Wrocławska Galeria Neonów Neon Side znów świeci

Zakończył się remont galerii Neon Side, a w podwórku przy ul. Ruskiej 46c znowu zaświecił  „Wrocław Główny”, „Hanka” czy „Dom Handlowy”. Z abytkowe neony z lat 60. i 70. zostały poddane szczegółowej renowacji, zarówno technicznej, jak i wizualnej.

Galeria Neon Side powstała w 2014 roku i stała się jedną z atrakcji wrocławskiego Starego Miasta. Wszystkie eksponaty kilkadziesiąt lat temu reklamowały usługi wrocławskich firm i sklepów, m.in. „Hanka”, „Rumcajs” czy „Dom Handlowy”.

Ciekawostką jest fakt, że „Wrocław Główny” zamontowany w galerii jest oryginalnym neonem, który dawniej witał podróżnych na Dworcu Głównym. Neon świecący obecnie na budynku dworca jest jego wierną repliką.

„Przestrzeń dla kultury”

W ramach tego projektu odnowione elewacje kamienic i położono nową kostkę brukową. Trwające kilka miesięcy prace zakończyły się jesienią bieżącego roku.  – Neony w pewnym sensie powróciły na swoje miejsce. Przy ulicy Ruskiej 46 działała kiedyś firma „Reklama”, która produkowała neonowe szyldy na cały Dolny Śląsk – mówi Piotr Jański, architekt odpowiedzialny za projekt z ramienia spółki Wrocławska Rewitalizacja. – Generalny remont pozwolił na zrewitalizowanie i utworzenie nowego miejsca kultury dla wszystkich mieszkańców Wrocławia.

Rewitalizacja przestrzeni przy ul. Ruskiej 46C to wspólna praca wielu zaangażowanych instytucji oraz jednostek miejskich, organizacji pozarządowych, lokalnych artystów.

Czytaj też:  Pasaż Ruska 46 abc artystycznym zakątkiem Wrocławia

Zaangażowanie we wspólną sprawę pozwoliło na odrestaurowanie trzynastu neonów. Jednym z nich był „Dom Handlowy”, którego remont w całości został sfinansowany przez wrocławskiego dewelopera Dom Development. Firma w całości pokryła koszty naprawy, wymianę szkła i transformatorów.

To nie koniec planów rozbudowy galerii neonów. W niedalekiej przyszłości planowane jest całkowite wyłączenie podwórka przy ulicy Ruskiej 46C z ruchu kołowego i zagospodarowanie terenów zielonych.

materiały prasowe