3. Wrocław się szczepi
  4. Koronawirus we Wrocławiu [SERWIS SPECJALNY]
  6. 186 mln zł na zakup sprzętu dla uczniów i nauczycieli

W ramach programu „Zdalna szkoła” wszystkie gminy oraz powiaty mogą wnioskować o sfinansowanie zakupu laptopów, tabletów oraz dostępu do internetu dla uczniów, którzy nie posiadają sprzętu umożliwiającego im realizację zdalnych lekcji. Co ważne, każdy poprawnie wypełniony wniosek będzie rozpatrzony pozytywnie.

W związku trudną sytuacją epidemiologiczną zostały zamknięte wszystkie szkoły i placówki oświatowe. Uczniowie mogą korzystać ze zdalnych lekcji i egzaminów on-line. Jednak nie wszyscy mają taką możliwość. Dlatego od 1 kwietnia samorządy mogą wnioskować o dofinansowanie sprzętu i internetu, dla dzieci i nauczycieli.

Działanie jest finansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.

Jak złożyć wniosek?

Ze strony cppc.gov.pl należy pobrać wniosek, a następnie wypełnić go. We wniosku trzeba podać:

• dane adresowe gminy/powiatu,
  • informacje o tym, ile szacunkowo wsparcie obejmie szkół, nauczycieli lub uczniów (można wskazać przedział),
  • informacje o cenie jednostkowej za jeden produkt, liczbie sztuk, a także przeznaczeniu i parametrów sprzętu.

Warto pamiętać, że komputery, laptopy czy tablety nie są jedynymi zakupami możliwymi do sfinansowania. Sfinansować można również potrzebne oprogramowanie, ubezpieczenia sprzętu, mobilnego dostępu do internetu lub innych uzasadnionych wydatków (w tym akcesoria).

Gdy wypełnimy wniosek można przejść do aplikacji, w której załączamy wypełniony plik. Następnie czekamy już tylko na decyzję.

Warto wiedzieć

• Wysokość dofinansowania będzie zależała od tego, w której ze wskazanych kategorii znajduje się gmina lub powiat.
  • Sugerowana cena jednego komputera lub laptopa nie powinna przekroczyć 3 500 zł, a tabletu 1 500 zł.
  • Jeśli taki sprzęt zakupiono po 16 marca 2020 roku, to można go ująć we wniosku o dofinansowanie.
  • W ciągu 6 miesięcy od otrzymania grantu JST będzie musiała złożyć raport rozliczający poniesione wydatki.

Wsparcie edukacji nadal jest potrzebne

186 mln zł to duża kwota, ale są ograniczenia i największe gminy - jak choćby miasta wojewódzkie mogą aplikować o 100 000 zł, czyli Wrocław może kupić z rządowego programu 28 laptopów na całe miasto. Dlatego tak ważne jest wsparcie, które płynie z innych źródeł. Sprzęt dla najbardziej potrzebujących dzieci i młodzieży, przekazał już Wrocławski Park Technologiczny, Techland. Powstała również specjalna grupa na Facebook'u, która jest ukierunkowana na wsparcie dzieci, które nie mają odpowiedniego sprzętu do nauki. Na grupie Widzialna ręka-komputery dla dzieci Wrocław można zgłosić, że chcemy przekazać sprzęt dla najbardziej potrzebujących.