wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 15°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Wyprawka Wrocławska dla rodziców z Cyfrowym Elementarzem

Wrocławska Wyprawka, źródło: WCRS

Od 1 kwietnia rodzice odbierający Wyprawkę Wrocławską znajdą w pakiecie powitalnym nowy podarunek – Cyfrowy Elementarz. To unikatowe narzędzie, które ma uświadomić rodzicom, że o „higienę cyfrową”, czyli o bezpieczne korzystanie z nowych technologii i narzędzi komputerowych, należy dbać od samego początku życia dziecka.

Reklama

Cyfrowy Elementarz składa się z planszy edukacyjnej, do której dołączone zostały kolorowe magnesy (można je zarówno układać na planszy, jak i przyczepić np. na lodówkę - przyp. red.) oraz poradnika dla rodziców. Rodzice przeczytają w nim nie tylko o tym, jak mogą wspierać swoje dziecko w bezpiecznym korzystaniu z nowych technologii, lecz także o tym, jak sami mogą wzmacniać swoje dobre nawyki pozwalające zachować tzw. „higienę cyfrową” osobom dorosłym.

Elementarz ma bardzo atrakcyjną formę graficzną i został zaprojektowana tak, by poprzez zabawę edukować zarówno dzieci, jak i rodziców.

Wrocławska Wyprawka z roku na rok wzbogacana jest o nowe elementy - tym razem o Cyfrowy Elementarz, źródło WCRS

Wrocławski Informator Rodzinny

Projekt powstawał w drodze konsultacji z ekspertami. Wśród nich była też psycholożka, Magdalena Duszyńska, która od lat prowadzi indywidualne porady oraz warsztaty z bezpieczeństwa w świecie cyfrowym (m.in. z obszaru cyberprzemocy i cyberuzależnień).

– W Cyfrowym Elementarzu znajdują się informacje, które będą swego rodzaju nawigacją w pierwszych latach życia dzieci, o tym jak internet może wpływać na życie maluchów. Dzięki tym wskazówkom rodzice będą w stanie chronić dzieci przed negatywnymi skutkami internetu – podkresla psycholożka, Magdalena Duszyńska.  

Głównym elementem wyprawki jest Wrocławski Informator Rodzinny, czyli kompendium, w którym rodzice znajdą wszelkie potrzebne informacje na temat wsparcia miasta, świadczeń rodzinnych, żłobków i klubów dziecięcych, miejsc rozwoju dla rodziców i wrocławskiej oferty kulturalnej. Informator zbiera także w jednym miejscu najważniejsze adresy i telefony opieki nocnej oraz świątecznej, aptek całodobowych i poradni rodzinnych. 

Czytaj więcej:

Gdzie odebrać? 

Wrocławską Wyprawkę, jako pakiet powitalny, otrzymują rodzice lub opiekunowie prawni dzieci wrocławskich urodzonych po 1 stycznia 2019 r. Na przestrzeni lat pakiet ten ulega zmianom – jest wzbogacany o nowe elementy. Od 1 kwietnia 2021 r. pojawi się w niej cyfrowy elementarz przygotowany z myślą o niemowlętach i ich opiekunach.

  • Wyprawkę Wrocławską rodzice lub opiekunowie prawni otrzymają podczas odbioru odpisu aktu urodzenia dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego
  • lub we Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego (jeżeli dziecko urodziło się poza Wrocławiem, a rodzice składają deklarację podatkową we wrocławskich Urzędach Skarbowych oraz kiedy rodzice posiadają jedynie odpis aktu urodzenia w wersji elektronicznej po rejestracji dziecka na platformie ePUAP).

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama