Duży remont torowisk przy węźle obok dworca Wrocław Główny

Wrocławskie MPK ogłosiło przetarg na kompleksowy remont torowiska, sieci oraz nawierzchni na węźle komunikacyjnym w okolicy dworca Wrocław Główny. 

  • Remont dotyczy szyn, zwrotnic, krzyżownic, sieci oraz nawierzchni na skrzyżowaniu ul. Kołłątaja i Piłsudskiego. fot.google.maps


Głównym celem tej inwestycji jest wymiana torowiska i wszystkich rozjazdów na skrzyżowaniu ulic Piłsudskiego - Kołłątaja – Peronowej, czyli na dużym węźle komunikacyjnym w sąsiedztwie dworca PKP. - Jest to jeden z kilkunastu większych remontów torowych, które planujemy w tym roku. Wymienimy tam kompleksowo zarówno nawierzchnię torowiska, zabudowę konstrukcji oraz około 135 metrów szyn, również tych na łukach. Ponadto zainstalujemy tam pięć nowych rozjazdów - wyjaśnia Krzysztof Balawejder, prezes wrocławskiego MPK.

Remont etapami 

Przyszły wykonawca będzie musiał wymienić także elementy elektromechaniczne przy zwrotnicach, chodzi dokładnie o ogrzewanie i odwodnienie. Na remoncie zyska również nawierzchnia, która zostanie wymieniona razem z podbudową. Odświeżenie przejdzie też sieć trakcyjna.
- Dzięki tym pracom pasażerowie będą mogli poruszać się tym odcinkiem bezpieczniej, a nasze tramwaje będą mniej narażone na ewentualne wykolejenie lub inne utrudnienia spowodowane awarią torowiska - podkreślają w MPK Wrocław.
Prace mają być prowadzone etapami, tak aby nie zamykać w całości tego ruchliwego skrzyżowania. Na oferty w przetargu miejski przewoźnik czeka do 24 kwietnia. Na projekt i wykonanie prac wyłoniony wykonawca prac będzie miał 9 miesięcy. Tramwaje odnowionym torowiskiem powinny pojechać na początku przyszłego roku.

Będzie więcej inwestycji torowych

Przypomnijmy, że na remonty i bieżące naprawy torowisk Wrocław przeznaczy  w tym roku 80 mln złotych. To nie jedyne duże inwestycje torowe planowane przez wrocławskie MPK. Nie tak dawno miejski przewoźnik, który w tamtym roku przejął nadzór nad wrocławskimi torowiskami, rozstrzygnął dwa pierwsze przetargi na dokumentację projektową dla remontów torowisk na terenie Wrocławia. Chodzi m.in. o wymianę torowiska i sieci na al. gen. Hallera, remont pętli Zawalna, czy prace przy Żmigrodzkiej.

Czytaj więcej: #TORYwolucja – MPK przejmuje torowiska i ogłasza imponującą listę inwestycjiZgłoś uwagę