4. Most św. Antoniego w centrum Wrocławia pozostanie zamknięty przez kolejne miesiące. Trzeba zbudować nowy

Błażej Organisty,

Na zdjęciu: wejście na zamknięty most Św. Antoniego nad fosą miejską w centrum Wrocławia Błażej Organisty

Uszkodzona przez drzewo Kładka św. Antoniego, rozciągnięta nad fosą w pobliżu placu Jana Pawła II, jest zamknięta od czerwca. Eksperci stwierdzili, że nie nadaje się do remontu. Konieczna jest budowa nowego mostu. Potrzeba na to kilku milionów złotych. Pieniądze się znajdą, ale najwcześniej w przyszłym roku.

27 czerwca na drewnianą Kładkę św. Antoniego runął konar starego drzewa, uszkadzając balustradę i konstrukcję przeprawy. Od tego dnia most łączący Promenadę Staromiejską z Podwalem pozostaje zamknięty.

Niestety okazało się, że uszkodzenia są poważne. Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu zlecił ekspertyzę, która wykazała, że most musi zostać ściągnięty znad fosy w całości i zbudowany na nowo. Szacunkowy koszt to 3 miliony złotych.

Pieniądze na budowę mają być zarezerwowane w przygotowywanym budżecie miasta na przyszły rok, który będzie zatwierdzony w grudniu.

Kładkę zapisano w projekcie budżetu jako inwestycja konieczna do realizacji, przy czym zawsze może okazać się, że radni wskażą coś bardziej pilnego. Zadanie wstępnie ma być realizowane w 2023 roku.
Tomasz Sikora z Urzędu Miejskiego Wrocławia

Zamknięta Kładka św. Antoniego to wykonana w 1948 roku replika poprzedniego mostu w tamtym miejscu. Gruntowny jej remont miał miejsce w roku 1985. Na przełomie lat 2009 i 2010 most został zamknięty z powodu złego stanu technicznego i ponownie otwarty w roku 2011.

Most jest nad fosą miejską na wysokości ulicy Świętego Antoniego.