3. Edukacja
  4. Aktualności z edukacji
  5. Dzieci z Ukrainy będą się uczyć w klasach przygotowawczych, które powstały we Wrocławiu [SZCZEGÓŁY]

Od września prawie trzystu uczniów z Ukrainy, którzy razem z mamami uciekli przed wojną do Polski, będzie się uczyć w klasach przygotowawczych we Wrocławiu. Klasy tworzy fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty. Fundacja zachęca mieszkańców do pomocy. Sprawdź, jak możesz to zrobić. Oto szczegóły.

Klasy przygotowawcze dla dzieci z Ukrainy

Dzieci z Ukrainy już w wakacje rozpoczęły zajęcia językowe. Od września będą się uczyć w klasach przygotowawczych w Domu Ukraińskim przy ul. Ofiar Oświęcimskich i zamiejscowej szkole przy ul. Śrubowej we Wrocławiu.

W obu lokalizacjach trwa obecnie dopasowywanie przestrzeni na potrzeby sal lekcyjnych. Fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty, która jest wspierana przez darczyńców, doposaża klasy w brakujące meble, kompletuje sprzęt do pracowni informatycznej i pomoce dydaktyczne do prowadzenia zajęć.

Łącznie wszystkich klas będzie aż jedenaście. Dydaktycznie, programowo i kadrowo jesteśmy już gotowi. Chcemy zapewnić dzieciom również komfortowe warunki do nauki, integracji i rozwojowej zabawy.
Mateusz Krajewski, prezes fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty

– Ważne, żeby nauka była dla dzieci i nauczycieli przyjemna, a przede wszystkim efektywna. Liczymy, że wrocławianie i wrocławskie firmy zechcą nas w tym wesprzeć – dodaje prezes.

Chcesz pomóc? Sprawdź, jak możesz to zrobić

W projekt wsparcia dla ukraińskich dzieci i szykowanych dla nich klas przygotowawczych mogą zaangażować się wszyscy chętni. Można to zrobić w następujący sposób:

• przekazując w darze materiały biurowe, plastyczne i szkolne
  • biorąc udział w licytacjach charytatywnych
  • realizując zakupy w sklepach internetowych przez aplikację przekazującą część zysku sklepu na cel pomocowy
  • wpłacając dowolną kwotę na zbiórkę, prowadzoną na portalu Zrzutka.pl

Fundacja zaprasza do współpracy również przedstawicieli biznesu, którzy chcieliby dołączyć do projektu nie tylko finansowo czy rzeczowo. Równie cennym wsparciem będzie czas i aktywność, poświęcone przez pracowników w ramach wolontariatu pracowniczego.

Bardzo zależy nam na tym, żeby dać im bezpieczeństwo i namiastkę normalności. A szkoła jest dla dzieci bardzo istotna nie tylko z edukacyjnego, ale i społecznego punktu widzenia. Szkoła i dziecięce przyjaźnie to fundamentalny element szczęśliwego dzieciństwa, którego część próbujemy stworzyć im w Polsce
Agnieszka Aleksandrowicz-Zdral, prezes zarządu Fundacji ZOBACZ MNIE, prowadzącej we Wrocławiu Dom Ukraiński

Dom Ukraiński jest też miejscem, do którego można przynosić artykuły szkolne dla uczniów.

Informacje o projekcie „Chodźmy razem do szkoły” znajdują się na stronie fundacji.