wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 13:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Wiemy gdzie będą powstawać modele do Kolejkowa

Znane i lubiane Kolejkowo rozrasta się w ekspresowym tempie. Po Wrocławiu, otworzyli makietę w Gliwicach, a wkrótce planują w Warszawie i Gdańsku. Ale sercem będzie powstająca modelarnia w Jeleniej Górze, gdzie produkowane będą modele na wszystkie ruchome wystawy. Już wkrótce otwarcie.

Reklama

W nowym obiekcie Kolejkowa zaplanowano budowę ścieżki turystycznej, która pokaże, jak powstają makiety, modele pociągów oraz miniatury budynków. Dzieci i dorośli będą mogli sami spróbować sił przy ich tworzeniu. 

Modelarnia Kolejkowa w Jeleniej Górze

Budowa modelarni w Jeleniej Górze rozpoczęła się w styczniu 2022 roku. To pierwsza taka modelarnia w Polsce. Dlaczego powstaje w sercu Karkonoszy?

Tradycja jeleniogórskiego modelarstwa sięga 1966 roku, swój początek miała przy dawnej ,,Kolejówce''. W sercu Karkonoszy powstawały najbardziej znane modele taboru kolejowego w Polsce. Modelarnia Kolejkowa w Jeleniej Górze to kontynuacja historii. Tutaj też powstają nasze makiety kolejowe, które znacie z Wrocławia i Gliwic, a już niedługo i z Warszawy.
Kolejkowo.

Znane wszystkim wrocławianom modele Kolejkowa powstawały do tej pory w Jeleniej Górze, ale dzięki nowemu budynkowi będzie można również podglądać, jak się je tworzy.

Odwiedzający nowy obiekt Kolejkowa dowiedzieć się będą mogli m.in jak wygląda proces tworzenia świata w miniaturze. Jak powstają miniatury budynków? W jaki sposób samochody jeżdżą i skręcają? Ile czasu zajmuje pomalowanie jednej figurki? Ile kilometrów kabli potrzebne jest do zasilenia makiety? Kto wymyśla scenki sytuacyjne? Na te wszystkie pytania odpowiedź będzie już wkrótce.

Kolejkowo zapewnia, że dokładny termin otwarcia nowego obiektu w Jeleniej Górze znany będzie na koniec stycznia (pierwotnie planowano otwarcie w pierwszym miesiącu 2024 roku, ale nieznacznie zostanie przesunięty). 

Galeria zdjęć

Miniatury pociągów i modele budynków 

Przy tworzeniu miniatur na potrzeby wystaw we Wrocławiu i Gliwicach pracować docelowo będzie 20 osób w nowoczesnej pracowni. Sam budynek będzie całkiem sporych rozmiarów. Na powierzchni ponad 975 m.kw znajdzie się ok. 868 m.kw. powierzchni użytkowej, a składać się na nią będą: strefa wejściowa, sala warsztatowa, sala wystawowa oraz sala pokazowa, część biurowa, sala konferencyjna, pomieszczenia dla pracowników, a także zaplecze magazynowe, techniczne oraz gospodarcze.

Galeria zdjęć

Budowa nowego budynku-modelarni to dopiero początek inwestycji w tym miejscu. Zaplanowano już drugi etap inwestycji w Jeleniej Górze. W bezpośrednim sąsiedztwie modelarni zostanie zaaranżowany teren wokół budynku. Powstanie tam park miniatur kolejowych, którymi będzie można jeździć. 

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl