4. Po ataku w Gdańsku: Wrocław rozpoczyna kampanię przeciw mowie nienawiści

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej związanej z atakiem na prezydenta Gdańska w trakcie niedzielnego finału WOŚP prezydent Wrocławia Jacek Sutryk raz jeszcze przekazał wyrazy wsparcia dla Pawła Adamowicza w walce o powrót do zdrowia. W tym tygodniu we Wrocławiu wystartuje także kampania przeciw mowie nienawiści.

– Wydarzenia z wczorajszego wieczoru wciąż we mnie żyją. Radość z finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która w kilka minut zmieniła się w wielki smutek z powodu ataku na człowieka, który, tak jak ja we Wrocławiu oraz jak wielu innych samorządowców w całej Polsce, puszcza światełko do nieba. Dziś nasze myśli są z prezydentem Pawłem Adamowiczem i jego bliskimi. Mam nadzieję, że operacja się powiodła i szybko do nas wszystkich wróci – powiedział Jacek Sutryk.

Prezydent podkreślił dużą rolę odpowiedzialności za słowa, które padają w przestrzeni publicznej. Zaznaczył także, że być może należy zwrócić większą uwagę na kwestie bezpieczeństwa osób publicznych.

– To moment, w którym powinniśmy przede wszystkim pamiętać o języku oraz emocjach, które ten język wywołuje. Jako samorządowcy i politycy jesteśmy szczególnie odpowiedzialni za nasze słowa i za właściwe reakcje na słowa innych. Szalone i głupie czyny poprzedzane są brakiem wcześniejszej reakcji na złe słowa. Na pewno ten atak nie powstrzyma samorządowców od tego, żeby być blisko mieszkańców. Wszyscy jednak być może powinniśmy zastanowić się nad bezpieczeństwem samorządowców – tłumaczył prezydent Wrocławia.

Stop mowie nienawiści

W tym tygodniu we wszystkich wrocławskich szkołach mają również odbyć się specjalne lekcje wychowawcze. W ten sposób Wrocław rozpoczyna kampanię przeciwko mowie nienawiści.

– Chcę zadeklarować, że będę jeszcze uważniejszy w słowach, których używam, że będę pilnował słów, które wypowiadają moi współpracownicy jako przedstawiciele miasta. I wreszcie: że Wrocław rozpocznie kampanię przeciwko hejtowi i mowie nienawiści w przestrzeni publicznej. Jeszcze dzisiaj poproszę o stosowne działania Departament Edukacji. Chcę, żeby do końca tygodnia lekcje wychowawcze w każdej klasie poświęcone były skutkom mowy nienawiści i jej przeciwdziałaniu. Od początku kształtujmy w młodych ludziach właściwe wartości – zadeklarował Jacek Sutryk.

Czytaj więcej: Przeciw mowie nienawiści we wrocławskich szkołach [WIDEO]

Akcja #Światełko dla prezydenta Gdańska

W poniedziałek o godz. 20.00 na placu Nowy Targ zaplanowano akcję „Światełko” w geście solidarności z Pawłem Adamowiczem oraz jego bliskimi.

– W ten sposób symbolicznie zaznaczymy naszą pamięć o prezydencie Adamowiczu. Zapraszamy wszystkich. Poprzez udział w tej akcji chcemy również wyrazić sprzeciw wobec tego typu tragicznych w skutkach wydarzeń – zakończył prezydent.