4. Wrocław podpisał Europejską Kartę Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym
Wrocław dołączył do grona 1837 miast i samorządów, które podpisały dokument fot.www.wroclaw.pl
Wrocław dołączył do grona 1837 miast i samorządów, które podpisały dokument

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk podpisał Europejską Kartę Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym. Stolica Dolnego Śląska dołączyła do niemalże 2000 miast i samorządów, które również sygnowały dokument. Podpisanie go to deklaracja zaangażowania w troskę o równość kobiet i mężczyzn.

Dokument został zaprezentowany w 2006 roku w ramach projektu prowadzonego przez Radę Gmin i Regionów Europy. Europejska Karta Równości Kobiet i Mężczyzn adresowana jest do samorządów lokalnych i regionalnych, które angażują się w propagowanie zasady równości płci. Podpisując dokument, Wrocław dołączył do grona 1837 samorządów w 36 krajach Starego Kontynentu.

Czekaliśmy na szczególny moment. Myślę, że o kwestiach równości warto jest mówić w czasie pokoju, ale jeszcze większego znaczenia zyskują w czasie wojny. We Wrocławiu to bardzo silnie odczuwamy, mieszka tu ponad stutysięczna społeczność Ukrainek i Ukraińców.
powiedział prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk

„We Wrocławiu uprawnienie to standard"

Europejska Karta Równości Kobiet i Mężczyzn została podpisana przez prezydenta Wrocławia, Jacka Sutryka. W inicjatywę zaangażowali się również Bartłomiej Ciążyński i Alina Szeptycka z Wrocławskiej Rady ds. Równego Traktowania, stowarzyszenie Kongres Kobiet, a także Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej i Biuro Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu.

Tym dokumentem mówimy wprost, że we Wrocławiu jesteśmy za równością, za równouprawnieniem i za efektywnym równym traktowaniem. Mówimy, że jesteśmy za tym, żeby władze lokalne we wszystkich swoich decyzjach i w każdym aspekcie życie kierowały się tymi zasadami.
przyznał Bartłomiej Ciążyński

Powiększ obraz: Prezydent Jacek Sutryk przyznał, że moment podpisania Karty jest nieprzypadkowy - konferencja prasowa fot. www.wroclaw.pl
Prezydent Jacek Sutryk przyznał, że moment podpisania Karty jest nieprzypadkowy

Równościowy Planu Działania

Podpisanie dokumentu to nie tylko dowód na aktywne propagowanie zasady równości kobiet i mężczyzn przez władze lokalne, ale również deklaracja konkretnych działań. Każdy sygnatariusz zobowiązuje się do zaangażowania wszystkich instytucji i organizacji na swoim terenie – tak, aby równość promować w praktyce. Musi być ona nie tylko prawnie uznana, ale również stosowana w wielu aspektach życia: politycznym, gospodarczym, społecznym czy kulturowym.

Karta zobowiązuje do stworzenia Równościowego Planu Działania w ciągu dwóch lat, a następnie do jego wdrażania. Zobowiązuje do promowania równości kobiet i mężczyzn. Zobowiązuje do walki ze stereotypami, które najczęściej są źródłem dyskryminacji.
powiedziała Alina Szeptycka

Kongres Kobiet w Hali Stulecia

Władze Wrocławia poinformowały również, że w dn. 8-9 października w Hali Stulecia i Centrum Kongresowym przy ul. Wystawowej zostanie zorganizowany kolejny Kongres Kobiet. Celem wydarzenia jest zachęcanie kobiet do tego, aby same kształtowały swoje życie i wywierały coraz większy wpływ na otaczający je świat. Przedstawicielki stowarzyszenia chcą, aby Polki były aktywne i odważne, dążąc do równouprawnienia i likwidacji dyskryminacji ze względu na płeć.

Hasłem tegorocznego Kongresu Kobiet będzie: „Moc jest w nas, w nas kobietach. Kobiety na rzecz pokoju, równości, demokracji, klimatu". Oczywiście słowo „pokój" zostało dodane niedawno. Nigdy nie przypuszczałabym, że będziemy mówić o pokoju. Wydawał się czymś oczywistym. Będziemy miały kilkanaście różnych centrów tematycznych, a to migranckie będzie bardzo ważne. Można nawet powiedzieć, że to będzie kongres polsko-ukraiński.
przyznała profesor Magdalena Środa