wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 15°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

„Wrocławska Kranówka” w szkołach podstawowych i liceum

W Szkole Podstawowej nr 84 przy ulicy Górnickiego zaprezentowano jeden z pięciu nowych zdrojów wodnych dla uczniów, którzy oczywiście mogą z niego korzystać za darmo. Na potrzeby szkolnych poidełek powstało nowe logo Wrocławskiej Kranówki, a oprawa graficzna urządzeń w przystępny sposób przedstawia zalety regularnego picia wody.

Reklama

Wiceprezydent Wrocławia Adam Zawada w trakcie dzisiejszego wydarzenia podkreślił, że urządzenia są rozwiązaniem nowoczesnym i  proekoloogicznym.

– Miejskich zdrojów będziemy tworzyć jak najwięcej. Właśnie po to, aby dobrą, wrocławską kranówkę udostępnić do picia jak najszerszemu gronu odbiorców. Dla nas szkolne zdroje są wyjątkowe, ponieważ są skierowane głównie do dzieci, aby już od najmłodszych lat przyzwyczajać je do picia przygotowanej przez MPWiK wody – mówi Adam Zawada.

fot. Patryk Załęczny

Wrocławska Kranówka, zanim trafia do szkolnych zdrojów, jest poddawana kontrolom na wszystkich etapach produkcji. Przechodzi także liczne próby i analizy w laboratorium Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, a jej jakość badana jest dodatkowo przez Państwową Inspekcję Sanitarną. 

– Woda z tych urządzeń jest naprawdę wyjątkowej jakości o parametrach porównywalnych do większości wód mineralnych. Na ten moment uruchomiliśmy pięć zdrojów, a kolejne będą montowane w następnych latach. Już wiemy, że w przyszłym roku powstanie dziesięć takich urządzeń, a na uwagę zasługuje także fakt, że sieć dystrybutorów ogólnodostępnych, czyli tych montowanych w przestrzeni publicznej, będzie znacznie szersza. Tego typu zdroje będą powstawać także w budynkach użyteczności publicznej. Co więcej, każda nowo budowana szkoła będzie miała podobny, albo ten sam zdrój, z zachowaną filozofią. Oczywiście, szczerze zachęcam do picia kranówki – dodaje wiceprezydent Wrocławia.

fot. Patryk Załęczny

– W naszej placówce realizujemy założenia proekologiczne. Zbieramy wodę deszczową, nie grabimy liści, a teraz uruchamiamy zdrój z wrocławską kranówką. Jest to element idealnie dopełniający nasze działania, które od lat prowadzimy – twierdzi dyrektor SP nr 84 Rafał Just.

W ramach zrealizowanego przez Zarząd Inwestycji Miejskich zadania zdroje powstały w pięciu placówkach:

  • SP nr 84 ul. Górnickiego 20;
  • SP nr 107 ul. B. Prusa 64;
  • SP nr 97 ul. Pawłowa 15;
  • SP nr 1 ul. Nowowiejska 78;
  • LO nr XII pl. Orląt Lwowskich 2A we Wrocławiu.

fot. Patryk Załęczny

– Cieszę się, że to już kolejna szkoła z osiedla śródmiejskiego dołącza do marszu w kierunku bezodpadowej polityki edukacyjnej. Jednocześnie wierzę, że kroki ku ekologii będziemy podejmowali dalej i cieszę się, że coraz więcej placówek dołącza do tego projektu – mówi Piotr Uhle, miejski radny.

fot. Patryk Załęczny

Zdroje z kranówką po raz pierwszy pojawiły się we Wrocławiu w 2012 r. Dotychczas utworzono 10 takich punktów – m.in. na pl. Solnym, pl. Dominikańskim, u zbiegu ul. Świdnickiej i Oławskiej, a także na rynku Psiego Pola. W tym roku część kranów przechodziła modernizację. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama