Dolnośląskie Centrum Filmowe – plany na 2019

DCF wielu wrocławianom kojarzy się głównie z kinem, ale nie wszyscy wiedzą, że to instytucja (niegdyś Odra-Film), która prowadzi sześć kin na Dolnym Śląsku, dofinansowuje w ramach Wrocławskiego Funduszu Filmowego produkcje filmowe, organizuje festiwale i ma coraz bogatszą ofertę edukacyjną. Zobaczcie, czego spodziewać się w 2019 roku.  


Kina i filmy na Dolny Śląsku

Obecnie Dolnośląskie Centrum Filmowe ma w swojej pieczy nie tylko kino we Wrocławiu, ale też pięć obiektów na Dolnym Śląsku (z łączną frekwencją 330 tysięcy widzów, a wrocławską 213 tysięcy). To „Pionier” w Żarach, „Wawel” w Lubaniu, „Lot” w Jeleniej Górze, „Apollo” w Wałbrzychu i „Piast” w Legnicy.

W regionie nie tylko funkcjonują obiekty kinowe, powstaje tam wiele produkcji filmowych, które są dofinansowywane z Dolnośląskiego Funduszu Filmowego (w tym roku obchodzi 10-lecie). Dotychczas udało się współprodukować aż 69 filmów, w tym takie hity, jak „Twój Vincent” Doroty Kobieli i Hugh Welchmana, „Pokot” Agnieszki Holland, „Najlepszy” Łukasza Palkowskiego, „Wieża. Jasny dzień” Jagody Szelc, czy „Fugę” Agnieszki Smoczyńskiej.

Na premierę w 2019 czekają koprodukcje DCF:

  • „Ciemno, prawie noc” Borysa Lankosza na podstawie powieści wałbrzyszanki i laureatki Nagrody Nike Joanny Bator (premiera 22.03)
  • „Ułaskawienie” Jana Jakuba Kolskiego z Grażyną Błęcką-Kolską w roli głównej (premiera 22.02)
  • „Dolina Bogów” Lecha Majewskiego z międzynarodową obsadą (John Malkovich, Josh Hartnett)
  • „Powrót” Magdaleny Łazarkiewicz

Nowości DCF

KinoUkraina

Cykl, w ramach którego pokazane zostaną najciekawsze współczesne filmy ukraińskich reżyserów. Można spodziewać się kina autorskiego i gatunkowego. Długofalowa prezentacja ukraińskiej twórczości to pomysł unikalny w skali europejskiej, seanse odbywać się będą co miesiąć, albo co półtora miesiąca. Każdy z polskimi napisami, by mogli skorzystać także wrocławscy widzowie.

CityDocs

To cykl z filmami dokumentalnymi. – Ich autorzy podejmują dyskusję o różnego rodzaju problemach współczesnego świata i przyglądają się, jak są rozwiązywane i postrzegane – wyjaśnia Jarosław Perduta, dyrektor DCF-u. W pierwszej lutowej odsłonie pokaz „Wielebnego W.” Barbeta Schroedera o mowie nienawiści, w drugiej „Smog Wars” Jonathana Ramseya poświęcony smogowi i Warszawie.  

Magiel Sztuk

Startuje od lutego 2019. Dotychczas w maglu filmowym Łukasz Maciejewski przepytywał znanych aktorów i reżyserów, teraz kolej na poszerzenie formuły o nowe dziedziny sztuk, a na pierwszy ogień pójdzie reżyserka teatralna Monika Pęcikiewicz, która reżyseruje we Wrocławiu szekspirowskie „Poskromienie złośnicy”.

Energia Wrocławia

– To pokazy filmów rekomendowanych przez znanych wrocławian – mówi Jarosław Perduta i zapowiada pierwszego gościa. Swój film poleci Rafał Dutkiewicz, były prezydent Wrocławia.

Przegląd „Kino Wolność”

– Organizowany z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości Filmowy Festiwal Wolności cieszył się w DCF-ie ogromną popularnością, pokazanych zostało ponad dwadzieścia filmów, a na liście było sto. Teraz jest okazja, by zaprezentować widzom kolejne ze znakomitych dzieł polskiej kinematografii – zapowiada Jarosław Perduta. Na pierwszy ogień pójdzie w marcu „Ucieczka z kina Wolność” Wojciecha Marczewskiego.

Kino bez barier

Pokazy dla osób niewidzących i niedowidzących z audiodeskrypcją

Edukacja filmowa

Zapoczątkowany w tym roku szkolnym projekt „KinoSzkoła” dla dzieci i młodzieży to nie tylko pokaz filmu, ale poprzedzająca go prelekcja, czy miniwykład. Przez pierwsze półrocze odbyło się już 27 seansów, a filmy obejrzało 2934 osoby.

Wystawy i spektakle na dużym ekranie

Już wkrótce można spodziewać się filmów prezentujących daną wystawę ze znanego muzeum, bądź biografię artysty, a także np. spektakli baletowych na dużym ekranie.Zgłoś uwagę