4. Zakończyły się Dni w Diecezjach

Kilkanaście tysięcy młodych z prawie 40 krajów z 5 kontynentów wybrało archidiecezję wrocławską na miejsce bezpośredniego przygotowania się na spotkanie z papieżem Franciszkiem. Msza św. w Trzebnicy była ostatnim punktem programu Dni w Diecezjach.

Dni w Diecezjach – Wrocław

Każda z zagranicznych grup, które przyjeżdżają do Polski na ŚDM, wybrała sobie jedną z diecezji na przeżywanie Dni w Diecezjach. Archidiecezję wrocławską wybrało niespełna sto grup, z prawie 40 krajów z 5 kontynentów.

Najliczniejszą grupą byli Hiszpanie, głównie młodzież z archidiecezji madryckiej. Wrocław wybrała też bardzo liczna grupa Francuzów. Dużą reprezentację młodzieży wysłała do nas także Kolumbii ze stołecznej archidiecezji z Bogoty.

Przyjechali do nas także nasi zachodni sąsiedzi, a z Europejczyków gościliśmy także Szwajcarów, Włochów, Ukraińców, Węgrów, Rosjan, Brytyjczyków oraz młodych ze Słowenii, Rumunii, Albanii i Luksemburga. Wrocław odwiedzili także mieszkańcy Gruzji, Kanady, Kolumbii, Meksyku, USA, Korei, Taiwanu, Filipin, Ekwadoru, Australii, Chin, Argentyny, Brazylii, Ghany czy Senegalu.

Na kilka Dni w Diecezjach przyjechali do nas także mieszkańcy tak egzotycznych krajów jak Nowa Kaledonia na Oceanie Spokojnym czy Gwinea Bissau z Afryki.

W stolicy Dolnego Śląska, ale także w okolicznych miejscowościach, pielgrzymi mieszkali głównie u rodzin, z którymi zawiązali przyjaźnie i podczas odjazdu nie obyło się bez łez wzruszenia. Kulminacyjnym dniem Dni w Diecezjach we Wrocławiu była sobota 23 lipca. Młodzi z całego świata przechodzili przed południem przez Bramę Miłosierdzia we wrocławskiej archikatedrze, uczestniczyli w kilkudziesięciu wydarzeniach duchowych i wspólnie z metropolitą wrocławskim odmówili modlitwę „Anioł Pański”. Po południu spotkali się wszyscy na Stadionie Wrocław na koncercie „Singing Europe”. Ostatni dzień pobytu w naszej archidiecezji młodzież spędziła w Trzebnicy. W sanktuarium św. Jadwigi uczestniczyli we mszy św. sprawowanej pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego. Po mszy wszyscy uczestnicy pojechali do Krakowa.

Światowe Dni Młodzieży – Kraków 2016

Ograniczenia w ruchu w stolicy Małopolski oraz w okolicznych miejscowościach trwają już od 23 lipca. Planując wyjazd do Krakowa własnym samochodem, można wcześniej sprawdzić ograniczenia w ruchu, zamknięte ulice, wyznaczone parkingi na stronach krakowskiego magistratu: kliknij.

Władze miasta apelują do przyjeżdżających własną komunikacją o wcześniejsze sprawdzenie organizacji ruchu w mieście i korzystanie z komunikacji zbiorowej. Kraków będzie podzielony komunikacyjnie na trzy strefy i dodatkowo dwie strefy zamknięte, dlatego bez odpowiednich identyfikatorów w pewne części miasta po prostu nie wjedziemy.
Kraków przygotował także informacje i mapy dla pielgrzymów. Warto przed wyjazdem sprawdzić, gdzie można zaparkować samochód, a gdzie będzie trzeba podejść piechotą.

Z Wrocławia do Krakowa – jak dojechać?

Jeśli nie jesteśmy zarejestrowani na Światowe Dni Młodzieży, będzie istniała pewna możliwość uczestnictwa w wydarzeniach centralnych z Ojcem Świętym także bez rejestracji na ŚDM. Podczas spotkań na Błoniach (czwartek, piątek) większość miejsc w sektorach będzie zarezerwowana dla pielgrzymów zarejestrowanych. Dla pozostałych uczestników, którzy nie dokonają rejestracji, przewidziane są miejsca w sektorach zewnętrznych (otwartych) oraz w Parku Jordana. Na Błoniach dla osób niezarejestrowanych nie przewiduje się jednak kart wstępu. Bardziej otwarty charakter będą miały spotkania z papieżem na Campus Misericordiae w Brzegach (sobota, niedziela). Również tutaj młodzież, która będzie zarejestrowana na ŚDM, otrzyma w pakiecie pielgrzyma karty wstępu do sektorów bliżej ołtarza. Będzie także dystrybucja darmowych kart wstępu dla pielgrzymów niezarejestrowanych. Karta umożliwi wejście do konkretnego sektora zarówno na sobotnie czuwanie, jak i na niedzielną Eucharystię.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad opublikowała na swoich stronach także mapę rekomendowanych dróg dojazdowych do Krakowa na ŚDM. Dla jadących z Wrocławia najlepsza ma być autostrada A4, ale została też wyznaczona droga S8 w kierunku Sycowa, Kępna i dalej DK11 do Kluczborka i Lublińca. Później można wybrać DK46 w kierunku Częstochowy i DK1 w kierunku A4.

Przypomnijmy, że aby ograniczyć utrudnienia w okresie wakacyjnym, do końca sierpnia pomiędzy węzłami Brzezimierz i Brzeg na autostradzie A4 nie będą prowadzone prace remontowe. Roboty drogowe wznowione zostaną na początku września. Całkowite zakończenie prac planowane jest na połowę października 2016 (czytaj więcej).

Zarejestrowani uczestnicy ŚDM mogą skorzystać ze specjalnej oferty PKP Intercity Bilet ŚDM Kraków 2016. Bilet obejmuje 3 jednorazowe przejazdy bezpośrednimi pociągami TLK lub IC w klasie 2 w wagonach z miejscami do siedzenia w dowolnej relacji za 149 zł. Z oferty można skorzystać przy przejazdach między 16 lipca a 15 sierpnia 2016 r. – warunkiem jest zarejestrowanie się na ŚDM i posiadanie numeru pielgrzymka. Bilet ŚDM Kraków 2016 można kupić wyłącznie poprzez internetowy system sprzedaży e-IC.

Przyjeżdżając na dworzec w Krakowie, należy pamiętać, że i tu organizacja ruchu pieszego będzie zmieniona i nie warto przyjeżdżać na pociąg na ostatnią chwilę.