Zmiana czasu 2021 na zimowy. Czy to ostatnia zmiana czasu?

Zmiana czasu 2021 na zimowy. Kiedy przestawiamy zegarki? fot. redakcja

Zmiana czasu 2021 na zimowy. W nocy z 30 na 31 października będziemy przestawiać zegarki i cofniemy wskazówki o godzinę. To oznacza godzinę snu więcej, ale czy przestawiamy zegarki po raz ostatni?

Zmianę czasu w Polsce wprowadzono już kilkadziesiąt lat temu, m.in w latach 1946–1949 i 1957–1964. Natomiast od 1977 roku wskazówki przestawiamy dwa razy w roku - w ostatni weekend marca (czas letni) oraz października (czas zimowy).

Zmiana czasu ma być związana z zegarem biologicznym człowieka. Cofając w październiku wskazówkę o godzinę, w teorii wydłuża się czas padania promieni słonecznych, co jeszcze kilkadziesiąt lat temu miało ograniczyć zużycie energii elektrycznej potrzebnej do oświetlenia mieszkań. W obecnych czasach poddaje się w wątpliwość potrzebę jakiejkolwiek zmiany czasu, która ma źle na nas wpływać np. poprzez problemy ze snem czy złe samopoczucie.

Zmiana czasu 2021 na zimowy

Czas na zimowy w 2021 roku zmieniamy o godz. 3 w nocy z soboty na niedzielę (30-31 października). Wskazówki przestawiamy na godzinę 2.

Kiedy ostatnia zmiana czasu?

Możliwe, że w najbliższej przyszłości nie będziemy już zmieniać czasu. Do sejmu trafił projekt uchwały, który zakłada pozostawienie zegarków w czasie letnim. Oznacza to, że zmiana czasu nastąpiłaby po raz ostatni wiosną 2022 r.

– Zmiana czasu wpływa negatywnie na zegar biologiczny, a także ekonomię. Nie przynosi żadnych korzyści w zakresie energii – wyjaśniają przedstawiciele PSL, którzy są autorami projektu.

Jednakże innego zdania jest Karol Karski, europoseł Prawa i Sprawiedliwości. Polityk przyznał w rozmowie z portalem fakt.pl, iż możliwe jest, że pozostaniemy już w czasie zimowym i w ostatni weekend października 2021 zegarki przestawimy po raz ostatni.