wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 20°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

10. Wrocławski Festiwal Dobrego Piwa [ZDJĘCIA]

fot. mawi/www.wroclaw.pl

Dziesiąta, jubileuszowa edycja największego polskiego piwnego festiwalu zaczęła się 7 czerwca bardzo dobrą pogodą i takąż frekwencją miłośników chmielowych smaków, którzy na esplanadzie stadionu zastali zarówno starych znajomych WFDP, czyli browary bywające tu od lat, jak i debiutantów – także w swojej branży. Jest też dobre jedzenie, dużo muzyki i miejsca do relaksu. 

Reklama

Siedemdziesiąt siedem stoisk, blisko 500 piw lanych i ponad 800 butelkowych, a wśród nich wyroby tak zróżnicowane pod względem sposobu warzenia, smaku i mocy, że wybór naprawdę jest niełatwy.

„Zdezorientowanym” albo tzw. niedzielnym amatorom piwa z pomocą przychodzą obsługujący stoiska – często twórcy tego, co leje się z kranów lub jest zakapslowane w butelkach. Doradzają, opowiadają o sposobie warzenia, dobiorą piwo nawet do temperamentu klienta.

Na tym festiwalu browarnicy rzemieślnicy mają ambicje zaskakiwać unikalnymi stylami i smakami swoich wyrobów, zwłaszcza że konkurencja w tej branży z każdym rokiem rośnie. Jeżeli więc, znudzeni czy rozczarowani detaliczną piwną „konfekcją”, macie ochotę na niecodzienne sensoryczne doznania – WFDP jest miejscem dla was. 

Przykładem na to, że browary rzemieślicze „słuchają” swoich klientów, jest pojawienie się w festiwalowej ofercie piw bezalkoholowych – które smakiem nie odstają od tych z większym prądem, i bezglutenowych – co docenią osoby, którym gluten nie służy.

Wyraźnie też da się zauważyć – a właściwie wyczuć – że wielu browarników bardziej celuje ze swoją ofertą w amatorów piw lekkich, rzeźkich, niskoprocentowych – owocowych, ziołowych, z dodatkiem oryginalnych przypraw i aromatów. I po takie piwo – doskonale gaszące pragnienie – sięgają już nie tylko panie, wśród jego admiaratorów nie brakuje bowiem „prawdziwych” mężczyzn. 

Wiadomo, że chmielowe trunki wzmagają uczucie głodu. Na WFDP można temu szybko zaradzić. Stoiska i food trucki z gastronomiczną ofertą „od A do Z” – to kolejna dobra strona piwnej imprezy na stadionie. Jedzenia jest dużo i jest ono zróżnicowane. Co cieszy, w niektórych miejscach zadbano też o to, by potrawy podawać na ekologicznych, biodegradowalnych talerzach i z prawdziwymi sztućcami. 

Na terenie festiwalu jest czysto, kontenery ze śmieciami są na bieżąco opróżniane, estetycznie prezentują się stoły, gdzie można usiąść z napojami czy jedzeniem,  do odpoczynku szachęcają miniplaże przy muzycznych scenach. O bezpieczeństwo dba służba ochrony. Tak w każdym razie przebiegło pierwsze popołudnie wrocławskiego piwnego festiwalu. Jak będzie dalej – możecie sprawdzić osobiście.

W sobotę i niedzielę kolejne atrakcje jubileuszowej odsłony Wrocławskiego Festiwalu Dobrego Piwa, wydarzenia organizowanego przez  Centrum Kultury „Zamek”.

Jak wygodnie dojechać w ten weekend miejską komunikacją na Stadion Wrocław – czytajcie poniżej. 

Sceny i Strefy pełne atrakcji

Scena Piwno-Kulinarna

Tu tradycyjnie można będzie spotkać piwowarów, blogerów i osoby związane z browarnictwem. Będą rozmawiać m.in. o rynku piwa w Polsce i piwie niskoalkoholowym. Będą wydarzenia poświęcone jedzeniu, a gotować na scenie będą Piotr Andruszko i Piotr Kucharski.

W programie jest też Zero Waste Challenge, czyli gotowanie z resztek. Wyzwania podejmie się Tomasz Jakubiak, kucharz, autor książek, dziennikarz i gospodarz programów telewizyjnych, rzuci mu je Joanna Aniszczyk, dziennikarka, podróżniczka i autorka bloga I Love To Eat.

Będą też konkursy, pokazy warzenia piwa, grać będą DJ-e i zespoły. Tu też zaprezentuje się Dolnośląski Szlak Wina i Piwa.

Strefa Beer Geer Madness

Zmierzą się w niej w pojedynku przedstawiciele browarów, którzy kibicują żużlowym drużynom z Lublina i Wrocławia, będą ślepy test sensoryczny, muzyka i foodpairing.

Strefa Turystyki Piwnej...

...oferuje ciekawe miejsca związane z piwowarstwem.

Strefa Sportów Miejskich 

To gry i boiska sportowe: będą m.in. badminton, tenis stołowy, dmuchane boisko do futbolu amerykańskiego i zabawy dla najmłodszych. Działać będą Strefa Chillout i Strefa Blogerów Piwnych.

Program

10. Wrocławski Festiwal Dobrego Piwa

Eventy / Piknik / W plenerze / Ze zwierzakiem
Termin od 7 czerwca 2019 do 9 czerwca 2019

Miejsce Stadion Wrocław

Zobacz

Piwo i szkło festiwalowe, aplikacja

Tradycją WFDP jest piwo uwarzone specjalnie na daną edycję festiwalu. Tym razem przygotuje je Browar Pivovsky ze Świdnicy, zdobywca Złotego Lauru na 9. edycji festiwalu, który postawił na lekkie, jasne piwo w stylu Desitka.

Są trzy rodzaje szkła festiwalowego: kielich Sommelier o pojemności 0,3 l, szklanka Jeff o pojemności 47 cl i półlitrowy kufel Waldeck (wszystkie z dodatkową cechą 0,2l) – każdy można kupić za 15 zł.

Specjalna aplikacja pomoże nam dowiedzieć się, jakie piwa są na poszczególnych stoiskach, dostępny w niej będzie także program festiwalu. Na stoisku Wrocławskiego Ośrodka Pomocy Osobom Nietrzeźwym można dokonać bezpłatnych badań alkomatem.

Na esplanadzie Stadionu Wrocław są też wystawy. Pierwsza to Piwna Galeria Plakatu, czyli etykiety piw, druga – prezentacja osób, które zaczynały od warzenia piwa w domu, a dziś są związane z liczącymi się browarami rzemieślniczymi. Ostatnia to „Browarnictwo we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku. Historia i współczesność”.

Informacja praktyczne

 • KIEDY: 7-9 czerwca 2019  (piątek-niedziela)
 • GDZIE: Esplanada Stadionu Wrocław, al. Śląska 1

Godziny otwarcia Festiwalu:

 • piątek: 16.00-24.00
 • sobota: 12.00-24.00
 • niedziela: 12.00-20.00


WSTĘP WOLNY (płatne tylko wybrane punkty programu: szkolenia, spotkania z piwowarami)

Jak dojechać

Autobusem, linie:

 • 101, 102, 103 i 104

Tramwajem, linie:

 • 31 (trasa Gaj - Stadion Wrocław - Królewiecka)
 • 10 (trasa Biskupin - Leśnica)
 • 20 (trasa Oporów - Leśnica)
 • 3 (trasa Księże Małe - Pilczyce)
 • 33 (trasa Sępolno - Pilczyce)

Dodatkowe, specjalne linie tramwajowe T1 i T2, kursujące w godzinach wieczornych i nocnych. Sprawdź tutaj.

Linia będzie kursowała co 15 minut w godzinach: 21.00-01.00 w nocy 7/8 i 8/9 czerwca 2019. Linia obsługiwana będzie przez 8 pociągów tramwajowych. W liniach specjalnych obowiązują bilety, jak w innych liniach.

Pociągami REGIO

...jadącymi z Wrocławia Głównego trasami na Głogów, Wołów, Ścinawę, Zieloną Górę, zatrzymującymi się na stacji Wrocław Stadion (tu wysiadamy).

Samochodem 

 • współrzędne: 51°8'28"N , 16°56'37"E

Parkingi - dostępne:

 • wielopoziomowy parking Stadionu Wrocław (opłata: 10 zł/dzień za auto)
 • parking odkryty od strony ul. Królewieckiej (opłata: 10 zł/dzień za auto)

Wejście na teren imprezy

 • od ul. Królewieckiej i od ul. Lotniczej

Formy płatności

 • gotówka lub karta płatnicza, w zależności od stoiska (UWAGA: na terenie festiwalu nie ma bankomatu. Wielu wystawców ma na stoiskach terminale płatnicze)

Dla dzieci

 • specjalna strefa z atrakcjami dla najmłodszych, na terenie której obowiązuje zakaz wchodzenia z alkoholem

Na teren imprezy można zabrać psa, ale tylko i wyłącznie w kagańcu.

Szkło festiwalowe do nabycia na terenie imprezy (w sklepie festiwalowym i na każdym stoisku piwnym):

 • Kielich Sommelier o pojemności 0,3 l z dodatkową cechą 0,2 l
 • Szklanka Jeff o pojemności 47 cl z dodatkową cechą 0,2 l
 • Półlitrowy kufel Waldeck z dodatkową cechą 0,2 l

Płukarki – po wypiciu piwa posiadacze festiwalowego szkła mogą je przepłukać w płukarkach znajdujących się na terenie imprezy.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Przejdź na stronę główną portalu wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl