3. Wybory samorządowe 2018 we Wrocławiu

Jacek Sutryk prezydentem Wrocławia [WYNIKI]

Jarek Ratajczak, Patryk Załęczny, Redakcja www.wroclaw.pl,

Jacek Sutryk, podczas wieczoru wyborczego 21 października 2018 r. wroclaw.pl
Jacek Sutryk, podczas wieczoru wyborczego 21 października 2018 r.

Jacek Sutryk z Koalicji Obywatelskiej wygrał w I turze wybory prezydenckie we Wrocławiu. Oficjalne wyniki wyborów we Wrocławiu Miejska Komisja Wyborcza podała we wtorek wieczorem, 22 października.

Jacek Sutryk z Koalicji Obywatelskiej wygrał, w I turze wybory prezydenckie we Wrocławiu.

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk

Po podliczeniu głosów ze wszystkich 309 obwodowych komisji wyborczych we Wrocławiu, Jacek Sutryk (KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY PLATFORMA.NOWOCZESNA KOALICJA OBYWATELSKA) uzyskał poparcie 129 669 wyborców, co stanowi 50.20% głosów. Oficjalne dane przedstawiła również Państwowa Komisja Wyborcza

Wynik wyborów na prezydenta Wrocławia

L.p.

Nazwisko i Imiona

Wiek

Wykształcenie

Miejsce zamieszkania

Liczba głosów oddanych na kandydata

% głosów

ZBOROWSKI Artur Robert

wyższe humanistyczne

Nie

Liczba mieszkańców – 585.153. Liczba uprawnionych do głosowania – 478.662. Liczba obwodów – 309 (w tym 27 obwody odrębne).

Jacek Sutryk – socjolog, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego, doktorant w Kolegium Ekonomiczno-Społecznym Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, wykładowca w Wyższej Szkole Pedagogicznej im. Janusza Korczaka w Warszawie.

Zaangażowany społecznie: przewodniczył Radzie Pomocy Społecznej, dyrektor Wspólnoty Roboczej Związków Organizacji Socjalnych w Warszawie – NGO zrzeszająca ponad 800 organizacji socjalnych z całej Polski, wiceszef Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Dyrektorów Samorządowych Ośrodków Pomocy Społecznej, działał w Zarządzie Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych, współorganizator krajowych i międzynarodowych konferencji z zakresu polityki społecznej. Na co dzień współpracuje z organizacjami socjalnymi z całej Polski.

Przez 4 lata dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu. Od 2011 r. pełnił funkcję dyrektora Departamentu Spraw Społecznych. Odpowiadał za współpracę z organizacjami pozarządowymi, zdrowie, pomoc społeczną, partycypację społeczną, sport i rekreację, kulturę. Od urodzenia wrocławianin, czas wolny spędza aktywnie, gra w tenisa, biega, jeździ rowerem. Kibic wrocławskiej drużyny żużlowej, wrocławskich siatkarek i koszykarek.

Wybory samorządowe 2018. Głosowanie zakończone

Pierwsze plany prezydenta elekta

W środę, 24 października, Jacek Sutryk spotkał się z dziennikarzami i przedstawił swoje najbliższe działania.

– Prawie 130 tys. głosów wrocławianek i wrocławian zadecydowało o tym, że będę prezydentem Wrocławia wybranym w I turze. Chciałbym wszystkim bardzo serdecznie podziękować i prosić o zaufanie tych, którzy głosowali na moich kontrkandydatów. Ich w najbliższym czasie będę chciał przekonać do swojego programu. Ponadto, chciałbym pogratulować wszystkim nowym radnym miejskim, z którymi wspólnie będę troszczył się o miasto przez najbliższych 5 lat. Gratulacje należą się także radnym wojewódzkim. Wielokrotnie już podkreślałem, że nie ma silnej stolicy Dolnego Śląska bez silnego regionu i odwrotnie. Jestem gotowy na owocną współpracę – mówi wybrany na nowego prezydenta Wrocławia Jacek Sutryk.

fot. Patryk Załęczny

Nazwiska nowych współpracowników Jacka Sutryka poznamy niebawem. Obecnie trwają rozmowy, których owocem będzie nowy skład wiceprezydentów Wrocławia.

– Trwają rozmowy z potencjalnymi współpracownikami, jednak potrzebujemy jeszcze trochę czasu, aby oficjalnie przedstawić ich nazwiska opinii publicznej. Personalia są ważne, jednak przede wszystkim liczy się kryterium fachowości i dobra wspólnego, a na końcu przynależność partyjna. Należy pamiętać, że w polskim ustroju samorządowym prezydent ma bardzo silną pozycję i to on na końcu trzyma pióro, podejmując ostateczne decyzje. Tak samo będzie w tym przypadku – dodaje Jacek Sutryk.

Jak będą wyglądały pierwsze dni nowego prezydenta Wrocławia? – Na początku z pewnością chciałbym odpowiednio zorganizować urząd i dostosować go w kontekście struktury do nowych wyzwań i zadań. Zrobię inwentaryzację, z której będą wynikały działania, które należy podjąć w pierwszej kolejności. Oczywiście, od razu przystąpię także do realizacji swojego programu wyborczego – twierdzi prezydent elekt Jacek Sutryk.