4. Wykonaj bezpłatnie cytologię. Okazja dziś pod Galerią Wroclavia
Zdjęcie ilustrujące badanie piersi fot. AdobeStock
Zdjęcie ilustrujące badanie piersi

Rocznie w Polsce rejestruje się ok. 19 tys. nowych zachorowań na raka piersi. Warto się badać! Szczególnie przypominamy o tym w październiku – miesiącu świadomości raka piersi. Wrocławianki mogą nauczyć się samobadania i skonsultować się bezpłatnie w 10 punktach w mieście. A w piątek 28 października skorzystać z badania w cytobusie pod Galerią Wroclavia.

„Co roku robisz przegląd samochodu. Zrób przegląd swojego podwozia, a przy okazji sprawdź zderzaki” – tak na swoim blogu apeluje wrocławianka Anuk, od kilku lat zwycięsko walcząca z rakiem piersi. Bo im wcześniej wykryty jest nowotwór, tym większa szansa na pokonanie go. W 2020 roku na 100 tysięcy Polek 40 zmarło z powodu tego raka.

Nauka samobadania piersi – wczesne wykrywanie

Od 25 lat wrocławianki uczestniczą w profilaktycznym programie wczesnego wykrywania raka piersi. Edukacja prowadzona w Punktach Edukacji Zdrowotnej zapewnia naukę samobadania piersi, konsultacje onkologiczne i badania diagnostyczne (USG piersi, mammografia), dla tych kobiet, u których występują zmiany w gruczole piersiowym. Rocznie z edukacji zdrowotnej korzysta ok. 3600 kobiet.

Nie każdy guzek w piersi jest rakiem, jednak nie zwlekajmy z kontrolą i badaniami u specjalistów. Wykonywane systematycznie, co miesiąc samobadanie piersi, połączone z okresową diagnostyką specjalistyczną gwarantuje wczesne wykrycie zmian chorobowych i zapobiega rozwojowi raka piersi.
apeluje Joanna Nyczak, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMW

Podczas nauki samobadania piersi kobiety otrzymują książeczkę, w której co miesiąc wpisują wyniki badania. W 2021 r. z programu skorzystało ok. 8600 kobiet, w tym z edukacji zdrowotnej 3600 kobiet. Wykonano 2482 badania USG, 1545 mammografii. Zmiany chorobowe wykryto u 294 kobiet, w tym podejrzenie raka piersi – u 34 pań.

Kobiety obciążone rodzinnie nowotworem piersi mają możliwość skorzystania z porad lekarza genetyka. Na każdym etapie programu zapewniony jest dostęp do psychologa. W programie mogą brać udział kobiety w każdym wieku, ale wyłącznie mieszkanki Wrocławia. Do Punktów Edukacji Zdrowotnej nie trzeba się rejestrować, nie obowiązuje też rejonizacja. Nauka samobadania połączona jest z badaniem piersi, które wykonuje pielęgniarka lub położna.

Wykaz Punktów Edukacji Zdrowotnej

Wrocławianki mogą zgłosić się na naukę samobadania i konsultacje do tych punktów:

• Przychodnia Kosmonautów, ul. Horbaczewskiego 35, pt. w godz. 14.00–17.00
  • Przychodnia Grabiszyn, ul. Stalowa 50, pon. w godz. 9.00-11.00
  • NZOZ Biogenes, pl. Bzowy 1, czw. w godz. 11.00-13.00
  • NZOZ Rondo-Med, ul. Powst. Śl. 118/122, pon. w godz. 14.30-16.30 i wt. w godz. 15.00-17.00
  • CM Medix, pl. Hirszfelda 17, śr. w godz. 10.00-15.00, pt. w godz. 10.00-15.00
  • EMC Instytut Medyczny, ul. Pabianicka 25, czw. w godz. 13.30-15.30
  • CM Dobrzyńska, ul. Dobrzyńska 21/23, III p., pok. 329, śr. w godz. 15.30-17.30
  • Przychodnia Stare Miasto, pl. Dominikański 6, jeden pon. w miesiącu w godz. 8.00-12.00 (tel. 71 344 43 63),
  • NZOZ Medicor, ul. Trzebnicka 88, pon. w godz. 11.00-13.00
  • Przychodnia Provita, ul. Bierutowska 63, wt. w godz. 14.45-16.45.

Cytobus przed Wroclavią 28 października – warto skorzystać i się przebadać

Przed galerią Wroclavia w piątek 28 października stanie cytobus. Kobiety będą mogły w nim bezpłatnie przeprowadzić badania cytologiczne. Pojazd znajdziemy przed wejściem Dąb w godz. 12.00-20.00 w ramach kampanii #RakChadzaWspak Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu.

Pierwsze badanie mammograficzne powinno być wykonane po ukończeniu 40 lat. Po 50. roku życia najlepiej wykonywać je co rok.

Źródło: materiały organizatorów