4. Wrocławskie drużyny z nagrodami na Światowej Olimpiadzie Kreatywności w USA

26 maja 2018 r. w amerykańskim Knoxville zakończyła się Światowa Olimpiada Kreatywności Destination Imagination. Wrocławska drużyna jako jedyna z polskiej reprezentacji wraca do domu z medalem, uzyskując ponadto nagrodę specjalną. Mamy też dwie ekipy, które znalazły się w pierwszych dziesiątkach najlepszych kreatywnych olimpijczyków.

W tegorocznej Światowej Olimpiadzie Kreatywności wzięło udział 1700 drużyn z 19 krajów. W każdym Wyzwaniu i każdym poziomie wiekowym prezentowało się kilkadziesiąt drużyn, które w swoich krajowych lub regionalnych (w przypadku Stanów Zjednoczonych i Kanady) olimpiadach zdobyli złote medale lub nagrody specjalne.

Poznają świat i siebie nawzajem

Z Polski do USA na światowe finały Destinantion Imagination pojechała ponad setka młodych ludzi – z Wrocławia, Augustowa, Gdyni, Giżycka, Warszawy i Żor. W Knoxville (stan Tennessee) spędzili prawie tydzień, razem z 8000 uczestników Programu DI z całego świata.

– Dla nich Global Finals to przede wszystkim fantastyczna przygoda, spełnienie marzeń. Możliwość poznania rówieśników z innych krajów, funkcjonowania w międzykulturowym środowisku, wymiana doświadczeń i umiejętności – mówi Kamila Januszko z wrocławskiego biura Programu DI.

Oczywiście, nie mniej ważna dla każdej z drużyn była prezentacja Wyzwań i starania o tytuł najbardziej kreatywnych na świecie. Polskie drużyny zwróciły uwagę międzynarodowego grona Ekspertów oceniających prezentacje, zachwycając ich i wzruszając do łez.

Safiro na medal

Wyjątkowy sukces odniosła drużyna Safiro Team z Liceum Ogólnokształcącego nr 16 we Wrocławiu – wrocławskiej kuźni uczniowskiej kreatywności. W Wyzwaniu Naukowym, w III poziomie wiekowym (uczniowie majacy 15-19 lat) zdobyła brązowy medal i, dodatkowo, Nagrodę Renesansu –  za 6753  strony, 884 kredek, 1000 linijek kodu i wydrukowane w 3D ramię robota, które zrobiły na Ekspertach ogromne wrażenie.

W gronie najlepszych

Pamietając o tym, że konkurencja na finałach światowych jest duża, a drużyny, które tam występują, należą do najlepszych w swoich krajach, spieszymy pogratulować również dwóm innym wrocławskim teamom, które pokazały się w Knoxville z jak najlepszej strony.

Są to: drużyna Seven Days ze Szkoły Podstawowej nr 5 z Wrocławia (fot. powyżej), która zajęła 4. miejsce w Wyzwaniu Artystycznym, w II poziomie wiekowym (12-15 lat), oraz drużyna GLOXXI z Zespołu Szkół nr 19 we Wrocławiu (fot. poniżej) z 8. miejscem w Wyzwaniu Technicznym, również w II poziomie wiekowym.

Ciężka praca popłaca

– Pamiętajmy, że uczniowie pracowali nad projektami kilka miesięcy, musieli zdobyć fundusze na wyjazd do USA, pozyskać wsparcie sponsorów. Niemałym wyzwaniem było też dla nich na pewno przetłumaczenie swojej prezentacji i występ w języku angielskim. Wszystkie dekoracje i kostiumy musiały zostać wcześniej wysłane w paczkach do Stanów Zjednoczonych albo przewiezione w walizkach, a składane dopiero na miejscu, dzień lub dwa przed występem. To wszystko sprawia, że mamy dla wszystkich 15 naszych drużyn podwójny podziw i szacunek za to, że dali radę, starali się i ciężko pracowali na to, byśmy dzisiaj mogli być z nich tacy dumni – mówi Kamila Januszko.

Polska reprezentacja wśród kreatywnych tuzów

Koordynatorzy polskiej edycji Programu Destination Imagination podkreślają, że wszystkie nagrody i wysokie miejsca w punktacji końcowej, które i tym razem udało się wywieżć z USA, to ogromne wyróżnienie i potwierdzenie, że polscy uczniowie są najlepszymi z najlepszych.

A jak wypadli inni polscy uczniowie?

• Nagrodę Oświecenia w Projekcie Zasięg, za rozwiązanie Wyzwania Społecznego w III poziomie wiekowym i działania podjęte na rzecz uczniów ze specjalnymi potrzebami z lokalnej społeczności – otrzymała drużyna Uskrzydleni ze Społecznej Szkoły Podstawowej w Augustowie..
  • Drużyna Brilliant Seven ze Szkoły Podstawowej nr 52 w Gdyni zajęła 4. miejsce w Wyzwaniu Konstrukcyjnym, III poziom wiekowy (15-19 lat).
  • Stypendium Programu DI (przyznawane przez organizację centralną DI) otrzymała Oliwia Pływacz – członkini drużyny Szalorożce z Rybnika, która w ubiegłorocznej Światowej Olimpiadzie Kreatywności zdobyła I miejsce w Wyzwaniu Naukowym, w III poziomie wiekowym. Na 18 przyznanych w tym roku różnego rodzaju stypendiów, Oliwia była jedyną osobą spoza USA.

Obejrzyjcie migawki z tegorocznych finałów światowych DI: