Zmiany w opłatach na autostradach. System e-TOLL dla kierowców

Od 1 października działa system e-TOLL w automatycznym poborze opłat na autostradach A4 i A2. Jeszcze w tym roku znikną także szlabany. Jak płacić za przejazd autostradami?

 • Nowe zasady płatności za przejazd autostradami A4 i A2

  Nowe zasady płatności za przejazd autostradami A4 i A2 /fot. archiwum


Najważniejszą informacją dla kierowców jest wyłączenie od 1 października systemu viaTOLL na odcinkach Wrocław-Sośnica (A4) oraz Konin-Stryków. Od tego miesiąca kierowcy powinni skorzystać z sytemu e-TOLL, dla którego wyznaczono specjalne pasy wjazdowe i wyjazdowe po prawej stronie drogi.

Została też wprowadzona, jako opcja, możliwość rozliczania opłaty za przejazd autostradą dla pojazdów lekkich (poniżej 3,5 t) z wykorzystaniem aplikacji mobilnej. Z kolei od grudnia za przejazd nie zapłacimy już stojąc przed szlabanem, co ma zmniejszyć korki przy bramkach poboru opłat.

System e-TOLL na autostradach. Jak to działa?

System e-TOLL to rozwiązanie, oparte na technologii pozycjonowania satelitarnego, które zastąpiło viaTOLL. Nowy system służy do poboru opłaty elektronicznej za przejazd po wybranych odcinkach dróg krajowych. e-TOLL jest zintegrowany z system SENT oraz usługami gov.pl.

e-TOLL. Jak się zarejestrować?

Najłatwiejszym rozwiązaniem jest założenie konta przez Internetowe Konto Klienta (IKK) i wybrać sposób przekazywania danych do systemu (OBU, ZSL lub aplikacja mobilna) oraz określić sposób płatności za przejazd. Rejestracji można także dokonać osobiście w Miejscach Obsługi Klienta (MOK). Lista otwartych MOK jest dostępna na stronie internetowej www.etoll.gov.pl.

Użytkownicy sami mogą wybrać najwygodniejszy dla nich sposób przekazywania danych geologalizacyjnych do systemu:

 • Aplikacja mobilna e-TOLL PL – można ją bezpłatnie pobrać w Google Play lub AppStore. Aplikacja jest zintegrowana z systemem SENT, dzięki czemu za jej pośrednictwem możliwe będzie jednoczesne przekazywanie danych geolokalizacyjnych na potrzeby poboru opłat drogowych oraz przewozu towarów objętych systemem SENT.
 • OBU – do nabycia u operatora OBU lub w sieci dystrybucji Ministerstwa Finansów.
 • ZSL – należy sprawdzić czy system ZSL zainstalowany w pojeździe jest kompatybilny z e-TOLLem. Jeśli tak, konieczne jest poproszenie operatora o uruchomienie usługi. Jeśli urządzenie nie jest zgodne, należy je wymienić.

Autostrady A2 i A4. Jak opłacić przejazd?

Jak wygląda organizacja miejsc poboru opłat na odcinkach Konin-Stryków (A2) oraz Bielany Wrocławskie-Sośnica (A4)? Tłumaczy Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

WJAZD

Wjeżdżając na autostradę przez miejsca poboru opłat należy zwrócić uwagę, aby wybrać odpowiedni pas wjazdowy. Każdy z nich został w jasny i czytelny sposób oznakowany, ułatwiając tym samym kierowcom sprawny wjazd na autostradę płatną. Zielona strzałka, oznacza, że pas jest otwarty dla ruchu, zaś czerwony krzyżyk, że jest zamknięty.
Kierowcy, którzy chcą skorzystać z manualnej metody płatności powinni wybrać dowolny, otwarty pas wjazdowy z lewej strony miejsca poboru opłat, który nie został oznaczony znakiem e-TOLL i pobrać bilet.
Kierowcy pojazdów osobowych korzystający z elektronicznej metody płatności w systemie
e-TOLL powinni wybrać pasy, nad którymi znajduje się znak e-TOLL. W zależności od lokalizacji miejsca poboru opłat będzie to:

 • Na odcinku A2 Konin-Stryków pierwszy skrajny pas ruchu na stacjach poboru opłat (SPO) lub dwa skrajne pasy ruchu na placach poboru opłat (PPO), licząc od prawej strony oznaczone tablicą ze znakiem e-TOLL.
 • Na odcinku A4 Wrocław –Sośnica pierwszy skrajny pas ruchu na stacjach poboru opłat (SPO) lub dwa skrajne pasy ruchu na placach poboru opłat (PPO), licząc od prawej strony oznaczone tablicą ze znakiem e-TOLL.
 • Na dedykowanych pasach wjazdowych e-TOLL nie będzie możliwości pobrania biletu.

WYJAZD

Wyjeżdżając z autostrad przez miejsca poboru opłat należy zwrócić uwagę, aby wybrać odpowiedni pas zjazdowy. Każdy z nich został w jasny i czytelny sposób oznakowany, ułatwiając tym samym kierowcom sprawne opuszczenie drogi płatnej. Zielona strzałka, oznacza, że pas jest otwarty dla ruchu, zaś czerwony krzyżyk, że jest zamknięty.
Kierowcy, którzy chcą skorzystać z manualnej metody płatności powinni wybrać dowolny, otwarty pas zjazdowy z lewej strony placu poboru opłat, nad którym znajduje się znak symbolizujący inkasenta poboru opłat. Liczba otwartych pasów zależy od natężenia ruchu.

Kierowcy pojazdów osobowych korzystający z elektronicznej metody płatności w systemie
e-TOLL powinni wybrać pasy, nad którymi znajduje się znak e-TOLL. W zależności od lokalizacji miejsca poboru opłat będzie to:

 • Na odcinku A2 Konin-Stryków pierwszy skrajny pas ruchu na stacjach poboru opłat (SPO) lub dwa skrajne pasy ruchu na placach poboru opłat (PPO), licząc od prawej strony oznaczone tablicą ze znakiem e-TOLL.
 • Na odcinku A4 Wrocław –Sośnica - pierwszy skrajny pas ruchu na stacjach poboru opłat (SPO) lub trzy skrajne pasy ruchu na placach poboru opłat (PPO), licząc od prawej strony oznaczone tablicą ze znakiem e-TOLL.
 • Na dedykowanych pasach wyjazdowych e-TOLL nie będzie możliwości uiszczenia opłaty za przejazd gotówką, kartami płatniczymi oraz kartami flotowymi.

1 grudnia znikną szlabany

Od 1 grudnia 2021 r. przejazd państwowymi odcinkami autostrad będzie się odbywał bez zatrzymywania się przed bramkami. Kierowcy pojazdów lekkich będą mogli opłacić przejazd na dwa sposoby:

 • zakup biletu autostradowego np. na stacji benzynowej podając numer rejestracyjny pojazdu,
 • na podstawie danych geolokalizacyjnych przekazywanych do e-TOLL, analogicznie jak to ma miejsce dla pojazdów ciężkich - OBU/ZSL lub z wykorzystaniem aplikacji e-TOLL PL.


Zgłoś uwagę