Duży przetarg na inwestycje rowerowe

Wrocławskie Inwestycje ogłosiły przetarg na przygotowanie dokumentacji pod budowę nowych tras rowerowych w kilkunastu lokalizacjach. Jest również mowa o budowie dwóch kładek, które będą służyć pieszym i rowerzystom.


Nowe drogi rowerowe mają powstać m.in. na Nadodrzu, Hubach i Muchoborze Wielkim. Kładki natomiast są planowane w ciągu ulicy Trawowej do ul. Francuskiej nad rzeka Ślęzą oraz nad ujściem Widawy. Spółka podzieliła inwestycję na cztery części, które składają się z 3 zadań. Będzie mógł (ale nie jest to konieczne) wykonać je jeden wykonawca.

– To postępowanie i cała dokumentacja, która w związku z nim powstanie to przygotowanie do planowanego naboru na dofinansowania w ramach ZIT WroF. Listę miejsc wytypowaliśmy wspólnie z Radą ds. Polityki Rowerowej działającą przy prezydencie Wrocławia – mówi Daniel Chojnacki, Oficer Rowerowy. 

– Naszym celem jest po pierwsze połączenie sieci tras rowerowych w jedną spójną całość, ale też otwarcie niektórych niedostępnych do tej pory obszarów. Myślę tutaj np. o przeprawie przez ujście Widawy, która otworzy rowerzystom drogę do Urazu i dalej wzdłuż Odry - dodaje Oficer Rowerowy.

Gdzie powstaną trasy dla rowerzystów? 

W pierwszym pakiecie wymieniana jest budowa kładki pieszo-rowerowej w ciągu ul. Trawowej z przejazdem nad Ślęzą do ul. Francuskiej. Wśród zadań jest również przebudowa ulicy Dworcowej, tak aby mogła tam powstać trasa rowerowa oraz przebudowa ul. Opolskiej i Krakowskiej. Na tych ostatnich odcinkach zostaną wydzielone trasy rowerowe od Armii Krajowej do cieku Brochówka.

Druga część przetargu obejmuje przebudowę ul. Legnickiej i wyznaczenie na niej brakujących odcinków tras rowerowych, tak aby były spójne z obecną infrastrukturą. Chodzi m.in. o trasę od Kwiskiej do wysokości Centrum Handlowego Magnolia po południowej części ulicy, od Stacyjnej do placu Strzegomskiego oraz od Poznańskiej do Niedźwiedziej, po północnej stronie ulicy Legnickiej.

Następne zadanie dotyczy ul. Hubskiej. Tam ma powstać jednokierunkowa droga rowerowa na fragmencie od ul. Glinianej do kamiennej oraz dwukierunkowa  od Bardzkiej do Armii Krajowej. Trzecia inwestycja w tym pakiecie mówi o budowie dwukierunkowej trasy na ul. Żmigrodzkiej, od mostów Trzebnickich do ul. Kamieńskiego.

Kolejne zadania, to budowa kładki nad ujściem Widawy i wyznaczenia tam trasy rowerowej. Przebudowa ul. Dubois i Jedności Narodowej, tak aby można było wyznaczyć tam miejsca dla rowerzystów. W ostatnim pakiecie zadań są wymienione  nowe drogi dla rowerzystów wzdłuż ul. Swobodnej (od Ślężnej do ul. Powstańców Śląskich) i Racławickiej oraz przebudowa pl. Grunwaldzkiego w celu wydzielenia tam brakujących dróg rowerowych.Zgłoś uwagę