Dni Seniora 2018 [PROGRAM]

Od 14 września do 7 października 2018 r. zaplanowano jubileuszową, dziesiątą edycję Dni Seniora we Wrocławiu. W trakcie trzech tygodni świętowania na wszystkich seniorów czeka mnóstwo wydarzeń, spotkań, wykładów, spacerów, potańcówek, zmagań sportowych i występów teatralnych w całym mieście. Całość jak zwykle zainauguruje kolorowy Marsz Kapeluszy.

  • Tak bawili się seniorzy podczas inauguracji Dni Seniora w 2017 r., fot. Janusz Krzeszowski

    Tak bawili się seniorzy podczas inauguracji Dni Seniora w 2017 r., fot. Janusz Krzeszowski


W stolicy Dolnego Śląska żyje blisko 200 tys. osób powyżej 60. roku życia. Od dziesięciu lat, co roku, na początku jesieni miasto przez niemal miesiąc należy do seniorów, którzy mogą brać udział w ok. 200 różnych wydarzeniach i inicjatywach.

– Fenomenem wrocławskich Dni Seniora jest to, że mają one charakter międzypokoleniowy. Do udziału w nich niezmiennie zapraszamy seniorów i ich rodziny. Chcemy, by Dni Seniora były okazją do wspólnego, radosnego świętowania. Czasem wypełnionym atrakcyjnymi wydarzeniami: kulturalnymi, sportowymi, edukacyjnymi i zdrowotnymi – mówi Robert Pawliszko, pomysłodawca i dyrektor Wrocławskiego Centrum Seniora.

Dni Seniora 2018

Dni Seniora 2018

Konkursy / Spotkania / Eventy / Piknik / Dla seniorów / Show / Targi / Zdrowie
Termin od 14 września 2018 do 7 października 2018

Miejsce Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia

Zobacz

Marsz Kapeluszy i koncert Czerwonych Gitar

Świętowanie Dni Seniora – jak co roku – rozpocznie się w piątek 14 września Marszem Kapeluszy i próbą pobicia ustanowionego przed rokiem wrocławskiego rekordu na największą liczbę kapeluszy w jednym miejscu – 1493 kapelusze.

Uczestnicy w wielopokoleniowym pochodzie (złożonym zarówno z seniorów, jak i m.in. przedszkolaków) wystartują z placu Nowy Targ i przejdą na plac Gołębi na wrocławskim Rynku.

– Dni Seniora są dowodem na to, że razem możemy więcej. Tegoroczna edycja święta seniorów jest wyjątkowa. Po pierwsze dlatego, że obchodzimy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości, po drugie świętujemy 10. jubileuszową edycję wrocławskich Dni Seniora. Z tej okazji wolontariusze z Wrocławskiego Centrum Seniora przygotowali dla uczestników Marszu Kapeluszy biało-czerwone kotyliony, które rozdawane będą 14 września na pl. Nowy targ. Serdecznie zapraszamy wszystkich do wspólnego świętowania, atrakcji z pewnością nie zabraknie – kontynuuje Robert Pawliszko.

Zbiórka rozpocznie się o godzinie 9.00 na placu Nowy Targ, skąd o godzinie 10.30 wystartuje barwny Marsz Kapeluszy.

Marsz Kapeluszy 2018 – Bicie Kapeuszowego Rekordu Polski

Marsz Kapeluszy 2018 – Bicie Kapeuszowego Rekordu Polski

Spotkania / Koncert / Eventy / W plenerze / Dla seniorów / Dla wszystkich
Termin 14 września 2018 10:30

Miejsce Plac Nowy Targ

Zobacz

– Warto zaznaczyć, że w tym roku po raz pierwszy będziemy bić Rekord Polski w kategorii: najwięcej osób w kapeluszach jednocześnie. Kapelusz tego dnia będzie znakiem rozpoznawczym seniorów, dlatego zachęcamy serdecznie do wzięcia udziału w inauguracji w nakryciu głowy – podkreśla Kamila Polańska-Wasik, koordynatorka Dni Seniora z WCS.

Na zakończenie pierwszego dnia tegorocznych Dni Seniora świętowanie uświetni koncert Czerwonych Gitar.

Więcej informacji o Dniach Seniora 2018 znajdziecie tutaj.

Najważniejsze wydarzenia

Co jeszcze czeka seniorów podczas jubileuszowej edycji ich święta? W tym roku organizatorzy chcą powtórzyć wiele sprawdzonych atrakcji.

– Dni Seniora – Wrocław 2018 to święto, które na dobre wpisało się w kalendarz imprez senioralnych - zarówno we Wrocławiu, jak i całej Polsce. W tym roku zaplanowaliśmy m.in. Targi Senioralne, igrzyska sportowe „Senioriada”. Festiwal filmowy „Si, Señor!” w Kinie Nowe Horyzonty oraz inne imprezy kulturalne, międzypokoleniowe, festiwale, bale, konkursy i warsztaty edukacyjne. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie – dodaje Kamila Polańska-Wasik.

Akademię Zdrowego Seniora urozmaicą m.in. bezpłatne badania i wykłady z wrocławską geriatrą lek. n. med. Edytą Karasek. O treningi pamięci zadba biblioteka na wrocławskim rynku. Nowością będą wydarzenia na Wrocławskim Torze Wyścigów Konnych na Partynicach, gdzie seniorzy będą mogli nie tylko pojeździć konną, ale również zaprzyjaźnić się i oswoić z tymi pięknymi zwierzętami.

Nie zabraknie także konkursów z nagrodami. Od konkursu fotograficznego, tym razem pod hasłem „Pasje i zainteresowania seniorów”, po międzypokoleniowe konkursy na najdłuższe wąsy i włosy. Kapituła przyzna również po raz kolejny statuetki „Przyjaciel Seniora” dla osób zasłużonych za działania na rzecz osób starszych we Wrocławiu.

Targi Senioralne

Targi Senioralne

Konkursy / Spotkania / Dla seniorów / Targi / Dla wszystkich
Termin 16 września 2018 od 10:00 do 16:00

Miejsce Strefa Kultury Wrocław

Zobacz
Dzień Seniora na Wrocławskim Torze Wyścigów Konnych – Partynice

Dzień Seniora na Wrocławskim Torze Wyścigów Konnych – Partynice

Wydarzenia sportowe / Spotkania / Dla seniorów / Dla wszystkich
Termin 23 września 2018 od 13:00 do 18:00

Miejsce Wyścigi konne Wrocław - Tor Partynice

Zobacz
Sztuka Zdrowia – kreatywne warsztaty dla seniorów

Sztuka Zdrowia – kreatywne warsztaty dla seniorów

Spotkania / Dla seniorów / Warsztaty / Zdrowie
Termin 25 września 2018 od 11:00 do 14:00

Miejsce Centrum Kultury Agora we Wrocławiu

Zobacz
Akademia Zdrowia Seniora

Akademia Zdrowia Seniora

Spotkania / Dla seniorów / Zdrowie
Termin 28 września 2018 od 10:00 do 15:00

Miejsce Dolnośląska Szkoła Wyższa

Zobacz
Dzień Seniora w Centrum Aktywności Lokalnej

Dzień Seniora w Centrum Aktywności Lokalnej

Spotkania / Szkolenia / Dla seniorów / Warsztaty / Dla wszystkich
Termin 29 września 2018 od 10:00 do 20:00

Miejsce Centrum Aktywności Lokalnej przy ul. Chopina 9a

Zobacz
Międzypokoleniowy Dzień Seniora w Dolnośląskiej Szkole Wyższej

Międzypokoleniowy Dzień Seniora w Dolnośląskiej Szkole Wyższej

Spotkania / Koncert
Termin 21 września 2018 15:00

Miejsce Dolnośląski Uniwersytet Trzeciego Wieku - Dolnośląska Szkoła Wyższa

Zobacz
Senioriada 2018

Senioriada 2018

Zawody / Zdrowie
Termin od 17 września 2018 do 3 października 2018

Miejsce Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia

Zobacz

Konkursy oraz Przyjaciel Seniorów

Z okazji Dni Seniora 2018 Wrocławskie Centrum Seniora przygotowało specjalne konkursy z atrakcyjnymi nagrodami. Główny konkurs pt.: „Najciekawsza stylizacja historyczna” dedykowany jest seniorom z całej Polski. Aby wziąć w nim udział należy: przygotować kreatywny, autorski projekt stylizacji na postać historyczną, przesłać zdjęcie, na którym uczestnik konkursu prezentuje swój strój, a następnie wziąć w nim udział w Marszu Kapeluszy. Na seniorów czeka także konkurs fotograficzny „Pasje i zainteresowania seniorów”, w którym należy wysłać maksymalnie 3 zdjęcia przedstawiające ciekawe, kreatywne, inspirujące pasje i zainteresowania.

Uczestnicy Marszu Kapeluszy i inauguracji Dni Seniora będą mogli również wziąć udział w konkursach na najdłuższe wąsy oraz włosy, dedykowane zarówno dzieciom, młodzieży, jak i seniorom z całej Polski. Aby wziąć w nich udział należy zmierzyć długość swoich włosów lub wąsów, przesłać lub przynieść na inaugurację święta seniorów zdjęcia wraz z pomiarami.

Zdjęcia biorące udział w konkursach powinny być opisane w następujący sposób: imię, nazwisko, miejscowość, numer telefonu kontaktowego i adres e-mail. Zdjęcia można przesyłać do 7 września 2018 r. włącznie, do Kamili Polańskiej, koordynatorki Dni Seniora, na adres: Wrocławskie Centrum Seniora; pl. Dominikański 6; 50-159 Wrocław, pokój 22, lub e-mailowo: dniseniora@wcrs.wroclaw.pl. Formularz i regulamin dostępne są na stronie internetowej w zakładce „Dni Seniora” oraz w siedzibie Wrocławskiego Centrum Seniora.

Do 4 września można także nadsyłać zgłoszenia do trzeciej edycji programu „Przyjaciel Seniorów”. Tytuł i statuetkę „Przyjaciela Seniorów” mogą otrzymać osoby fizyczne, działające w obszarach dedykowanych seniorom oraz propagujące w społeczeństwie ideę zmiany postrzegania obrazu osób 60+. Celem programu jest wyróżnienie 5 osób, które aktywnie działają na rzecz poprawy sytuacji i jakości życia osób starszych mieszkających we Wrocławiu. Wręczenie statuetek „Przyjaciela Seniorów” nastąpi 14 września na wrocławskim Rynku podczas inauguracji tegorocznych obchodów Dni Seniora.

Zgłoszenia mogą składać: uniwersytety trzeciego wieku, kluby seniora, rady osiedli, związki emerytów i rencistów, organizacje pozarządowe (stowarzyszenia, fundacje) i inne instytucje społeczne i kulturalne. Wypełniony formularz zgłoszeniowy należy przesyłać do 4 września na adres mailowy jolanta.podsiadlo@wcrs.wroclaw.pl lub dostarczyć osobiście do siedziby Wrocławskiego Centrum Seniora, pl. Dominikański 6, pok. 21 do koordynatorki programu - Jolanty Podsiadło (nr tel. 71 772 49 35).

Dni Seniora we Wrocławiu

Od 2009 roku, na przełomie września i października, Wrocławskie Centrum Seniora wraz z partnerami organizuje święto seniorów we Wrocławiu. Dni Seniora mają na celu ukazać potencjał społeczny osób starszych oraz podkreślić ich istotną rolę w społeczeństwie.

Przez miesiąc na seniorów czeka także mnóstwo różnych atrakcji i niespodzianek, w tym m.in.: Marsz Kapeluszy, Targi Senioralne, Senioriada (10 konkurencji sportowych), różnego rodzaju kulturalne przeglądy, Akademia Zdrowia Seniora oraz konferencje, warsztaty i wiele innych wydarzeń. Większość z nich jest bezpłatna.

W obchodach corocznie bierze udział kilkanaście tysięcy seniorów z całego Dolnego Śląska i innych regionów Polski. Organizatorem blisko 200 różnych wydarzeń jest nie tylko Wrocławskie Centrum Seniora, ale także partnerzy Wrocławskiej Karty Seniora (około 150 instytucji i podmiotów), Miejsca Przyjazne Seniorom oraz sami seniorzy – wolontariusze.

Święto ma charakter międzynarodowy i wielopokoleniowy.

– Udało nam się mocno zaktywizować wrocławskich seniorów. Dzięki czemu nie tylko uczestniczą oni w koordynowanych przez nas projektach, ale także coraz chętniej włączają się w ich przygotowania. Za przykład posłużyć mogą zbliżające się Dni Seniora, które z roku na rok przyciągają coraz większą liczbę seniorów-wolontariuszy – tłumaczy dyrektor Wrocławskiego Centrum Seniora.

Harmonogram święta seniorów

Szczegółowy harmonogram wydarzeń w ramach Dni Seniora 2018 będzie dostępny od sierpnia 2018 r. w siedzibie Wrocławskiego Centrum Seniora przy pl. Dominikańskim 6. Osoby zainteresowane udziałem lub mające jakiekolwiek pytania proszone są o kontakt z organizatorami: Kamilą Polańską, koordynatorem Dni Seniora, e-mail: kamila.polanska@wcrs.wrocław.pl, tel. 71 772 49 13, WCS pl. Dominikański 6 (pok. 22).

Zobacz także:

Zgłoś uwagę