wyniki majowych Mikrograntów
 • Baszty z mostu Pomorskiego w renowacji
 • 3M wspiera wrocławian w edukacji zawodowej
 • Warsztaty ekologiczne Wrocław nie marnuje
 • Odwiedź Dolny Śląsk: Nowa Ruda
 • Zoo zaprasza do wyremontowanej ptaszarni
 • Żółwie z wrocławskiej fosy czeka przeprowadzka
 • Nastoletnia poliglotka chce zostać dyplomatką
 • Wiersze Różewicza na bruku pisane
 • Żużlowe Grand Prix we Wrocławiu
 • Wrocławska Krzyżówka

Gdzie dostać biuletyn