wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 10°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Sensacyjne narodziny we wrocławskim zoo

Matka świeżo narodzonego samca we wrocławskim zoo, fot. Zoo Wrocław

We wrocławskim zoo po raz pierwszy urodził się kuskus niedźwiedzi. To gatunek zamieszkujący tylko jedną indonezyjską wyspę - Celebes. Jego hodowlę prowadzą zaledwie cztery ogrody zoologiczne na świecie. To sensacyjne narodziny, bo kuskus to gatunek mało poznany, więc niezmiernie trudny w hodowli.

Reklama

16 marca 2018 r. opiekunowie małych ssaków we wrocławskim zoo potwierdzili, że w torbie u samicy kuskusa znajduje się noworodek. Narodziny tak rzadkiego i mało poznanego gatunku, to prawdziwa sensacja. Kuskusów jest zaledwie 13 w czterech ogrodach zoologicznych na świecie: w Batu Secret na Jawie (Indonezja), Pairi Daiza w Belgii, Ústí nad Labem w Czechach i we Wrocławiu.

– To niezwykłe wydarzenie, jestem szczęśliwy i dumny, bo to kolejny gatunek, który jako pierwszy na świecie rozmnożył się właśnie u nas. W zeszłym roku świętowaliśmy pierwsze, udokumentowane wyklucie się dzioborożca palawańskiego, a teraz mamy kuskusa. Coraz więcej gatunków zwierząt ma szansę przetrwać dzięki ogrodom zoologicznym, w tym dzięki naszemu, wrocławskiemu – mówi Radosław Ratajszczak, prezes wrocławskiego zoo.

Fot. Zoo Wrocław

Fot. Zoo Wrocław

Narodziny kuskusa to sukces hodowlany na skalę światową. Sukces poprzedzony przygotowaniami, żeby stworzyć dobre warunki życia tym zwierzętom – odpowiedni wybieg, specjalna dieta czy profesjonalni opiekunowie. Teraz przed nimi sporządzanie notatek dotyczących chowu kuskusów, ich analiza, a także dzielenie się wnioskami i informacjami z kolegami z innych ogrodów zoologicznych, aby dzięki skutecznej hodowli, można było w przyszłości zapewnić stabilność populacji tych niezwykłych torbaczy.

O kuskusie niedźwiedzim

Młody kuskus bardzo rzadko wychodzi z torby matki, zazwyczaj wystawia tylko głowę i łapy, a także ogon. Na razie na jego dietę składa się tylko mleko matki. Na 99% nowo narodzony osobnik jest samcem.

Kuskus niedźwiedzi (Ailurops ursinus) to gatunek endemicznego torbacza, zamieszkującego wilgotne, tropikalne lasy deszczowe na tylko jednej indonezyjskiej wyspie - Celebes. Swoją nazwę zawdzięcza wyglądowi, ze względu na budowę ciała i miękką, gęstą, czarno-szarą sierść, przypominającą sierść niedźwiedzia.

Prowadzi dzienny, nadrzewny tryb życia, do którego jest świetnie przystosowany. Ma ostre pazury i długi, chwytny ogon. Nie skacze po drzewach, porusza się powoli, sprawnie przemieszczając się i żerując cały dzień. Najczęściej spotyka się go w parach, stąd wniosek, że jest monogamiczny. Komunikuje się za pomocą wokalizacji i węchu.

Fot. Zoo Wrocław

Fot. Zoo Wrocław

– Miałem szczęście obserwować kuskusy niedźwiedzie w środowisku naturalnym, w rezerwacie Tangkoko-DuaSudara Nature Reserve i gdybym miał je opisać, powiedziałbym, że to niedźwiedź z wyglądu i leniwiec z charakteru. Żywi się głównie liśćmi, więc jego dieta jest dość uboga w wartości odżywcze. To dlatego większość dnia spędza odpoczywając i dokładnie trawiąc pożywienie, a poruszanie się ogranicza do minimum – opowiada Radosław Ratajszczak.

Podobnie jak wiele innych torbaczy, samica kuskusa ma dobrze rozwiniętą przednią sakiewkę na brzuchu, w której słabo rozwinięte młode dojrzewają by wyjść na zewnątrz.

W Czerwonej Księdze Zagrożonych Gatunków IUCN kuskus niedźwiedzi ma status narażonego na wyginięcie. Szacuje się, że w ciągu 10 lat liczebność populacji spadnie o 30% na skutek utraty siedlisk i kłusownictwa. Lasy deszczowe, w których żyje, wycinane są pod pola uprawne i fragmentowane przez budowę dróg. Kuskus niedźwiedzi odławiany jest z natury dla mięsa i futra oraz coraz częściej do hodowli domowych, gdzie jego przeżywalność jest znikoma.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama