Pasaż Ruska 46 abc artystycznym zakątkiem Wrocławia

Nowy neon w przejściu do pasażu, nowe pomieszczenia dla zespołu Małe Instrumenty, Ogniska Plastycznego, galerii szkła i ceramiki, znana już od lata tego roku siedziba Recepcji. A docelowo wyłączenie podwórka z ruchu kołowego i nowy bruk. Niegdyś zapomniany, teraz Pasaż Ruska 46 abc jest nową przestrzenią dla kultury, a lokatorami budynków zostali artyści, instytucje i organizacje pozarządowe.

 • pasaż ruska 46 abc

  Prezydent Rafał Dutkiewicz na tle nowego neonu w przejściu do Pasażu Ruska 46 abc/fot. Mat

 • pasaż ruska 46 abc

  W przejściu do Pasażu Ruska 46 abc/fot. Mat

 • pasaż ruska 46 abc

  Przejście do Pasażu Ruska 46 abc/fot. Mat

 • pasaż ruska 46 abc

  Sala dla Małych Instrumentów w Pasażu Ruska 46 abc/fot. Mat

 • pasaż ruska 46 abc

  Sale dla Ogniska Kultury Plastycznej/fot. Mat

 • pasaż ruska 46 abc

  Maciej Siciński w tymczasowej pracowni rzeźby/fot. Mat

 • pasaż ruska 46 abc

  W przejściu do Pasażu Ruska 46 abc/fot. Mat


Pasaż zajęty przez artystów

– Kiedy zaczęliśmy zajmować się projektem Ruska 46 abc połowa pomieszczeń była pusta, teraz trudno znaleźć wolne miejsce – podkreśla Grażyna Adamczyk-Arns, prezes zarządu, Wrocławska Rewitalizacja, sp. z. o. o. – W pasażu są instytucje i osoby, które ze sobą współpracują, realizują wspólne projekty. Dążmy do tego, aby coraz więcej było takich sieci, aby ta przestrzeń żyła i generowała nową jakość – dodaje Grażyna Adamczyk-Arns. – To wielka, kulturowa przewaga dużego miasta, które jest w stanie zaoferować taką infrastrukturę – podkreśla prezydent Rafał Dutkiewicz.

Przestrzeń, do niedawna znana z eksponowanych tu 30 neonów przytwierdzonych do elewacji kamienic, czy otwartej niedawno Recepcji, miejsca Strefy Kultury Wrocław, gości znacznie więcej organizacji. To chór Cantores Minores, Impart 2016, Ognisko Plastyczne, Małe Instrumenty, IP Group, Atelier ceramiczne Tyc-Klekot, Rita Baum, BWA, Centrum Praw Kobiet, Art Brut (galeria współpracująca z osobami niepełnosprawnymi), Neon Side, Teatr Ad Spectatores.

W pasażu przygotowano też pomieszczenie dla tych, którzy działają na Ruskiej 46 abc, ale potrzebują większej przestrzeni, np. na wystawę lub koncert. – Z tej pomocy skorzystała już Strefa Kultury Wrocław – mówi Grażyna Adamczyk-Arns.

Nowe siedziby zespołu

Małe Instrumenty już wkrótce wprowadzą się do nowej przestrzeni, blisko 300 metrowej siedziby, w której znajdzie się m.in. studio nagrań, sala koncertowa, a przede wszystkim miejsce, w którym można będzie eksponować zbiory Pawła Romańczuka. – Nowe są okna, dach, klatka schodowa, windy, przystosowana dla potrzeb zespołu zostanie też znajdująca się w budynku rampa – wylicza Grażyna Adamczyk-Arns. 

Metry kwadratowe dla sztuki

Ognisko Kultury Plastycznej też będzie działało w wyremontowanych pomieszczeniach, w których znajdą się pracownie rzeźby, ceramiki i szkła. – Mamy już specjalnie wydzieloną przestrzeń na szlifiernię szkła – wyjaśnia Maciej Siciński, dyrektor ogniska. – Do ogniska prowadzą przeszklone drzwi, aby na zewnątrz było widać, co się dzieje w środku. Rzeźbiarze swoje prace będą też prezentować na zewnątrz budynku – zapowiada Siciński i żartuje, że ognisko jest największym obszarnikiem na Ruskiej, bo przypadło mu w udziale najwięcej metrów kwadratowych.

Warto dodać, że w Pasażu Ruska 46 abc swoje pracownie mają malarz Mariusz Mikołajek i specjalizująca się w rysunku na szkle Barbara Idzikowska.  Zgłoś uwagę