Wrocław. Europejska Stolica Kultury

Europejska Noc Literatury po raz pierwszy w Polsce

Jedna noc – wiele doświadczeń


Podróż do dziesięciu państw podczas jednej nocy? Tylko dzięki literaturze! 10 europejskich autorów, 10 czytających w 10 zaskakujących miejscach w centrum miasta. 21 września Wrocław stanie się Europejską Stolicą Literatury.

Noc Literatury, która w Polsce organizowana będzie po raz pierwszy, w Europie znana jest od lat i, podobnie jak Noc Muzeów, świetnie adaptuje się do charakteru miast-gospodarzy i cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Dzięki swojej otwartej formule prezentuje szerokiej publiczności twórczość współczesnych pisarzy europejskich z różnych krajów, popularyzując czytelnictwo i poszerzając wspólną świadomość kulturową.

W tym roku wrocławska edycja realizowana jest w ramach międzynarodowego projektu, którego motto brzmi: „Jedna noc – wiele doświadczeń”. Biorą w nim także udział: Brno, Bukareszt, Dublin, Lizbona, Praga i Wilno. Projekt realizowany jest w ramach programu Europejska Stolica Kultury 2016.

Nietłumaczone wcześniej teksty europejskich twórców, piszących w różnych językach i w różnych stylistykach, czytane będą przez wyjątkowe postaci życia artystycznego i społecznego. Publiczne prezentacje świetnej literatury w autorskich interpretacjach i w specjalnie zaaranżowanych przestrzeniach sprawią, że Wrocław stanie się prawdziwym oknem na powieściową Europę.

Motywem przewodnim Nocy Literatury będzie podróż. Przewodnikami staną się zarówno bohaterowie tekstów, jak ich autorzy - pisarze z dziesięciu krajów europejskich: Ylljet Aliçka z Albanii, Harkaitz Cano z Hiszpanii, Philippe Claudel z Francji, Herkus Kuncius z Litwy, Borislav Pekić z Serbii, Petr Sabach z Czech, Ingo Schulze z Niemiec, Zadie Smith z Wielkiej Brytanii, David Soares z Portugalii i Colm Tóibin z Irlandii.

Z kolei w rolę przewodników po literackim świecie wcielą się znane osobowości życia publicznego, dla których sztuka słowa ma szczególne znaczenie – aktorzy: Magdalena Kumorek, Jan Peszek, Ewa Skibińska, Bartłomiej Topa; pisarze: Olga Tokarczuk, Michał Witowski, Michał Rusinek; językoznawca: Jan Miodek, polityk: Jarosław Obremski i muzyk: L.U.C.

Podróżować z nimi będziemy po centrum Wrocławia, podążając za mapą czytań, dzięki której znane miejsca odkryjemy na nowo. W trakcie tych spacerów podróżować będziemy też po europejskich krajach, z których wywodzą się autorzy prezentowanych powieści, oraz do miejsc, w których żyją wykreowani przez nich bohaterowie.

Na mapie Nocy Literatury znajdą się też dwa miejsca oferujące bogaty program wydarzeń dla dorosłych i dla dzieci. W Przejściu Garncarskim na wrocławskim rynku i przy ulicy Ruskiej 46 na uczestników czekać będzie ciekawy program literacki, filmowy, teatralny i muzyczny. Wszystko to odbędzie się w leżakowej atmosferze końca lata i przy smacznym jedzeniu. Swoistym post scriptum będzie „Czytanie w ciemności” przygotowywane przez Ritę Baum – premierowe performatywne czytanie Korekty Thomasa Bernharda, powieści z 1975 r., uznanej przez krytyków za jedno z największych dzieł austriackiego pisarza. Reżyserem spektaklu przygotowywanego specjalnie na Noc Literatury jest Andrzej Ficowski.
Wierzymy, że szeroki wachlarz miejskich i literackich wrażeń sprawi, że wrocławska odsłona Europejskiej Nocy Literatury na długo pozostanie w pamięci uczestników.
Europejska Noc Literatury jest realizowana i współfinansowana w ramach programu Kultura (2007-2013). Miastami partnerskimi projektu są: Brno, Bukareszt, Dublin, Lizbona, Wilno i Praga.

Szczegóły: www.literaturenights.eu/2013 oraz www.wroclaw2016.pl

Program

 

Czytania we wszystkich miejscach rozpoczną się w tym samym czasie i będą się odbywały co pół godziny przez piętnaście minut. Podążając za mapą, każdy uczestnik będzie miał szansę wysłuchać wszystkich dziesięciu tekstów. Godziny czytań:

 

18.00 18.30 19.00 19.30 20.00

20.30 21.00 21.30 22.00 22.30

 

1. Zadie Smith NW | Wielka Brytania

czyta Ewa Skibińska

DH Renoma, ul. Świdnicka 40

 

2. Petr Sabach Kveldsmat | Czechy

czyta Jan Peszek

Wrocławskie Centrum SPA, ul. Teatralna 10-12

 

3. Philippe Claudel Zapachy | Francja

czyta Michał Rusinek

Przejście Garncarskie, ul. Przejście Garncarskie 2

 

4. Borislav Pekić Wścieklizna | Serbia

czyta Jan Miodek

Bar Mleczny Miś, ul. Kuźnicza 48

 

5. Harkaitz Cano Nieśmiały Argentyńczyk | Hiszpania

czyta L.U.C.

Krzesło Kantora, ul. Rzeźnicza 12

 

6. Herkus Kuncius Litwin w Wilnie | Litwa

czytają

18.00 Gość Specjalny

18.30 Viola Krajewska

19.00 Piotr Krajewski

19.30 Andrzej Dąbrowski

20.00 Laurynas Vaiciunas (czytanie w języku litewskim)

20.30 Maciej Masztalski

21.00 Maciej Masztalski

21.30 Maciej Masztalski

22.00 Konrad Imiela

22.30 Konrad Imiela

Kamienica pod Złotym Słońcem, ul. Rynek 6

 

 

7. Ingo Schulze Dojechałeś do celu | Niemcy

czyta Olga Tokarczuk

Kino Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21

 

8. David Soares Lizbona triumfująca | Portugalia

czyta Bartłomiej Topa

Pasaż Pokoyhof, ul. Św. Antoniego 2-4

 

9. Colm Tóibin Nowa Hiszpania | Irlandia

czyta Magdalena Kumorek

Synagoga pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 7

 

10. Ylljet Aliçka Skromna uroczystość | Albania

czyta Michał Witkowski

Pasaż Ruska 46, ul. Ruska 46

 

Program towarzyszący

Na mapie Nocy Literatury znaleźć będzie można niezwykłe miejsca z bogatym programem literackim, teatralnym, filmowym i muzycznym. Zapraszamy też do odpoczynku na leżakach i przy dobrym jedzeniu.

12.00-16.00 | Alliance Francaise, Kamienica pod Złotym Słońcem, Przejście Garncarskie
popołudnie z warsztatami literackimi dla dzieci

12.00-24.00 | Przejście Garncarskie
kiermasz książek, konkursy i happeningi, literackie sety DJ-skie

17.00-24.00 | Ruska 46
targi bookinistyczne, jedzeniadorzeczy.pl w strefie Niskich Łąk, Podglądania Filmowe

24:00 i 1.00 | Studio BWA
premierowe „Czytanie w ciemnościach” na motywach Korekty Thomasa Bernharda

Szczegóły i zapisy: www.literaturenights.eu/2013

WSTĘP WOLNYZgłoś uwagę