4. Wszystko o Radzie Miejskiej Wrocławia [NOWY BIULETYN]
Na zdjęciu dwie członkinie Młodzieżowej Rady Miasta Wrocławia przy panelu do głosowania w sali sesyjnej Rady Miejskiej Wrocławia MAREK KSIĘŻAREK

Wszystko o Radzie Miejskiej Wrocławia - i to nie o jednej, lecz dwóch, bo w naszym mieście działa nie tylko RMW, ale też Młodzieżowa Rada Miasta Wrocławia. W nowym biuletynie piszemy o tym, do kiedy mieszkańcy muszą opuścić Trzonolinowiec. Podajemy program 44. Przeglądu Piosenki Aktorskiej. Przypominamy sukcesy wrocławskiego zoo z roku 2023. Informujemy też o ciekawym przedmiocie na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu - drzemkologii stosowanej.

Dobiega końca VIII kadencja Rady Miejskiej Wrocławia. W ciągu tych 5 lat Wrocław przeżył strajk nauczycieli, pandemię koronawirusa i wybuch wojny w Ukrainie. W obliczu tych kryzysów trzeba było zarządzać miastem tak, by jakość życia mieszkańców mimo to nie pogorszyła się. Wrocław jest dziś zupełnie innym miastem niż 5 lat temu, choć kierunku tej zmiany nikt w 2018 roku nie mógł przewidzieć.

Mieszkańcy opuszczą Trzonolinowiec

Urząd Miejski Wrocławia zaproponuje lokale zastępcze wszystkim mieszkańcom Trzonolinowca. W ekspertyzie Politechniki Wrocławskiej podano daty, do których mieszkańcy muszą opuścić budynek. Na pewno musi on przejść remont.

Czytaj na s. 3

Powiększ obraz: Trzonolinowiec to charakterystyczny budynek, stojący przy skrzyżowaniu ul. Kościuszki i Dworcowej we Wrocławiu TOMASZ HOŁOD

Urzędnicy dostarczą decyzję podatkową do domu

Od 8 lutego do 1 marca 225 tys. mieszkańców Wrocławia otrzyma decyzje w sprawie wymiaru podatków: od nieruchomości, leśnego i rolnego. Będą one doręczane pod wskazane przez podatników adresy osobiście przez pracowników Urzędu Miejskiego Wrocławia. Po 1 marca zostaną wysłane pocztą. Termin płatności to 14 dni.

Czytaj na s. 4

Powiększ obraz: Na zdjęciu starsza para na sofie patrząca w ekran laptopa. Opłatę decyzji podatkowej można dokonać przez internet ADOBE STOCK

Będą kolejne stacje kolejowe w mieście

Wrocław od lat stara się o nowe przystanki kolejowe. Dzięki nim zarówno wrocławianie, jak i mieszkańcy okolicznych miejscowości, zyskaliby lepsze możliwości przemieszczania się komunikacją zbiorową. Sprawdzamy plany głównego rozgrywającego: spółki PKP PLK.

Czytaj na s. 6

Powiększ obraz: Na zdjęciu pociąg Kolei Dolnośląskich na torach w pobliżu stacji Wrocław - Mikołajów TOMASZ HOŁOD

Oni stanowią prawo w mieście

Od 2018 r. wybory samorządowe odbywają się co 5 lat. Ta kadencja została jednak wydłużona do wiosny 2024, by uniknąć kumulacji wyborów parlamentarnych i samorządowych, które odbyły się jesienią 2023 r. Wiedzieliście, że we Wrocławiu działają dwie rady: RAda Miejska Wrocławia i Młodzieżowa Rada Miasta Wrocławia?

Czytaj na s. 10-11

Powiększ obraz: Na zdjęciu członkowie Młodzieżowej Rady Miasta Wrocławia z Sergiuszem Kmiecikiem, przewodniczącym Rady Miejskiej Wrocławia MAREK KSIĘŻAREK

Świetny rok w ZOO Wrocław, oby 2024 był podobny

Najwyższy w historii przychód, wysoka frekwencja, nowe inwestycje, nagrody i sukcesy hodowlane – taki był rok 2023 dla wrocławskiego zoo. Popularnością cieszyło się kino wirtualnej rzeczywistości i ogród świateł Dzika Afryka. Plany? Latem otwarcie nowej lwiarni, a jesienią – świętowanie 10-lecia Afrykarium.

Czytaj na s. 14

Powiększ obraz: Na zdjęciu osoby uczestniczące w biegu charytatywnym Wild Run w roku 2023 - w strojach sportowych, na trasie ZOO WROCŁAW

Drzemka na zaliczenie na Uniwersytecie Medycznym

Studenci UMed mają nietypowe zajęcia – drzemkologię stosowaną. Ściągają buty, odkładają telefony, nakrywają śpiworem i zasypiają. To ma nauczyć ich, jak radzić sobie ze zmęczeniem w szpitalnych realiach. O tym, dlaczego tak ważne jest efektywne wypoczywanie Magdzie Pasiewicz opowiada Maria Kmita, która prowadzi zajęcia.

Czytaj na s. 16

Powiększ obraz: Na zdjęciu leżący w śpiworach na podłodze w sali wykładowej studenci Uniwersytetu Medycznego w Wrocławiu TOMASZ WALÓW

Przegląd Piosenki Aktorskiej - znamy program

Tegoroczna 44. edycja Przeglądu Piosenki Aktorskiej startuje 15.03 i potrwa do 24.03. Sprzedaż biletów rusza 10.02 o godz. 10. Kupimy je w kasie albo przez stronę festiwalową. Zobaczcie program 44. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.

Czytaj na s. 18

Powiększ obraz: Na zdjęciu Cezary Studniak, dyrektor artystyczny Przeglądu Piosenki Aktorskiej, podczas konferencji prasowej 6.02 w Teatrze Muzycznym Capitol TOMASZ HOŁOD

Co słychać na wrocławskich osiedlach?

MUCHOBÓR WIELKI: Wyruszcie po przygodę dla małych i dużych

Na skwerku przy ul. Meissnera Zarząd Zieleni Miejskiej tworzy właśnie nowy plac zabaw – Muchoborski Zakątek Przygody. To projekt, który mieszkańcy wybrali w głosowaniu Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.

SOŁTYSOWICE: Leniwiec Lagun zaprasza do klubu czytelniczego

Sołtysowicki Klub Czytelniczy, bo tak się oficjalnie nazywa, startuje 13 lutego o godz. 18. w Filii Biblioteki nr 19 Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Sołtysowickiej 29h. Temat pierwszego spotkania brzmi: „Nasze ulubione książki”.

Czytaj na s. 13

Ponadto w najnowszym numerze biuletynu

• Skosztuj pączkowego mistera Nadodrza
  • Urzędnicy dostarczą decyzję podatkową do domu