4. Wrocławski projekt z prestiżową amerykańską nagrodą

Projekt Crab Houses zrealizowany przez Dagmarę Oliwę i Anitę Luniak z Wrocławia z prestiżową nagrodą AAP The American Architecture Prize.

Amerykańska Nagroda Architektury to jedna z najbardziej cenionych nagród dla najlepszych projektów architektonicznych z całego świata. Co roku jury przyznaje medale i wyróżnienia w kilkunastu kategoriach. Oceniane są nie tylko budynki, ale również wnętrza i szeroko pojęta architektura krajobrazu.

Wśród wyróżnionych w tym roku znalazł się - jako jedyny z Polski - projekt wrocławianek Crab Houses. To koncept trzech futurystycznych domów letniskowych na zboczach Ślęży. Projekt powstawał pod kierownictwem Dagmary Oliwy z firmy Forma Caprichosa, która jest laureatką organizowanego przez redakcję wroclaw.pl projektu „30 Kreatywnych Wrocławia”.

Czytaj więcej: Wrocławianka Dagmara Oliwa – architekt i dizajnerka.

To nie pierwszy laur dla wrocławianek. Wcześniej ich projekt nagradzany był w Mediolanie i Los Angeles. W skład jury tegorocznego konkursy wchodziły takie nazwiska światowej architektury, jak Peggy Deamer z Uniwersytetu Yale, profesor z Uniwersytetu Princeton – Alejandro Zaera Polo.

Wśród zwycięzców poza wrocławskim projektem znalazło się m.in.: Studio Gang, którego założycielka Jeanne Gang jest autorką m.in. Aqua Tower w Chicago, przez wielu uznawanego za ikonę miasta, XTEN Architecture mające na koncie wiele realizacji w Kalifornii, czy norweski architekt Snorre Stinessen.

Gala z udziałem nagrodzonych odbędzie się 27 października w Sky Room w New Museum w Nowym Jorku.