Wrocław otrzyma ponad 112 mln zł. Sprawdź, na jakie inwestycje

25 października ogłoszono wyniki programu Polski Ład dla Samorządów. Wrocław ma otrzymać dofinansowanie na trzy projekty o łącznej wartości ponad 112 mln zł. Zobacz co za tę kwotę zostanie wyremontowane i wybudowane?

  • ul. Pomorska we Wrocławiu

    Przebudowana zostanie m.in. ulica Pomorska, źródło: Google Street View


Wrocław otrzyma dofinansowanie na wszystkie trzy zgłoszone projekty. Ich wartość to w sumie 112 421 119 zł. Pieniądze zostaną przeznaczone na:

  • przebudowę ul. Pomorskiej (na odcinku od ul. Dubois do wiaduktu przy ul. Reymonta) – 88,8 mln zł,
  • rewitalizację Bastionu Sakwowego na Wzgórzu Partyzantów (etap I) – 18,9 mln zł,
  • budowę kładki pieszo-rowerowej, przez rzekę Ślęzę, w ciągu ul. Trawowej i Francuskiej – 4,7 mln zł.
Remont obejmie m.in. Wzgórze Partyzantów, fot. Redakcja www.wroclaw.pl

Rewitalizacja obejmie m.in. Wzgórze Partyzantów, fot. archiwum Redakcja www.wroclaw.pl

– To dobra wiadomość dla mieszkańców Wrocławia, dodatkowe finansowanie pozwoli zrealizować trzy ważne inwestycje. Jednocześnie wciąż z niepokojem czekamy jakie będą źródła finansowania tzw. Polskiego Ładu – mówi Marcin Urban, skarbnik Wrocławia i dodaje: – Przypominam, że pierwotna rządowa propozycja to sięgnięcie do kieszeni lokalnych wspólnot – samorządy miałyby stracić na zmianach podatkowych nawet 145 mld zł w ciągu najbliższych 10 lat. Nie ma na to naszej zgody, tym bardziej, że wprowadzone w ciągu ostatnich lat zmiany w systemie podatkowym już uszczupliły budżety samorządowe o kilkadziesiąt miliardów, okres pandemii pogorszył ich kondycje, a prognozowany wzrost cen energii będzie odczuwalny także dla miast. To niezwykle ważne, abyśmy poznali mechanizm przyznawania tego typu środków przez rząd, jak również źródło finansowania takich programów – podkreśla skarbnik.

Przypomnijmy, że w ramach Polskiego Ładu każda z jednostek samorządu terytorialnego mogła złożyć maksymalnie 3 wnioski w progach kwotowych: 5 mln zł, 30 mln zł oraz bez ograniczeń.Zgłoś uwagę