wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 15°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Zmiana czasu 2021 na zimowy. Czy to ostatnia zmiana czasu?

Zmiana czasu 2021 na zimowy. Kiedy przestawiamy zegarki? fot. redakcja

Zmiana czasu 2021 na zimowy. W nocy z 30 na 31 października będziemy przestawiać zegarki i cofniemy wskazówki o godzinę. To oznacza godzinę snu więcej, ale czy przestawiamy zegarki po raz ostatni?

Reklama

Zmianę czasu w Polsce wprowadzono już kilkadziesiąt lat temu, m.in w latach 1946–1949 i 1957–1964. Natomiast od 1977 roku wskazówki przestawiamy dwa razy w roku - w ostatni weekend marca (czas letni) oraz października (czas zimowy).

Zmiana czasu ma być związana z zegarem biologicznym człowieka. Cofając w październiku wskazówkę o godzinę, w teorii wydłuża się czas padania promieni słonecznych, co jeszcze kilkadziesiąt lat temu miało ograniczyć zużycie energii elektrycznej potrzebnej do oświetlenia mieszkań. W obecnych czasach poddaje się w wątpliwość potrzebę jakiejkolwiek zmiany czasu, która ma źle na nas wpływać np. poprzez problemy ze snem czy złe samopoczucie.

Zmiana czasu 2021 na zimowy

Czas na zimowy w 2021 roku zmieniamy o godz. 3 w nocy z soboty na niedzielę (30-31 października). Wskazówki przestawiamy na godzinę 2.

Kiedy ostatnia zmiana czasu?

Możliwe, że w najbliższej przyszłości nie będziemy już zmieniać czasu. Do sejmu trafił projekt uchwały, który zakłada pozostawienie zegarków w czasie letnim. Oznacza to, że zmiana czasu nastąpiłaby po raz ostatni wiosną 2022 r.

– Zmiana czasu wpływa negatywnie na zegar biologiczny, a także ekonomię. Nie przynosi żadnych korzyści w zakresie energii – wyjaśniają przedstawiciele PSL, którzy są autorami projektu.

Jednakże innego zdania jest Karol Karski, europoseł Prawa i Sprawiedliwości. Polityk przyznał w rozmowie z portalem fakt.pl, iż możliwe jest, że pozostaniemy już w czasie zimowym i w ostatni weekend października 2021 zegarki przestawimy po raz ostatni.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama