3. Wybory samorządowe 2018 we Wrocławiu
  4. Jak głosować? Nowa definicja „krzyżyka” i karty do głosowania

Nowa ordynacja wyborcza, uchwalona w 2017 r., będzie obowiązywać w wyborach samorządowych 2018. Zmiany dotyczą m.in. zgłaszania kandydatów i sposobu liczenia głosów.

Zmiany w ordynacji wyborczej 2018

• W każdym obwodzie funkcjonowała będzie obwodowa komisja wyborcza ds. przeprowadzenia głosowania w obwodzie oraz obwodowa komisja wyborcza ds. ustalenia wyników głosowania w obwodzie.
  • Zmienia się definicja „krzyżyka”. Ustawodawca mówi, że są to co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki.
  • Głosowanie korespondencyjne dostępne będzie tylko dla osób z orzeczoną niepełnosprawnością.
  • Kandydat na prezydenta miasta, wójta i burmistrza nie może startować również do rady powiatu ani sejmiku.
  • Komitety wyborcze mogą wystawić maksymalnie o dwóch kandydatów więcej, niż jest miejsc na liście.
  • Prezydent miasta będzie mógł rządzić gminą maksymalnie przez dwie kadencje.
  • Kadencja samorządów została wydłużona z 4 do 5 lat.

„Krzyżyk” w kratce

Przy nazwisku kandydata nie musi już być krzyżyk w kratce.Wyborca głosuje na określonego kandydata, stawiając na karcie do głosowania znak „x”. Ustawodawca mówi, że są to co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki.

Karty do głosowania

Karta do głosowania to nie musi już być książeczka, tak jak to było dotychczas.

– Zgodnie z uchwałą PKW z dnia 27 sierpnia br. będzie to „jednostronnie zadrukowana karta”, której format będzie zależał od liczby list (do 6 list kandydatów w okręgu – A4, powyżej 6 do 15 list- format A3 i powyżej 16 do 20 - format B2. Książeczka pojawi się wtedy, kiedy będzie większa liczba list niż 20. We Wrocławiu będzie to najprawdopodobniej największy format karty jednostronicowej – mówi Agnieszka Koczapska, kier. Sekretariatu Miejskiego Biura Wyborczego we Wrocławiu.

Głosowanie do Rady Miejskiej Wrocławia

Głos ważny:

• głosować można tylko na jedną listę kandydatów, stawiając znak „X” (co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki) w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego kandydata z tej listy, przez co wskazuje się jego pierwszeństwo do uzyskania mandatu.

Przyczyną nieważności głosu jest:

• postawienie znaku „X” w kratkach obok nazwisk kandydatów umieszczonych na więcej niż jednej liście,
  • niepostawienie znaku „X” w żadnej kratce,
  • postawienie znaku „X” w kratce wyłącznie przy nazwisku kandydata z listy unieważnionej przez gminną komisję wyborczą.

Nieważne są karty do głosowania inne niż urzędowo ustalone lub nieopatrzone pieczęcią obwodowej komisji wyborczej ds. przeprowadzenia głosowania w obwodzie.

Głosowanie do Sejmiku Województwa Dolnośląskiego

• niepostawienie znaku „X” w żadnej kratce,
  • postawienie znaku „X” w kratce wyłącznie przy nazwisku kandydata z listy unieważnionej przez wojewódzką komisję wyborczą.

Głosowanie na prezydenta Wrocławia

Głos ważny:

• głosować można tylko na jednego kandydata, stawiając znak „X” (co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki) na karcie do głosowania w kratce z lewej strony obok nazwiska kandydata.

Przyczyną nieważności głosu jest:

• postawienie znaku „X” w kratce przy nazwisku więcej niż jednego kandydata,
  • niepostawienie znaku „X” w żadnej kratce,
  • postawienie znaku „X” w kratce wyłącznie przy nazwisku kandydata skreślonego przez gminną komisję wyborczą.

II tura głosowania na prezydenta miasta, wójta, burmistrza

Przyczyną nieważności głosu jest:

• postawienie znaku „X” w kratce przy nazwisku więcej niż jednego kandydata
  • niepostawienie znaku „X” w żadnej kratce