wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 12°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

21 października odbędą się wybory samorządowe

Wybory samorządowe odbędą się 21 października. Rozporządzenie w sprawie terminu wyborów zostało opublikowane 14 sierpnia w Dzienniku Ustaw. Wraz z ogłoszeniem rozporządzenia rusza kampania wyborcza.

Reklama

Zgodnie z zarządzeniem premiera Mateusza Morawieckiego, które opublikowano 14 sierpnia w Dzienniku Ustaw, wybory samorządowe w 2018 roku odbędą się w niedzielę 21 października. Oznacza to, że druga tura w wyborach na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast odbędzie się 4 listopada.

Wybory samorządowe 2018. Od 14 sierpnia można tworzyć komitety

Od 14 sierpnia partie polityczne, koalicje, stowarzyszenia, organizacje społeczne i sami wyborcy mogą tworzyć komitety wyborcze. Należy je zgłosić w zależności od rodzaju do Państwowej Komisji Wyborczej lub właściwego komisarza wyborczego.

Nastepnie komitety wyborcze zgłaszają swoich kandydatów. Formalnie od momentu ogłoszenia aktu zarządzenia wyborów rusza też kampania wyborcza.

W wyborach samorządowych uprawnieni do głosowania wybierają swoich przedstawicieli do rad gmin, powiatów, sejmików wojewódzkich, a także wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

We Wrocławiu o fotel prezydenta miasta powalczą: Marta Lempart, Mirosława Stachowiak-Różecka, Małgorzata Tracz, Robert Butwicki, Jerzy Michalak i Jacek Sutryk.

Dłuższa kadencja 

Według znowelizowanego w tym roku Kodeksu wyborczego kadencja organów samorządu terytorialnego została wydłużona z 4 do 5 lat.

Nowe przepisy wprowadziły też między innymi dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Z kolei jednomandatowe okręgi wyborcze zostały ograniczone do wyborów rad gmin, gdzie liczba mieszkańców nie przekracza 20 tysięcy osób.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama