Droga rowerowa wzdłuż Karkonoskiej do Bielan

Rozpoczynają się prace związane z jedną z największych inwestycji rowerowych we Wrocławiu, która poprowadzi z al. Karkonoskiej, aż do Bielan Wrocławskich. 


Prace przy nowej trasie rowerowej rozpoczęły się od rozbiórki na promenadzie przy cmentarzu Oficerów Radzieckich. Właśnie tamtędy pobiegnie nowa droga rowerowa przez al. Karkonoską.

Przetarg został rozstrzygnięty, wzięły w nim udział, aż cztery firmy i już w przyszłym roku wrocławscy rowerzyści powinni móc przejechać z Krzyków aż do Bielan Wrocławskich. 

Wyczekiwana droga dla jednośladów

Nowa droga rowerowa będzie prowadziła przez aleję Karkonoską, począwszy od przystanku tramwajowego i pętli Krzyki, przez park Kleciński, aż do ronda przy ul. Francuskiej na Bielanach Wrocławskich.

Ważnym elementem inwestycji jest budowa kładki przez rzekę Ślęzę, poprawi to komunikację nie tylko rowerową, ale również pieszą w tym miejscu. Realizacja tej inwestycji, była omawiana już w 2018 roku, jednak wszystkie ofert były zbyt wysokie i przekraczały budżet.

Bezpiecznie dla rowerzystów i pieszych

Wrocławscy cykliści, dzięki tej trasie, będą mogli poruszać się po mieście w bezpieczny sposób. W ramach rozbudowy zostaną wyznaczone przejścia i przejazdy rowerowe na trzech skrzyżowaniach al. Karkonoskiej z ulicami: Krzycką, Przyjaźni i Wyścigową.

- Projektując nową trasę, musieliśmy uwzględnić specyficzne warunki terenowe, dlatego ścieżka na wybranych odcinkach będzie biegła jako dwukierunkowa tylko po jednej stronie jezdni lub będzie przechodzić w ciąg pieszo-jezdny – informuje Ewa Mazur, rzeczniczka prasowa ZDiUM. 

Na odcinku 3,5 km powstanie ścieżka rowerowa, zreorganizowany zostanie przystanek przy ul. Krzyckiej, w planach jest również przebudowa skarp przy wiaduktach oraz kładka pieszo-rowerowa w parku nad Ślęzą.

– Obecnie projekt zakłada przedłużenie najpopularniejszej drogi dla rowerów w mieście w ciągu Powstańców Śląskich (w godzinie szczytu ponad 800 rowerzystów na godzinę!) aż na Bielany Wrocławskie. Tam połączy się z istniejącymi trasami rowerowymi. Dzięki temu pojawi się całkowicie nowy link do bardzo ważnego miejsca na obrzeżach Wrocławia, gdzie znajdują się liczne miejsca pracy oraz usług. Od ulicy Krzyckiej do ul. Zwycięskiej droga dla rowerów zostanie wybudowana po obu stronach jezdni tak, aby maksymalnie poprawić komunikację rowerową z Partynic, Ołtaszyna czy Wojszyc. W ramach inwestycji modernizacji ulegnie duża część chodników – mówi Daniel Chojnacki Oficer Rowerowy Wrocławia.

Prace nad tym odcinkiem drogi rowerowej potrwają ok. 12 miesięcy. Inwestycja jest wyceniana na ponad 11 mln zł i będzie ją realizował ROTOMAT Sp. z o. o.

Na ten rok jest zaplanowanych wiele inwestycji rowerowych, które z pewnością ułatwią poruszanie się po mieście jednośladami i zwiększą bezpieczeństwo, każdego, kto zdecyduje się na ten środek transportu. Do tras, których oczekują cykliści należą m.in. droga rowerowa na Swobodnej, Małachowskiego i Jedności Narodowej. Zgłoś uwagę