4. Obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja
Przedstawiciele służb mundurowych składają kwiaty pod pomnikiem Konstytucji 3 Maja (3.05.2024) fot. Tomasz Hołod

Dzisiaj mijają 233 lata od uchwalenia Konstytucji 3 Maja. To pierwsza w Europie i druga na świecie ustawa regulująca ustrój prawny państwa. Wrocławianie rocznicę tę upamiętniają złożeniem kwiatów pod pomnikiem Konstytucji 3 Maja w pobliżu Rotundy Panoramy Racławickiej i uroczystym marszem.

Obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja we Wrocławiu zaczęły się około godziny 10.00 złożeniem kwiatów pod pomnikiem Konstytucji 3 Maja. Obecni byli przedstawiciele miasta, służb mundurowych, kombatantów, uczniów i wrocławian.

Powiększ obraz: <p>Obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja (Wrocław 3.05.2024)</p> fot. Tomasz Hołod
Obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja (Wrocław 3.05.2024)

Pomnik Konstytucji 3 Maja

Monument stoi obok Panoramy Racławickiej od 1994 roku. To obelisk z metalowym godłem orła oraz  datą: 3 V 1791. Na płycie widnieje napis: „W hołdzie Polakom walczącym o niepodległość Ojczyzny, czcząc pamięć Konstytucji 3 Maja i 200 rocznicę Bitwy pod Racławicami”.

Autorem pomnika jest Alojzy Gryt, profesor wrocławskiej Akademii Sztuk Plastycznych. Artysta zaprojektował też szklaną fontannę „Zdrój” w Rynku.