Entliczki, pentliczki, czarodzieje i księżniczki w Muzeum Narodowym

Ferie w mieście to doskonała okazja, by milusińskim zaplanować czas na wystawie „Entliczki, pentliczki, czarodzieje i księżniczki” w Muzeum Narodowym. Dzieci przekonają się, jak artyści ilustrowali popularne bajki od XVIII do XX wieku, jak działała latarnia magiczna i spróbują sił w grze „Walka z olbrzymem”. Wystawa potrwa do 18 marca.

  • muzeum narodowe wrocław entliczki pentliczki

    Fedor Flinzer, Teatr żab, 1880

  • muzeum narodowe wrocław entliczki pentliczki

    Jean-Jacques de Boissieu, Bańki mydlane, 1799


Lekcja sztuki przez zabawę

Kuratorka wystawy Zuzanna Mikołajek zaplanowała ją z wielką dbałością o szczegóły, pokazanie pięknych zbiorów muzeum, ale i z biglem, by zainteresować najbardziej wymagających odbiorców – dzieci. Stąd, obok eksponatów, także szansa, by przyjrzeć się, jak działały, a niektórymi się po prostu pobawić.

Gra planszowa „Walka z olbrzymem”

Jak pokonać olbrzyma

Warto wziąć udział zwłaszcza w grze planszowej z przełomu XVIII i XIX wieku o wojowniczej nazwie „Walka z olbrzymem”, która była przeznaczona dla dużych i małych. Trzeba było dotrzeć do pola nr 32 ozdobionego wieńcem zwycięstwa. Ale przedtem śmiałków czekała droga pełna niebezpieczeństw. Można było zostać zdeptanym albo ściśniętym przez olbrzyma, chyba że szczęście sprzyjało i to my celowaliśmy do bestii z łuku albo rzucaliśmy w nią kamieniem. W grze używało się żetonów, które przysługiwały za to, że przesunęliśmy się na szczęśliwe pole, albo były odejmowane za pole pechowe. Jednym słowem, okazja, by wspólnie spędzić czas.

Ale na tym nie koniec. Na milusińskich czekają też obrazki wyświetlane z laterna magica.

Wystawa „Entliczki, pentliczki, czarodzieje i księżniczki” w Muzeum Narodowym

Wystawa „Entliczki, pentliczki, czarodzieje i księżniczki” w Muzeum Narodowym

Wystawa / Dla dzieci
Termin od 23 stycznia 2018 do 18 marca 2018

Miejsce Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Zobacz

Zapalić magiczną latarnię

Czym była latarnia magiczna? Wynalazkiem z II połowy XVII wieku (projektu jezuity), który trafił jednak pod strzechy dopiero w II połowie XIX wieku (za sprawą Amerykanów). Pierwszym projektorem, który rzutował obrazy ze szklanych przezroczy. W Muzeum Narodowym zobaczymy egzemplarz w gablocie, ale za sprawą nowoczesnej technologii doświadczymy, jak działa.

Bajeczne prace mistrzów

Drugą część wystawy zajmują prace mistrzów, którzy chętnie ilustrowali bajki, baśnie, w tym te najbardziej znane, jak niemieckich autorów – braci Grimm. – Unikatem na wystawie jest zespół ośmiu akwarelowych projektów ilustracji do książki Juliusa Lohmeyera „Zabawne zwierzęta. Wesoła książka z obrazkami” – podkreśla Zuzanna Mikołajek, kuratorka wystawy. Ich autorem był  Fedor Flinzer, znakomity niemiecki ilustrator specjalizujący się w książkach dla dzieci. A obok prac Flinzera warto podziwiać także drzeworyty z lat 70. i 80. XIX w., które sporządzono z przeznaczeniem dla polskich i niemieckich czasopism.  Zgłoś uwagę