Dziś światowy Dzień Kierowcy Zawodowego

Jest ich we wrocławskim MPK prawie tysiąc, część, coraz większa to „dziewczyny za kółkiem”! Dziś całą dobę mają pełne prawo do świętowania. 


UICR – Union Internationale des Chauffeurs Routiers (największa na świecie organizacja kierowców zawodowych) i IRU (największa organizacja przewoźników drogowych) ustaliły kilka lat temu, że każdy drugi piątek maja, co roku, to Międzynarodowy Dzień Kierowcy Zawodowego.

Na zmianie jednego dnia...kilkaset osób

- Bardzo dziękuję wszystkim naszym 932 Paniom i Panom kierowcom autobusów, którzy codziennie dowożą Wrocławian, wstając, gdy miasto jeszcze śpi i zasypiając… właściwie nie zasypiając, bo przecież nasze autobusy kursują po Wrocławiu całą dobę! – mówi prezes MPK Krzysztof Balawejder.

Faktycznie, w nocy po mieście kursuje 40 autobusów nocnych, powróciliśmy też w ciągu dnia do roboczych rozkładów jazdy więc tylko dziś na zmianach za kółkiem będzie… kilkaset osób! W gronie 932 osób jest 45 pań. I cały czas wrocławskie MPK liczy na więcej.

Bo kiedyś zawód kierowcy miejskiego autobusu wiązała się z ciężką fizyczną pracą. Kręcenie kierownicą w ikarusie wymagało niezłej krzepy. Dziś jest inaczej. Co prawda ruch jest większy niż kilkadziesiąt lat temu, przez co praca może nie jest łatwiejsza, ale na pewno… lżejsza.

Co jest trudne w pracy kierowcy

– Kontrola sytuacji na zewnątrz pojazdu i jednocześnie zerkanie do wnętrza, bo przecież wieziemy ludzi. Cały czas koncentracja – tłumaczy kierowca MPK Mateusz Cebula. Z drugiej strony to jest genialne uczucie, prowadzić tak duży pojazd. A cieszą – i mówię serio – takie zwykłe momenty: gdy pasażer np. powie Dzień Dobry!, albo rzuci dobrym słowem. To znakomicie mobilizuje, bo przez to nie czujesz się anonimowy.

Ulubiona trasa? Aleja Jana Nowaka Jeziorańskiego – czyli obwodnica miejska – bo po pierwsze długi prosty odcinek, a po drugie często oznacza, że jedziemy do zajezdni na fajrant – śmieje się Cebula.

MPK szuka kierowców autobusów

Cały czas wrocławskie MPK szuka chętnych chcących dołączyć do naszej znakomitej drużyny.

MPK oferuje:

  • bezpłatne szkolenie dla kandydatów na kierowców autobusów,
  • osobom bez doświadczenia na start wynagrodzenie powyżej 4400 zł brutto,
  • dla osób z min. 5-letnim doświadczeniem jako kierowca autobusu powyżej 5400 zł brutto,
  • kartę multisport i inne benefity.

Przeczytajcie także: MPK szuka kierowców i motorniczych

Chętni mogą się zgłaszać telefonicznie lub mailowo :
71/325-08-10 lub 71/325-08-49 oraz rekrutacje@mpk.wroc.pl albo zaglądając na stronę.

Materiały: MPK WrocławZgłoś uwagę