4. Dzięki międzynarodowym projektom uczniowie szkoły przy ul. Solskiego uczą się więcej niż z podręcznika [SZCZEGÓŁY]

Zabawa w kodowanie, poznawanie zagranicznych kultur, układanie zdrowego menu i mnóstwo sportu – a to wszystko... po angielsku! Dla uczniów w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 9, przy ul. Solskiego we Wrocławiu to niemal codzienność, dzięki międzynarodowym projektom eTwinning. Na czym polegają? Przeczytajcie!

Międzynarodowe projekty uczą więcej

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 9 we Wrocławiu dzieci już od najmłodszych lat uczą się języka angielskiego w praktyce, a nie tylko z podręczników. To wszystko dzięki projektom eTwinning, które są wcielane w życie przez nauczycielkę – Ewelinę Kusiak. Czym dokładnie jest eTwinning?

Projekt eTwinning to współpraca między europejskimi szkołami. Dzięki internetowej platformie jestem w stanie połączyć się z wybranym nauczycielem zza granicy i umówić się na wspólne zajęcia z uczniami na każdy dowolny temat. Ogranicza nas tylko wyobraźnia! Obecnie działamy z panią Rocio Gonzalez z Hiszpanii. W pierwszym naszym projekcie „Christmas in Europe” wzięły udział 92 szkoły, m.in. z Portugalii, Włoch, Hiszpanii, Turcji, Litwy, Rumunii czy Serbii.
Ewelina Kusiak, nauczycielka języka angielskiego i niemieckiego w ZSP nr 9 we Wrocławiu

Projekty eTwinning realizowane są w klasach I-III na zajęciach języka angielskiego.

Jesteśmy dumni, że w naszej szkole realizowany jest program eTwinning. Funkcjonuje on w naszej placówce już od dwóch lat. Dzięki projektom międzynarodowym nasi uczniowie mają możliwość nawiązywania relacji i współpracy z uczniami z innych europejskich szkół.
Tomasz Bal, dyrektor ZSP nr 9 we Wrocławiu

Co projekty dają uczniom?

Dzięki spotkaniom online dzieci rozwijają przede wszystkim kompetencje językowe. Na zajęciach z europejskimi rówieśnikami grają w gry Kahoot, poznają podstawowe zwroty m.in. w języku hiszpańskim, włoskim czy litewskim, a także uczą się współpracy w środowisku międzynarodowym.

W projektach eTwinning nauczyciele łączą przedmioty  język angielski z przyrodą, geografią, wf-em czy językami obcymi. Uczniowie doskonalą m.in. kompetencje informatyczne (pracują w aplikacjach, takich jak Canva, Storyjumper, Mentimeter) czy kompetencje matematyczne – w projekcie „Welcome Autumn” dzieci kodowały wyrazy po angielsku.

Bardzo często słyszę od uczniów, że projekty eTwinning są ciekawsze od pracy z książką. Po każdym projekcie przeprowadzam badanie wśród rodziców moich uczniów, którzy uważają projekty europejskie za ciekawe. Dzięki nim dzieci poznają inne kultury, uczą się współpracy zarówno w zespole klasowym, jak i międzynarodowym oraz rozwijają kreatywność.
Ewelina Kusiak

Obecnie w ZSP nr 9 we współpracy z hiszpańską szkołą Colegio Ecole realizowany jest projekt „Be HEALTHY”, w którym bierze udział ok. 30 europejskich szkół. Uczniowie w międzykulturowych zespołach tworzą zdrowe stołówkowe menu, a także poznają gry i zabawy na lekcjach wychowania fizycznego.

W szkole są plany na kolejne projekty

Projekt „Be HEALTHY” to na pewno nie koniec wyzwań, w ZSP nr 9 przy ul. Solskiego w planach są już następne pomysły.

Jeszcze w tym roku szkolnym planujemy projekt o typowych/nietypowych świętach w krajach europejskich, większy projekt z okazji Światowego Dnia Języka Angielskiego.
Ewelina Kusiak

Projekty realizowane przez szkołę – „Meet Europe and learn Languages”, „Welcome Autumn”, „Christmas in Europe” oraz „Easter around Europe” zostały wyróżnione Krajową Odznaką Jakości przez Fundację Systemu Rozwoju Edukacji.