4. Nowy biuletyn już na mieście
Na zdjęciu widać pokruszony asfalt na skrzyżowaniu ulic Bajana i Lotniczej, a także maszynę do napraw ubytków w jezdni ZDiUM WROCŁAW

Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu naprawia jezdnie po zimie. W drodze, którą codziennie dojeżdżasz widzisz dziurę? Zgłoś to! Podpowiadamy jak. Poza tym przedstawiamy mieszkańców nowego modernistycznego zabytku Wrocławia - Trzonolinowca i przypominamy w rozmowie z ekspertem, że takich domów na linach Wrocław miał mieć jeszcze dwa. O czym jeszcze przeczytacie w nowym biuletynie?

ARAW biuletyn wroclaw_pl Nr8 169 2024.pdf from Wroclaw

O tym, że radni miejscy uchwalili 11 nowych Miejscowych Planów Zagospodarowania Przestrzennego, dzięki czemu Wrocław ochroni 150 ha zieleni: parkowej i nadrzecznej, a także w postaci lasów i ogródków działkowych. A wrocławscy naukowcy z Uniwersytetu Medycznego skrupulatnie odtworzyli staropolski lek i doszli do wniosku, że pomagał jak... każde placebo.

Wrocław ochroni 150 ha terenów zielonych

Wrocław wycofuje się z możliwości zabudowy mieszkaniowej na terenach zajmowanych przez zieleń parkową, nadrzeczną, lasy, ogródki działkowe. Nie będzie zabudowywania działek w sąsiedztwie rejonów cennych przyrodniczo. Rada Miasta podjęła 11 uchwał o przystąpieniach do sporządzenia nowych, „zielonych” miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.

Czytaj na s. 3

Powiększ obraz: Na zdjęciu  widać fragment  parku Klecińskiego ze spacerującymi ludźmi z psem OLEKSANDR POLIAKOVSKY
Na zdjęciu widać fragment parku Klecińskiego ze spacerującymi ludźmi z psem

48 osiedli? OK, ale powinniśmy dostosować granice

Lubimy swoje osiedla, i choć komfort życia na większości z nich oceniamy nie najgorzej, to chcemy dalszych zmian. Czego dowiadujemy się z badań Departamentu Spraw Społecznych UMW?

Czytaj na s. 5

Powiększ obraz: Na zdjęciu widać Wrocław  z lotu drona JANUSZ KRZESZOWSKI
Na zdjęciu widać Wrocław z lotu drona

Sprawdź, gdzie trwa pozimowe usuwanie dziur

Łatanie ubytków, które powstały po zimie na wrocławskich ulicach, ruszyło pod koniec stycznia i trwa w najlepsze. Wystawiono już 195 zleceń na remonty uszkodzeń dróg o powierzchni ponad 7100 mkw. Koszt tych prac to ponad 2,5 mln zł. Sprawdźcie ulice, które są lub w najbliższym czasie będą naprawiane.

Czytaj na s. 7

Powiększ obraz: Na zdjęciu fragment ulicy ze świeżo wykonaną łatą bitumiczną ZDIUM WROCŁAW
Na zdjęciu fragment ulicy ze świeżo wykonaną łatą bitumiczną

Miał być antidotum, a mógł działać jak... placebo

Za ten lek ludzie gotowi byli płacić majątek. Miał być antidotum na zatrucia i chronić przed zarazą. Naukowcom z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu udało się zrekonstruować słynny teriak – medykament znany od starożytności i stosowany w całej Europie. Z ich ustaleń wynika jednak, że najprawdopodobniej było to placebo.

Czytaj na s. 9

Powiększ obraz: Na zdjęciu dr Danuta Raj z Katedry i Zakładu Farmakognozji i Leku Roślinnego UMW pokazuje  probówkę z odtworzonym lekiem TOMASZ WALÓW/UMW
Na zdjęciu dr Danuta Raj z Katedry i Zakładu Farmakognozji i Leku Roślinnego UMW pokazuje probówkę z odtworzonym lekiem

Trzonolinowiec - dom w powietrzu

Przechodząc ul. Kościuszki, trudno nie oprzeć się wrażeniu, że jeden z budynków jest wyjątkowy. Nie żeby spektakularnie. – Wygląda nieco jak blaszak – mówi jeden z mieszkańców. Jak coś, co miało być tylko zabawą w budowę dla chłopców z głębokiego PRL-u. Była to jednak śmiała koncepcja na skalę światową. Dziś zabytek, a dla lokatorów 44 mieszkań – dom. Muszą go opuścić na czas remontu. Opowiedzieli, za czym będą najbardziej tęsknić.

Czytaj na s. 10-11

Powiększ obraz: Na zdjęciu chłopiec  z miseczką z cukierkami na spotkaniu reporterki z mieszkańcami Trzonolinowca MAGDALENA PASIEWICZ
Na zdjęciu chłopiec z miseczką z cukierkami na spotkaniu reporterki z mieszkańcami Trzonolinowca

Odpady bywają niebezpieczne i... problematyczne

Rozpuszczalniki, farby, lakiery, żużel, leki i inne substancje, które są toksyczne, żrące czy wybuchowe zagrażają zdrowiu ludzi i zwierząt, a także niszczą środowisko naturalne. Kto powinien płacić za ich usuwanie z miasta? Polskie gminy domagają się zmian prawnych i zapewnienia finansowania tego zadania.

Czytaj na s. 17

Powiększ obraz: Na zdjęciu dwie osoby w kombinezonach,  maskach i rękawicach przy dwóch blaszanych beczkach  w kolorach niebieskim i zielonym SHUTTERSTOCK
Na zdjęciu dwie osoby w kombinezonach, maskach i rękawicach przy dwóch blaszanych beczkach w kolorach niebieskim i zielonym

Co słychać na wrocławskich osiedlach?

MUCHOBÓR MAŁY: Architekt krajobrazu: z technika będzie inżynier

Porozumienie o współpracy pomiędzy Zespołem Szkół nr 3 z ul. Szkockiej we Wrocławiu a nowo powstałym na uczelni Wydziałem Gospodarki Przestrzennej i Architektury Krajobrazu -podpisane!

LEŚNICA: Uspokojenie ulicy Średzkiej po konsultacjach

Urząd Miejski Wrocławia przywraca pierwotną organizację ruchu na ulicy Średzkiej, zapowiadając kompleksowe rozwiązania w przyszłości. Jak wskazują analizy i głosy mieszkańców, połowiczne uspokojenie ruchu się nie sprawdziło.

Czytaj na s. 13

Ponadto w najnowszym numerze biuletynu

• Nagroda Magnolia za superprace magisterskie
  • Straż Miejska potrzebuje 20 rekrutów
  • Zajęcia architektoniczne w duchu Maksa Berga
  • Tramwaj wygodny przy wsiadaniu
  • ROZMOWA NUMERU. Wrocław pamiętał o święcie Litwinów 16.02
  • HITSTORIE. Ołbińskie opactwo, które zniknęło z dnia na dzień
  • Jagodno. Dobre czasy się zaczęły i będą trwały
  • Startuje cykl Startup WRO Meetup 2024
  • Wrocławiu, co czytasz? Jakich autorów?
  • SPORT. Wystrzelała sobie drogę do Paryża
  • WYDARZENIA i KRZYŻÓWKA NRU 169

Sprawdź, gdzie dostać drukowany biuletyn wroclaw.pl

[KLIKNIJ TUTAJ]