wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 17:21

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Wrocław na drugim miejscu wśród miast przyszłości

Stolica Dolnego Śląska jest drugim, tuż po Warszawie, najlepiej przygotowanym na przyszłość miastem w Polsce – tak wynika z rankingu Polskich Miast Przyszłości 2050, opracowanego przez Grupę Saint-Gobain i Polskie Towarzystwo Studiów nad Przyszłością. Według jego autorów, tak wysoka pozycja Wrocławia wskazuje na jego zrównoważony rozwój.

Reklama

Wrocław zajął drugie miejsce w rankingu Polskich Miast Przyszłości 2050 wśród aglomeracji, które mają szansę najszybciej uzyskać status takiego miasta. Pierwsza lokata przypadła Warszawie, trzecia Katowicom, a czwarte miejsce ex aequo zajęły Poznań i Gdańsk. Zdaniem autorów pierwszego rankingu Polskich Miast Przyszłości 2050, wysoka pozycja Wrocławia wskazuje na jego zrównoważony rozwój. Zwrócono także uwagę na realizowane tu proekologiczne, certyfikowane inwestycje mieszkaniowe i biurowe. 

– Cieszę się, że w tym rankingu stanęliśmy na podium, że doceniono rozwój Wrocławia oraz realizowane inwestycje ograniczające negatywny wpływ na środowisko. Wierzę, że w tym kierunku Wrocław będzie dalej się rozwijał, odpowiadając na potrzeby zmieniającej się rzeczywistości – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. 

Miasta dostosowane do zmieniającej się rzeczywistości

Według autorów rankingu, społeczeństwa na całym świecie stoją przed ogromnymi wyzwaniami, takimi jak zmiany klimatu, wymagająca szybkiego ograniczenia emisja CO₂, ochrona zasobów naturalnych czy postępująca w szybkim tempie urbanizacja. Natomiast miasta przyszłości to te, które w perspektywie najbliższych 30 lat mają szansę stać się nowoczesnymi i najlepiej dostosowanymi do zmieniającej się rzeczywistości, aglomeracjami. Chodzi tu zarówno o zmiany klimatyczne, ewolucję stylu życia, jak i wykorzystywanie innowacji. 

– Zależało nam na zdiagnozowaniu stanu gotowości naszych aglomeracji do sprostania wyzwaniom, które niesie przyszłość. A sprostać im mogą jedynie współpracujące ze sobą i świadome problemu władze, organizacje społeczne i przedstawiciele firm, które będą miały udział w transformacji miast – przyznaje Henryk Kwapisz, dyrektor ds. relacji instytucjonalnych w Grupie Saint-Gobain. 

Ekologiczne budynki i transport

W rankingu Polskich Miast Przyszłości 2050 ocenie podlegały cztery obszary funkcjonowania miasta:

  • Budynki biurowe – wielkość powierzchni biurowej w budynkach certyfikowanych przypadająca na jednego mieszkańca
  • Budynki mieszkalne – wielkość powierzchni mieszkań w budynkach certyfikowanych w przeliczeniu na jednego mieszkańca
  • Po godzinach – powierzchnia handlowa i hotelowa w budynkach certyfikowanych przypadająca na jednego mieszkańca 
  • Transport i infrastruktura – udział pojazdów zeroemisyjnych w całości taboru, długość dróg rowerowych oraz statystyki transportu zbiorowego

W kategorii budynków biurowych i mieszkalnych oraz transportu i infrastruktury Wrocław zajął drugą pozycję.

– To bardzo budujące, że Wrocław jest cały czas postrzegany i doceniany jako miasto nowoczesne. Miasto, które realizuje działa z myślą o przyszłości i o tym, jaka rzeczywistość czeka aglomeracje za kilkadziesiąt lat – mówi Magdalena Okulowska, prezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej. 

Kolejne wyróżnienie dla Wrocławia 

To już kolejne wyróżnienie dla stolicy Dolnego Śląska w ostatnim półroczu. W październiku br. Wrocław zajął pierwsze miejsce ex aequo z Warszawą, w rankingu potencjału inwestycyjnego polskich miast, czyli w trzeciej edycji „Business Environment Assessment Study”. To raport przedstawiający opinię decydentów polskich firm o Wrocławiu.

Stolica Dolnego Śląska oceniona została jako wiodący ośrodek ekonomiczny, technologiczny i kulturalny oraz jedna z najdynamiczniej rozwijających się metropolii w kraju. 

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl