4. Zobacz, co nakręca wrocławski biznes i twórz we Wrocławiu! [NOWY BIULETYN]
Uczniowie z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych przy ul. Worcella 3 we Wrocławiu Oleksandr Poliakovsky

Przychodząc na EXPO Made in Wroclaw, poznasz dolnośląskie firmy, startupy, koła naukowe działające na wrocławskich uczelniach – zobaczysz nad czym pracują i czym się inspirują! Będą na ciebie czekać twórcy znanych na świecie wynalazków. Przekonaj się sam, przyjdź we wtorek 17.10 w godz. 10-16.30 do Wrocławskiego Centrum Kongresowego przy ul. Wystawowej 1 we Wrocławiu.

biuletyn-wroclaw-pl-Nr39-152-2023.pdf from Wroclaw
W tym numerze biuletynu przypominamy również, że to już ostatni dzwonek na dopisanie się do listy wyborców. O czym jeszcze piszemy?

Zagłosuj. Zdecyduj o przyszłości Polski

Ponad pół miliona wrocławian jest uprawnionych do głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu, które zaplanowano na 15 października. Osoby, które czasowo przebywają we Wrocławiu, do 12 października mogą dopisać się do rejestru wyborców i tu głosować.

Czytaj na s. 3

Powiększ obraz: Prof. Karolina Jaklewicz z Politechniki Wrocławskiej i Maciek Kurowicki z zespołu Hurt zachęcają do głosowania Oleksandr Poliakovsky

Wrocwalk 2023 – Dzień Niepodległości na sportowo

Trzy trasy do wyboru: jedna złożona z hitów poprzednich edycji, druga prowadząca przez miejsca związane z II wojną światową, a trzecia – w sam raz na wyprawę jednośladem po punktach wyznaczających historię wrocławskiego sportu. Żeby dołączyć do gry, w której planszą jest całe miasto, zapisz się już dziś.

Czytaj na s. 4

Powiększ obraz: Podczas Spaceru na medal możesz spotkać postać z grup rekonstrukcyjnych, np. Józefa Piłsudskiego MCS Wrocław

Kolej na kolej na lotnisko! Bez korków i smogu

Wrocław jest największym miastem w Polsce bez połączenia kolejowego z lotniskiem. Takie połączenia mają Warszawa, Kraków, Gdańsk, Szczecin, Modlin (autobusowo-kolejowe), Lublin i Olsztyn. Jeszcze w tym roku oddane zostanie połączenie w Katowicach. Od 1 października działa podobne w Rzeszowie.

Czytaj na s. 4

Powiększ obraz: Trasa kolejowa z Wrocławia Głównego na lotnisko Grafika UMW
Trasa kolejowa z Wrocławia Głównego na lotnisko

Samorządy chcą budowy nowej A4

Inżynierowie przyznają w oficjalnej analizie – A4 pod Wrocławiem, między Kostomłotami a Wrocławiem Wschód powinna prowadzić nowym śladem. Zmniejszyłby się ruch na Węźle Bielańskim, byłaby rezerwa w razie wypadku. Ale GDDKiA zaskakująco rekomenduje tylko rozbudowę obecnej A4, mimo że koszt byłby niemal taki sam! To może być paraliż korkowy południa Wrocławia.

Czytaj na s. 6

Powiększ obraz: Od lewej: Karol Przywara (wiceprezes Portu Lotniczego Wrocław) i prezydenci: Roman Szełemej (Wałbrzych), Jacek Sutryk (Wrocław), Jerzy Łużniak (Jelena Góra), Arkadiusz Chęciński ( Sosnowiec) Grzegorz Rajter

Więcej miejsc pochówku na Oporowie i Psim Polu

We wrześniu dostaliśmy list od czytelnika zainteresowanego budową cmentarza przy ul. Awicenny. Dopytuje, kiedy się rozpocznie. Odpowiadamy: najprawdopodobniej w 2025 roku. Nowe miejsca pochówku powstaną nie tylko na Oporowie, ale także na Psim Polu. Inwestycje będą kosztowały w sumie ponad 100 mln złotych.

Czytaj na s. 7

Powiększ obraz: Władze Wrocławia zaplanowały w sumie 212 tysięcy nowych miejsc na cmentarzach komunalnych Tomasz Hołod

Zrobione u nas – zobacz sam

Co nakręca wrocławski biznes? O tym będą prelekcje i dyskusje panelowe podczas tegorocznej 7. konferencji Made in Wroclaw. W tym roku odbywa się pod hasłem Tech Generation. W jej trakcie będziemy mogli zobaczyć produkty, usługi i innowacje rozwijane tu obok nas. Będzie też okazją do poznania wrocławskich firm – ich ofert, produktów i usług, a przy okazji możliwości rozwoju, które proponują.

Czytaj na s. 10-11

Powiększ obraz: Łazik marsjański Scorpio studentów Politechniki Wrocławskiej ARAW
Łazik marsjański Scorpio studentów Politechniki Wrocławskiej

Co słychać na wrocławskich osiedlach?

MUCHOBÓR WIELKI: Zabawa i odpoczynek w parku kieszonkowym

Przy ul. Kunickiego na wrocławskim Muchoborze Wielkim powstał park kieszonkowy. Jeszcze do niedawna był tam dziki i niezagospodarowany teren, a już możemy zobaczyć finalny efekt prac wartych ponad 1,3 mln zł. Jakie atrakcje tam powstały?

Czytaj na s. 12

GRABISZYN: Boisko, plac zabaw i… górka dla saneczkarzy

Plac zabaw dla najmłodszych, a dla starszych – boisko do koszykówki, siatkówki i badmintona. Poza tym siłownia plenerowa, oświetlone ścieżki wśród zieleni i górka dla saneczkarzy oraz rowerzystów-wyczynowców. Gdzie to wszystko powstaje?

Czytaj na s. 12

Ponadto w najnowszym biuletynie:

• Bezpłatne badania mammograficzne
  • Mikrogranty: 26 nowych wydarzeń dla mieszkańców
  • Widzieliście już Cafe Równik po metamorfozie?
  • Z Gądowa do centrum rowerem wśród zieleni
  • Nadodrzańska perełka wyróżniona w konkursie
  • Wrocław z klimatem i dla klimatu… zbiera deszcz
  • Mieszkańcy tego bloku ogrzewają wodę za darmo